#Koronawirus: Czwarta fala stała się faktem. Kolejny znaczny wzrost zakażeń

2021-09-07 10:04:00 (ost. akt: 2021-09-07 16:04:38)

Autor zdjęcia: Pixabay

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj (wtorek, 7 września) o nowych 406 zakażeniach koronawirusem. Jest to 42 proc. więcej przypadków niż w poprzednim tygodniu, co oznacza, że czwarta fala pandemii stała się faktem. Na Warmii i Mazurach są 24 nowe przypadki.
Mamy 406 nowych zakażeń wirusem COVID-19 z województw:

mazowieckiego (54), lubelskiego (41), dolnośląskiego (34), pomorskiego (31), łódzkiego (29), małopolskiego (26), podkarpackiego (26), śląskiego (25), podlaskiego (24), warmińsko-mazurskiego (24), zachodniopomorskiego (22), wielkopolskiego (19), kujawsko-pomorskiego (13), lubuskiego (13), świętokrzyskiego (9), opolskiego (6).

Zakażenia w warmińsko-mazurskim dotyczą następujących powiatów:

braniewski – 2
giżycki – 1
iławski – 2
kętrzyński – 1
mrągowski – 2
nidzicki – 1
nowomiejski – 1
olecki – 1
olsztyński – 1
piski – 1
szczycieński – 2
Elbląg – 2
Olsztyn – 7

10 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu koronawirusa zmarła 1 osoba, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 12 osób. W naszym regionie tej doby nie odnotowano zgonów.

Dzisiejsze statystyki skomentował w wywiadzie dla Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. — Niestety, osoby niezaszczepione najczęściej trafiają do polskich szpitali. Widzimy, że oprócz większej ilości zakażonych, pewna grupa musi być hospitalizowana — powiedział i dodał, że na wzrost liczby zakażeń ma wpływ m.in. powrót dzieci do szkół, powroty z wakacji, a co za tym idzie zwiększona mobilność.

W związku ze znacznym wzrostem zakażeń na Warmii i Mazurach, o obecną sytuację zapytaliśmy Janusza Dzisko, wojewódzkiego inspektora sanitarnego. Nie odnotowano wzrostu osób hospitalizowanych. Zajętych jest ok. 10 proc. łóżek covidowych i 15 proc. respiratorów.

Janusz Dzisko zwrócił jednak uwagę na dwa inne problemy - drastycznie spadającą liczbę osób szczepiących się oraz pojawiające się zakażenia w placówkach edukacyjnych.

— Możemy szczepić 100 tys. osób na dobę, a w całym poprzednim tygodniu zaszczepiło się tylko 7 tys. osób. Zaczynają się również problemy z zakażeniami w placówkach edukacyjnych. W jednym z przedszkoli zakażenie wykryto u pani opiekującej się grupą dzieci, która wróciła z zagranicznej wycieczki. W związku z tym dzieci zostały wysłane na kwarantannę — informuje Janusz Dzisko.

Z kolei Ewa Kaliszuk, wiceprezydent Olsztyna odpowiedzialna za edukację, poinformowała nas, że jak na razie wszystkie placówki oświatowe pracują normalnie. Przypadek zakażenia u pracownicy jednego z przedszkoli, o którym mówił wojewódzki inspektor sanitarny, pochodzi z ostatnich dni wakacji. Zakażony jest również nauczyciel z jednej ze szkół podstawowych w Olsztynie, ale chorobę wykryto u niego 1 września, więc nie sparaliżowało to pracy placówki.

— Mogę powiedzieć, że na razie panuje spokój, ale sytuacja może zmienić się z dnia na dzień, a nawet z godziny na godzinę. Przy okazji warto przypomnieć, że dyrektorzy placówek oświatowych decyzji o wysłaniu na kwarantannę czy przejściu na nauczanie zdalne nigdy nie podejmują sami, a zawsze po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną. Przez półtora roku pandemii zdążyliśmy już odpowiednio wypracować system współpracy — mówi Kaliszuk.


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5