W co gra Piotr Grzymowicz? Prezydent Olsztyna i Polski Ład

2021-07-22 18:36:35 (ost. akt: 2021-07-22 15:17:03)
Prezydent Olsztyna - Piotr Grzymowicz niedawno podpisał się pod pismem stowarzyszenia "Tak! Samorządy dla Polski", które sprzeciwia się sposobami podziału pieniędzy Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Społecznych. Chwilę później poinformował o trzech inwestycjach w mieście, które mogą być zrealizowane dzięki funduszom z Polskiego Ładu. O co tu chodzi?
W poprzednim tygodniu Piotr Grzymowicz poinformował na swoim facebooku, że podpisuje się pod pismem stowarzyszenia "Tak! Samorządy dla Polski". Prezydent Olsztyna jednoznacznie przekazał, co mu się w rządowym programie nie podoba.

— Podpisałem się pod Stanowiskiem stowarzyszenia „Tak! Samorządy dla Polski”, dotyczącym „Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych”. W gruncie rzeczy nie miałem wyboru. Pomimo wcześniejszych zapewnień i deklaracji rząd w dalszym ciągu robi wszystko, żeby rozmydlić kryteria przyznawania pieniędzy, pominąć udział przedstawicieli samorządów i pozostawić ostateczne decyzje jedynie w rękach Premiera. Jednym słowem „sami swoi” w czystej postaci! — napisał na facebooku Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Po całym zamieszaniu związanym z podpisaniem przez prezydenta Olsztyna pisma stowarzyszenia "Tak! Samorządy dla Polski", Piotr Grzymowicz wymienił na swoim profilu w mediach społecznościowych trzy inwestycje: budowę: ulicy Nowobałtyckiej, ulicy Plażowej wraz z modernizacją ulicy Pstrowskiego oraz wiaduktu na Tracku.

— Rozpoczął się nabór wniosków do „Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych”. W jego ramach możemy ubiegać się o bezzwrotne dofinansowanie inwestycji, które może sięgnąć nawet 95% kosztów. Można zgłosić trzy wnioski, w tym jeden bez kwotowego ograniczenia, jeden do 30 milionów i jeden do 5 milionów złotych. Pomimo braku jednoznacznych kryteriów wyboru próbujemy skorzystać z tej formy wsparcia i w ramach Programu zgłosiliśmy budowę: ulicy Nowobałtyckiej, ulicy Plażowej wraz z modernizacją ulicy Pstrowskiego oraz wiaduktu na Tracku. Wszystkie te inwestycje są potrzebne i oczekiwane przez mieszkańców. Pozostaje mieć nadzieję, że zostanie to dostrzeżone i będzie skutkować pozytywnymi rozstrzygnięciami — napisał na facebooku Piotr Grzymowicz.

Nabór wniosków do programu oraz zgłoszenie trzech szczególnie ważnych dla miasta inwestycji może znacznie ułatwić życie mieszkańcom miasta. Jednocześnie, ostatnie podpisanie pisma stowarzyszenia "Tak! Samorządy dla Polski przez Piotra Grzymowicza" może mieć wpływ na przyznanie pieniędzy. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy profesora Rafała Chwedoruka, politologa.

— Korekta własnych opinii przez polityków, jest tak stara jak sama polityka. Trudno mi sobie wyobrazić świat, w której politycy by nie zmieniali swojego zdania. Jest to związane z konfliktem na linii PiS-opozycja a także ze sporem o model rozwojowy, na ile ma się on opierać na roli dużych aglomeracji, stolic województw. Prezydenci wielu miast, zwłaszcza tych będących stolicami województw mają spory komfort działania, mogą albowiem być pewni reelekcji. PiS ma strukturalnie mniejsze poparcie w miastach—mówi prof. Uniwersytetu Warszawskiego Rafał Chwedoruk, politolog.

— Polityka jest permanentnym przetargiem, i każde słowo wypowiedziane przez polityka dysponującego realną władzą, taką jak ma na przykład prezydent miasta, ma znaczenie. Wypowiedzenie jakiegoś stwierdzenia jest formą oddziaływania, zarówno na wyborców jak i innych polityków — podsumowuje profesor Chwedoruk.

Karol Grosz

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Karolinka #3071442 23 lip 2021 06:46

    Dziwne zagrywki PGRa - jednego dnia kąsa po kostkach rząd i koalicję rządzącą a następnego dnia liczy na poparcie rządu w planach rozwoju Olsztyna (zwłaszcza w zakresie dużych oczekiwań Olsztynian). Tak jakby liczył na odrzucenie projektów w celu wylania kolejnych pretensji. Winę na swoje niepowodzenia zrzuca na PIS i tworzy jakiś dziwny związek z Trzaskowskim i za chwilę znowu "liczy" na wsparcie rządu. Już widać, że przyszłą kampania wyborcza Grzymowicza (na jakieś senackie albo sejmowe siedzisko) będzie się opierała na opozycji totalnej. Chyba sądzi, że pofrunie do Sejmu RP na skrzydłach Rafała bo nie wróżę dużego poparcia na tego Pana, zwłaszcza elektoratu lewicowego po tym co zrobił z niegdyś bardzo zielonym miastem (teraz zaledwie zielonkawym). Mamy w Olsztynie strasznego pecha do władzy. Z jednej strony zaduch przeszłości i układy z dawnych lat a z drugiej lokalne nieopierzone PiSklątka, które nie potrafią wykorzystać obecnej sytuacji.

    Ocena komentarza: warty uwagi (16) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5