[WRACAMY DO TEMATU] Stacje do ładowania pojazdów na Pieczewie w Olsztynie już działają. Parking i tak powstanie

2021-07-13 08:31:49(ost. akt: 2021-07-12 17:49:24)
Stacje do ładowania samochodów elektrycznych na Pieczewie już działają

Stacje do ładowania samochodów elektrycznych na Pieczewie już działają

Autor zdjęcia: Alicja Kowalczyk

Pod koniec maja pisaliśmy o miejscach parkingowych na Pieczewie. Nasz czytelnik zaniepokojony był nowymi stacjami do ładowania pojazdów. Bo według niego oznacza to tylko jedno: jeszcze mniej miejsc parkingowych, których i tak jest jak na lekarstwo.
W swoim liście do redakcji mieszkaniec Pieczewa skarżył się na decyzję ratusza. Mężczyzna nie mógł zrozumieć, dlaczego pojawiły się stacje do ładowania samochodów elektrycznych, skoro parking miał być remontowany w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

Przypomnijmy, zwycięski projekt wybrany przez mieszkańców zakłada wymianę nawierzchni chodnika w pasie drogowym ul. Gębika od strony bloków nieparzystych od nr 1A do 13 oraz wykonanie miejsc parkingowych skośnych na wysokości sklepu Lewiatan zgodnie z zasadą, że co trzy miejsca postojowe zostanie posadzone jedno drzewo lub inna forma zieleni.


PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Olsztyn podłącza się do prądu

Olsztyn podłącza się do prądu


Mieszkaniec zarzucił władzom Olsztyna budowanie infrastruktury niezgodnej z zapotrzebowaniem mieszkańców i odbieranie im miejsc parkingowych, których na olsztyńskich sypialniach jest jak na lekarstwo.

Stacje do ładowania samochodów elektrycznych na Pieczewie już działają
Fot. Alicja Kowalczyk
Stacje do ładowania samochodów elektrycznych na Pieczewie już działają
— Jeżeli się mylę, proszę podać, ile samochodów na Pieczewie potrzebuje ładowania elektrycznego i dlaczego ma to powstawać za nasze pieniądze i kosztem naszych miejsc parkingowych — dopytywał nasz czytelnik.

O to, ile jest takich samochodów, zapytaliśmy Martę Bartoszewicz, rzeczniczkę prasową Urzędu Miasta w Olsztynie. Niestety ratusz nie jest w stanie określić liczby samochodów elektrycznych na poszczególnych osiedlach.

— Obecnie w Olsztynie liczba pojazdów z napędem podstawowym na energię elektryczną (skutery, samochody osobowe, ciężarowe) wynosi 114. Raport nie uwzględnia pojazdów hybrydowych z alternatywnym źródłem ładowania energią elektryczną — informuje Marta Bartoszewicz.

Czytelnik miał również wątpliwości, co do przeprowadzonych konsultacji społecznych. Według niego takowych nie przeprowadzono. Przedstawicielka ratusza podkreśla, że takie konsultacje się odbyły.

— Budowa stacji w tej lokalizacji wynika z planu budowy ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych, przyjętego uchwałą Rady Miasta w Olszynie 26 czerwca 2020 r. Plan był konsultowany z mieszkańcami w terminie od 12 marca do 25 kwietnia 2020 r. — wyjaśnia rzeczniczka.

Wymiana nawierzchni chodnika w pasie drogowym ul. Gębika oraz stacje do ładowania pojazdów to dwa niezależne od siebie projekty. Projekty te ze sobą nie kolidują, ponieważ znajdują się po przeciwnych stronach ulicy.

Remont parkingu oraz chodnika przy ul. Gębika już się rozpoczął
Fot. Alicja Kowalczyk
Remont parkingu oraz chodnika przy ul. Gębika już się rozpoczął

Obowiązek opracowania takiego planu nakład na gminę ustawa z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (Dz.U. z 2019 r. poz.1124 t.j. z póź. zm.). Realizacja zadań określonych w ustawie ma na cele stymulowanie rozwoju elektromobilności. Obecnie zgodnie z zapisami tej ustawy budowę stacji ładowania realizuje operator systemu dystrybucyjnego Energa-Operator SA.

Stacje do ładowania samochodów elektrycznych pojawiają się w Olsztynie już od kilku lat. Pierwsza powstała w 2014 roku w Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Tu powstaną punkty ładowania:

Obrazek w tresci

O miejscach parkingowych na Pieczewie pisaliśmy tutaj:


Alicja Kowalczyk

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Marian Podgórski #3070879 13 lip 2021 10:58

  Pani rzeczniczko jest Pani w błędzie chodnik oczywiście jest kładziony nowy za co dzięki ale parking naprzeciwko bloku Gębika 1 według informacji jakie otrzymałem wczoraj z rejonu dróg i mostów pozostanie prawdopodobnie nadal z dziurami i kałużami wody

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. basilo #3070878 13 lip 2021 09:20

  "Plan był konsultowany z mieszkańcami w terminie od 12 marca do 25 kwietnia 2020 r" . Czyli wtedy gdy mieliśmy zakaz wychodzenia z domu w trakcie pierwszego lockdownu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (16) odpowiedz na ten komentarz

 3. ano #3070870 13 lip 2021 08:35

  Do tego co się nie myli. Jeżeli nie powstanie żadna stacja do ładowania to i nikt nie kupi takiego samochodu. Prosta zależność.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5