Olsztyn podłącza się do prądu

2021-05-03 09:30:22(ost. akt: 2021-05-03 09:18:27)
Na każdym osiedlu będzie można ładować samochód elektryczny

Na każdym osiedlu będzie można ładować samochód elektryczny

Autor zdjęcia: Ada Romanowska

W mieście pojawiają się stacje do ładowania samochodów elektrycznych. Będzie ich aż sto. Na 81 zarejestrowanych tu samochodów osobowych.
Olsztyn wygospodarował już wszystkie punkty, gdzie montowane są stacje do ładowania samochodów elektrycznych. Można je znaleźć na każdym osiedlu.

Zgodnie z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych w Olsztynie powinno powstać łącznie 100 ogólnodostępnych punktów ładowania pojazdów. W związku z tym przygotowany został "Plan budowy ogólnodostępnych stacji ładowania na terenie Gminy Olsztyn" — tłumaczy Patryk Pulikowski, z biura rzecznika ratusza. — Budową stacji wskazanych w planie zajmuje się "Operator Systemu Dystrybucyjnego Elektroenergetycznego", czyli w przypadku Olsztyna jest to Energa Operator SA.

Liczba zarejestrowanych samochodów elektrycznych na terenie Olsztyna to 108 — 81 samochodów osobowych, 4 ciężarowe, 20 motorowerów i 3 motocykle. Raport nie uwzględnia pojazdów napędem hybrydowym. Teraz może się to zmienić, przynajmniej teoretycznie. Zachęcać mogą przywileje, jakie mają kierowcy aut elektrycznych. To możliwość jazdy buspasami, co przyspiesza poruszanie się po mieście i omijanie korków oraz darmowe parkowanie, co daje niebagatelne oszczędności, zwłaszcza w miejscach pracy bez pracowniczego parkingu. W przyszłości zostaną zwolnieni z opłat za przejazd autostradami w Polsce, otrzymają też wysokie rabaty na usługi ładowania.

W Olsztynie mamy już kilka podobnych „ładowarek”. One nie wliczają się w powstającą właśnie setkę. Pierwsza powstała w 2014 roku i znajduje się w Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym. Pozostałe są przy ul. Żeglarskiej, w Aurze i Galerii Warmińskiej i przy sklepie Decathlon.

ar

Tu powstaną punkty ładowania:

Obrazek w tresci

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Nix #3065764 3 maj 2021 14:41

    Ciekawe, na Orłowicza przy bloku nr 7 jest 1 stanowisko a nie widnieje na tej liście, ktoś coś ominął? Czyżby dopisali do Wańkowicza?

    odpowiedz na ten komentarz

  2. j. #3065760 3 maj 2021 11:16

    Sam bym elektryczne autko sobie kupił gdyby nie było takie drogie... :(

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5