Rozbił nam auto i jest... poszkodowany

2020-03-15 07:55:00 (ost. akt: 2020-03-14 22:08:57)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Wracamy do tematu || Prawie trzy lata minęły od wypadku na DK16 pod Olsztynem. Opel wjechał wówczas czołowo w porsche, które trafiło do kasacji. Zgłosił się do nas jego kierowca. Okazało się, że — według sądu — nie jest nawet poszkodowany. Dlaczego?
W maju 2017 roku dwie osoby zostały ranne w wypadku, do którego doszło na szesnastce pod Olsztynem. Kierowca opla zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się czołowo z porsche. Do wypadku doszło około godz. 23.
Pisaliśmy wówczas o wstępnych ustaleniach, z których wynikało, że kierujący oplem astra jadąc z Barczewa do Olsztyna podczas wyprzedzania stracił kontrolę nad samochodem, zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się czołowo z porsche cayenne. Kierowca i pasażer z opla w ciężkim stanie trafili do szpitala. Małżeństwo jadące porsche zostało przebadane na miejscu. Ich auto trafiło do kasacji, złożyli zeznania.

Jak tę sprawę opisywała policja?

„Według wstępnych ustaleń policjantów, kierowca opla, jadąc w kierunku miasta, w sposób nieprawidłowy wykonał manewr wyprzedzania, stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na przeciwległy pas ruchu i czołowo zderzył się z jadącym z naprzeciwka porsche. 53- letni sprawca wypadku w stanie ciężkim trafił do szpitala. Osobom podróżującym drugim autem na szczęście nic się nie stało” — czytamy na stronie policji.

Sprawą zajął się Sąd Rejonowy. A do nas zgłosił się kierowca porsche, bo nie może zrozumieć, dlaczego nie uznano ich za poszkodowanych. Zbigniew Cieślowski podkreślił od razu, że — w dobie sporu o reformę polskiego sądownictwa — nie ma żalu do całego systemu. Ale złożył zażalenie do Sądu Rejonowego, dzięki czemu dostał zgodę na odczytanie akt.

— Nas w tej sprawie w ogóle nie ma. Zostaliśmy wezwani tylko na początku, później już nie. Wzywano tylko świadków. Po przeczytaniu akt byłem zdumiony i zbulwersowany — nie kryje. — W tej sprawie jest w sumie tylko nasz samochód i jego numer rejestracyjny. Najbardziej poszkodowany okazał się kierowca, który doprowadził do wypadku i jego pasażer. Obywatel Belgii i Arabii Saudyjskiej. O nas sąd chyba zapomniał. Tylko w jednym miejscu wspomina się nas w kontekście obrażeń. W zasadzie tylko moją żonę. Czekaliśmy cierpliwie na tę rozprawę, bo wiemy, jak działają sądy — podkreśla pan Zbigniew. — W końcu zacząłem się zastanawiać, czemu nikt nas nie wzywa i odkryłem, że rozprawa się odbyła. Było kilka terminów, kilka razy adwokat sprawcy występował też o umorzenie. Nie mówię, że znam się na prawie, ale jeśli ktoś jest w samochodzie i ten samochód jest rozbity, ulega kasacji i później wzywa się świadków, którzy nie ucierpieli, a nas nie... to jest to dla mnie niezrozumiałe — nie kryje.

Zbigniew Cieślowski złożył zeznania. Podkreśla, że policja wywiązała się z obowiązków.

— Ale Sąd nie uwzględnił tego, co wszyscy zeznali — korek miał ok. 200 metrów, a sprawca wszystkich wyprzedzał. Widzieliśmy to wyraźnie. W aktach wyczytałem, że najechał na wysepkę rozdzielającą pasy. Nie mógł inaczej, bo na pasie stała ciężarówka — dodaje. — W sądzie złożył zeznania, że ma trudną sytuację, jest ważnym obywatelem, dodał jakieś zaświadczenia z Rosji itd. O nas nie ma nic. Adwokat chyba zadziałał tak, żebyśmy w ogóle nie byli wzywani, tylko świadkowie, którzy nie zostali poszkodowani. Ręce mi opadły, jak to czytałem.

Jak więc tę sprawę widzi Sąd?

— W 2018 r. do Sądu Rejonowego w Olsztynie wpłynął akt oskarżenia przeciwko F. A. M. podejrzanemu o to, że 24 maja 2017 r. o godz. 23 na odcinku drogi krajowej nr 16 umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym w ten sposób, że kierując samochodem marki opel astra, jadąc od strony Barczewa w kierunku Olsztyna, przekroczył administracyjnie dozwoloną prędkość wynoszącą na tym odcinku drogi 50 km/h o około 50 km/h i podejmując manewr wyprzedzania, nie upewnił się, czy dysponuje odpowiednią widocznością i dostatecznym miejscem do wykonania zamierzonego manewru, a następnie podczas zmiany pasa ruchu z lewego na prawy po wyprzedzeniu pojazdu poprzedzającego najechał na wysepkę rozdzielającą dwa pasy ruchu, gdzie zderzył się z prawidłowo jadącym pojazdem marki porsche cayenne, skutkiem czego pasażer opla doznał obrażeń ciała, które naruszyły czynności narządu ciała trwające dłużej niż 7 dni — informuje Marcin Wojciechowski z Obsługi Medialnej Rzeczników Prasowych Sądu Okręgowego w Olsztynie. — Jako osobę pokrzywdzoną w powyższej sprawie prokurator wskazał pasażera opla, natomiast kierowcę i pasażera porsche cayenne wskazał na liście osób podlegających wezwaniu na rozprawę w charakterze świadka, a nie osób pokrzywdzonych.

Marcin Wojciechowski dodaje jeszcze, że...

— W postępowaniu karnym dotyczącym spowodowania wypadku drogowego, jako osoby pokrzywdzone wskazuje się takie osoby, które wyniku takiego zdarzenia ucierpiały na zdrowiu. Kierowcy i pasażerowi porsche cayenne przysługuje natomiast prawo dochodzenia swoich roszczeń za zniszczony pojazd od sprawcy wypadku bądź ubezpieczyciela. Sąd Rejonowy w Olsztynie wydał wyrok w powyższej sprawie karnej (15 kwietnia 2019 r. — red.), w którym postępowanie karne wobec oskarżonego F. A. M. warunkowo umorzył na okres próby 2 lat i orzekł świadczenie pieniężne w kwocie tysiąca złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Sąd orzekł również środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres roku. Powyższy wyrok uprawomocnił się 23 kwietnia 2019 r.

Zbigniew Cieślowski powiedział nam, że zatrudnił adwokata i zamierza złożyć kolejne zażalenie do sądu. Do sprawy wrócimy.

Paweł Jaszczanin


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (32) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pilnie szukasz finansów? olgaelena0001@gmail. #2975456 | 197.234.*.* 22 wrz 2020 14:00

  Pilnie szukasz finansów? Jeśli nie udało Ci się w banku, to nadal masz szansę na uzyskanie kredytu, nawet jeśli masz małe wpisy w rejestrze lub niższe dochody. Udzielamy pożyczki za pośrednictwem licencjonowanej firmy pozabankowej. Rozważymy Twoją aplikację Online bez odwiedzania oddziału. Jeśli jesteś zainteresowany, możemy oczywiście wybrać osobiste spotkanie w oddziale. Pracujesz na podstawie umowy o pracę? czy jesteś w biznesie? Oddzwoń do nas. Jeśli potrzebujesz pożyczki, nie wahaj się skontaktować z prawdziwym legalnym pożyczkodawcą z 100% gwarancją: E-mail: olgaelena@yahoo.com ***- olgaelena0001@gmail.com

  odpowiedz na ten komentarz

 2. popol #2915151 | 89.228.*.* 3 maj 2020 11:20

  NOLe wieśniole itp to zaraza Olsztyna. Wyjadą ze swojej wsi i im odbija na drogach. Zapomniel, że nie są u siebie na wsi, i że w Olsztynie obowiązują przepisy ruchu drogowego.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Claudia Klein #2905667 | 185.189.*.* 13 kwi 2020 20:10

  Witam i witam w Spotcap Global Loan Services, nazywam się Claudia Klein, jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem ds. Pożyczek. Czy naprawdę potrzebujesz wsparcia finansowego? potrzebujesz pożyczki na różne cele? jeśli twoja odpowiedź brzmi „tak”, radzę skontaktować się z moją firmą za pośrednictwem | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | i mieć pożyczkę na koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ zapewniamy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie. Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (pożyczki osobiste, pożyczki biznesowe i wiele innych), oferujemy pożyczki zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe, a także możesz pożyczyć do 15 milionów euro. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów kredytowych. Wiemy, że uzyskanie legalnej pożyczki zawsze było ogromnym problemem Dla osób, które mają problem finansowy i potrzebują jego rozwiązania, wiele osób ma trudności z uzyskaniem kredytu kapitałowego w swoich lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych ze względu na duże zainteresowanie stopa, niewystarczające zabezpieczenie, stosunek zadłużenia do dochodu, niska ocena wiarygodności kredytowej lub z jakichkolwiek innych powodów. Nigdy więcej czasu oczekiwania ani stresujących wizyt w banku. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz uzyskać pożyczkę i dokończyć swoje transakcje, kiedykolwiek i gdziekolwiek jej potrzebujesz. Świadczymy 24-godzinne usługi pożyczkowe światowej klasy. W przypadku pytań / pytań? - Wyślij wiadomość e-mail do | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | I Natychmiastowa odpowiedź. Twoja rodzina, przyjaciele i koledzy nie muszą wiedzieć, że masz mało gotówki, po prostu napisz do nas, a otrzymasz pożyczkę. Twoja wolność finansowa jest w twoich rękach!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 4. Sąsiedzka dezynfekcja #2895636 | 31.0.*.* 29 mar 2020 10:13

  W klatkach schodowych budynków mieszkańcy sami umieszczać mogą torebki z samochodowymi ściereczkami do szyb. Przeciąć na pół, nasączyć je mocnym alkoholem i do samoobsługowej dezynfekcji przez przetarcie dotykanych powierzchni, np. w trakcie wchodzenia do budynku. Naukowiec mówił w tv, że nawet zimowy płyn do spryskiwaczy ma wystarczającą moc. Dwie odmiany denaturatu są do nabycia w OBI. Spirytus etylowy pojawił się w RAŚCIE. Niema co czekać aż któś z zewnątrz za mieszkańców choćby to zrobi.

  odpowiedz na ten komentarz

 5. Ja #2894930 | 176.241.*.* 27 mar 2020 19:38

  sądy w Polsce to jakas kpina z obywateli

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (32)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5