Strażacy z Bartąga rzucają wyzwanie. Dołączysz?

2020-02-06 14:04:16(ost. akt: 2020-02-06 14:25:01)

Autor zdjęcia: OSP w Bartągu

#BadzWidocznyChallenge to akcja zapoczątkowana przez Ochotniczą Straż pożarną w Bartągu (powiat olsztyński). Rzucili wyzwanie swoim kolegom z innych jednostek, by zaopatrzyli mieszkańców podległych im terenów w opaski odblaskowe.
Wymyślili akcję promującą bezpieczeństwo zupełnie przez przypadek. Na słupkach znaków drogowych, informujących o przejściach dla pieszych przy ul. Bartąskiej, jednej z dwóch głównych dróg dojazdowych do Olsztyna, umieścili opaski odblaskowe. Święcące w ciemności elementy mają poprawić widoczność, a tym samym bezpieczeństwo pieszych. Pojawiły się one w okolicach osiedla Zacisze.

— W naszej miejscowości jest kilka niebezpiecznych przejść dla pieszych — mówi Sławomir Zomrowski z OSP w Bartągu. — Gdy jest ciemno kierowcy oślepiają się nawzajem i przejścia są zupełnie niewidoczne. Postanowiliśmy je oznaczyć opaskami odblaskowymi, umieszczając je bezpośrednio na znaku drogowym. Bardzo szybko okazało się, ze opaski zaczęły znikać — dodaje.

Potrzeba jest, więc strażacy zaczęli dokładać opasek i zawieszek w kolejnych miejscach. Częstowali się nimi przechodnie i miejscowi biegacze. W sumie rozdano 200 opasek i 150 zawieszek. W chwili obecnej czekają już na kolejną dostawę, bo zainteresowanie jest ogromne. Statystyki wejść na stronę dotyczącą akcji zaczęły osiągać rekordowe wyniki do 25 a nawet 35 tysięcy wejść.

— Postanowiliśmy pójść z tym jeszcze dalej i wysłać informację w Polskę. Stąd wziął się pomysł na #BadzWidocznyChallenge. Nominowaliśmy do wyzwania trzy zaprzyjaźnione jednostki. Zainteresowanie było tak ogromne, że inni zaczęli się przyłączać do wyzwania. Nie spodziewaliśmy się takiego zasięgu — dodaje Sławomir Zomrowski.

Akcja rozpoczęła się 30 stycznia, a jej zasięg jest piorunujący. Jeden odblask, to być może jedno uratowane życie. Mała rzecz, a cieszy.

Podobną akcję co roku przed Świętami Bożego Narodzenia organizuje Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie. Na choince zawieszają odblaski, którymi mogą częstować się przechodni. Drzewko cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Niejednokrotnie w ciągu dnia trzeba było uzupełnić na niej ilość odblasków.
— Robimy to w trosce o bezpieczeństwo przede wszystkim niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych i rowerzystów — mówił w grudniu młodszy inspektor Mariusz Tański, zastępca naczelnika ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. — Chcemy, żeby ludzie poczęstowali się tymi odblaskami i stosowali je na swoich ubraniach. Wszystko po to, żeby byli dużo bardziej widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego. Mały odblask może uratować życie — dodawł.

W okresie jesienno-zimowym jesteśmy niewidoczni. Tym bardziej, że Polska ulica preferuje szaro-bury outfit. Ciemne kurtki, kaptury zaciągnięte do połowy twarzy. Kierowcy nie widzą pieszych i odwrotnie. Noś odblaski i bądź widoczny na drodze.

Karolina Rogóz-Namiotko

Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Michal Frackowiak #2989172 | 31.0.*.* 21 paź 2020 09:35

  Brawo Kolegom za pomysl tylko czy ludzie wezma to do serca i rozumu i beda umieli z tego skorzystac, a nie pozrywaja i wyrzuca

  odpowiedz na ten komentarz

 2. tyz strazok #2870315 | 82.177.*.* 17 lut 2020 19:01

  ni mo jak w Bartongu w strazy ługnia ni mo w dupe pazy

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

 3. xyz #2864045 | 195.136.*.* 7 lut 2020 15:24

  brawo strażacy ludzie biorą sprawy w swoje ręce i pokazują władzy słabe punkty infrastruktury .

  odpowiedz na ten komentarz

 4. odblask #2863681 | 83.5.*.* 6 lut 2020 23:52

  Najbardziej niebezpieczna krzyżówka Bartąska - Złota - Stawigudzka.

  odpowiedz na ten komentarz

 5. bun #2863546 | 88.156.*.* 6 lut 2020 20:05

  Dlaczego więc nie można zamontować odpowiednio widocznych znaków drogowych i odblaskowej zebry? Dlaczego wytarte pasy maluje się raz w roku tak, że po tygodniu na nowej farbie są tylko widoczne ślady opon? Niedasie, typowe w Olsztynie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (12)
2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5