Ponad 100 specjalistów z kraju i zza granicy zebrało się w Olsztynie, by doskonalić swoje umiejętności

2019-11-14 13:00:01(ost. akt: 2019-11-14 11:59:16)

Autor zdjęcia: WSSD Olsztyn

W czwartek (14 listopada) do olsztyńskiego Szpitala Dziecięcego przyjechało ponad 100 specjalistów z kraju i delegacja lekarzy z Ukrainy, by doskonalić się w stosowaniu najnowocześniejszych laserów w leczeniu różnego rodzaju schorzeń u dzieci.
Trzydniowe warsztaty i sympozjum pt "Odczarujmy lasery" rozpoczęło się dziś warsztatami praktycznymi w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. Będą polegać na tym, że transmisja z zabiegów z wykorzystaniem najnowocześniejszych laserów na bloku operacyjnym będzie przekazywana na żywo i omawiana w sali konferencyjnej. Ta część potrwa do godz. 14. Planowane jest wykonanie 8 pokazowych zabiegów.

W piątek uczestnicy przeniosą się do Lidzbarka Warmińskiego, by wziąć udział w dwudniowym sympozjum poświęconym laseroterapii. Ze swoimi wykładami wystąpią najwybitniejsi chirurdzy dziecięcy w kraju. Swoje uczestnictwo w sympozjum zapowiedzieli min. prof. Janusz Bohosiewicz (Krajowy Konsultant w dziedzinie chirurgii dziecięcej) czy prof. Piotr Czauderna, prezes Agencji Badań Medycznych.

Leczenie z użyciem laserów, także w olsztyńskim Szpitalu Dziecięcym, przeżywa w ostatnich latach dynamiczny rozwój. Dzięki dotacji celowej z budżetu państwa, szpital wprowadził w 2018 r. nowoczesne lasery w chirurgii, hematologii i onkologii dziecięcej do profilaktyki i leczenia zapalenia błony śluzowej jamy ustnej w przebiegu chemioterapii.

— Zastosowanie terapii laserem daje lepszy efekt leczniczy, znacznie zmniejsza utratę krwi, ogranicza obrzęk przy zabiegach resekcyjnych (podczas których usuwamy chorą część ciała lub jej fragment), zmniejsza zapotrzebowanie na leki przeciwbólowe – mówi dr n. med. Wojciech Choiński, ordynator Oddziału Klinicznego Chirurgii i Urologii Dziecięcej Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. — Jednym z podstawowych zastosowań lasera jest leczenie malformacji — dodaje.

red.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5