Były prezydent Aleksander Kwaśniewski w Olsztynie zachęcał do poparcia bloku lewicy

2019-09-23 12:00:20 (ost. akt: 2019-09-23 18:09:09)

Autor zdjęcia: Andrzej Mielnicki

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski włączył się w kampanię wyborczą. W miniony piątek w Olsztynie zachęcał do poparcia bloku lewicy, bo — jak mówił — lewica jest potrzebna w Sejmie.
— Cieszę się, że ta koalicja powstała — mówił były prezydent Polski. — Poród nie był łatwy, ale wierzę, że efekty będą znakomite. — Z lewicą jestem związany od zawsze — tłumaczył Aleksander Kwaśniewski powody, dla których włączył się w kampanię i wspiera lewicę. — Jestem człowiekiem z natury bardzo wiernym. W tym roku będę obchodził 40. rocznicę małżeństwa.

Jak mówił cieszy się, że lewica w sondażach idzie do góry, a to poparcie jest dzisiaj na poziomie mocno ponad 10 proc. Jednak sondaże sondażami, w kampanii wyborczej ważne jest pokora, ważna jest praca. Nie sondaże rozstrzygają wybory, tylko wyborcy i trzeba do nich dotrzeć, trzeba z nimi rozmawiać, trzeba ściskać ręce.

Według jego prognoz, opartych głównie na wynikach do europarlamentu, wybory wygra PiS, który dostanie ok. 42 proc. głosów, KO — 25-27 proc., ok. 12 proc. i ok. 8 proc. PSL.

Zdaniem byłego prezydenta Polski lewica jest potrzebna w Sejmie. Ostatnie cztery lata, kiedy lewicy nie było w parlamencie udowodniły, że to jest strata dla polskiej demokracji.
— Lewica ze swoimi poglądami dotyczącymi kwestii światopoglądowych, wolności, emancypacji kobiet, rozdziału państwa i Kościoła jest potrzebna, chociażby jako głos, który będzie słyszalny, głos, który będzie docierał szeroko — mówił Aleksander Kwaśniewski. — Żeby była tą siłą, która broni demokracji, tolerancji, każdego obywatela, nie pozwala na wykluczanie ludzi, zwraca się do ludzi których dzisiaj partia rządząca chętnie wyklucza jak choćby osoby niewierzące , których obraża , nazywając nihilistami. Jest czas na lewicę w Polsce i myśl, że ludzie którzy mają już dość obrażania, wykluczania, są gotowi zagłosować na ludzi lewicy, którzy wprowadzą do naszego życia publicznego, myślę, więcej tolerancji, więcej zrozumienia, więcej uśmiechu.

Według Aleksandra Kwaśniewskiego gdy chodzi o kwestie socjalne, to dzisiaj trwa wyścig, kto da więcej.
— To dobrze, jeżeli stać nas na to — podkreślił. — Natomiast zasadnicze pytanie to jest o odpowiedzialność za to wszystko. Czy polska gospodarka jest dzisiaj tak napędzona, że możemy te szerokie programy socjalne prowadzić, to się okaże w ciągu najbliższych czterech lat. W moim przekonaniu niełatwych, najlepsza koniunktura ekonomiczna się kończy w Europie, na świecie i będziemy mieli do czynienia z poważniejszymi problemami, niż to co obserwowaliśmy w gospodarce w ostatnich czterech latach.

Jakich rad udziela były prezydent kandydatom lewicy?
— Z tymi radami to nie jest tak — odparł Aleksander Kwaśniewski. — Uważam, że ta koalicja, która powstała działa na swój rachunek. I takich doświadczonych ludzi mogą oczywiście o coś zapytać, odpowiem, ale to nie jest w żaden sposób doradztwo. Lewica złożona z trzech różnych nurtów: SLD, Wiosny i Razem, jest bardzo interesującym tworem, bo to jest połączenie młodości i doświadczenia rutyny i świeżości. Bardzo ciekawa mieszanka. A to co mogę doradzić kandydatom to jest to właśnie praca codzienna. Sondaże, wywiady są ważne, ale bardzo istotny jest kontakt z wyborcami.

Jak nam powiedział, sam w Warszawie będzie głosował na Adriana Zandberga. — Według mnie Zandberg w parlamencie będzie jedną z najciekawszych postaci, bo ma absolutnie dobre papiery na dobrego parlamentarzystę — tłumaczył były prezydent.

Według niego w połowie najbliższej kadencji dojdzie do poważnych napięć ekonomicznych. A będzie to wynikiem dekoniunktury na Zachodzie, konsumpcyjnej drogi rozwoju naszej gospodarki, czyli wpompowania mnóstwa pieniędzy, co napędzi inflację oraz perturbacji na rynku pracy z powodu braku rąk do pracy. Zadaniem Aleksandra Kwaśniewskiego sprawy klimatu, ochrony środowiska, odpadów to będą jedne z głównych tematów kolejnych wyborów.

Prezydent ma dom letni koło Ostródy. — Region ogromnie się zmienił, Olsztyn się zmienił, Ostróda się zmieniła, mało tego widać, że Warmia i Mazury stają się regionem typowo turystycznym — ocenił Aleksander Kwaśniewski.

Andrzej Mielnicki

Trwa nasza akcja Prawybory 2019.

>>> Kto waszym zdaniem powinien zostać posłem lub senatorem?

Każdy może oddać głos na swojego kandydata. Głosowanie trwa do 8 października do godziny 23.59. Koszt każdego sms-a to 2,46 zł z VAT. W treści wpisujemy kod przypisany przy nazwisku faworyta i wysyłamy go pod numer 72051. Wyniki ogłosimy 10 października.


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ares #2795355 | 195.225.*.* 24 wrz 2019 20:37

  OLO 0.7l przedstawiciel czerwonej zarazy

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. mega #2795041 | 89.228.*.* 24 wrz 2019 08:37

  Olsztyn dziękuje, panie prezydencie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. mega #2794903 | 81.190.*.* 23 wrz 2019 16:47

  Olsztyn dziękuje, panie prezydencie.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz

 4. Weteran #2794799 | 81.190.*.* 23 wrz 2019 12:52

  Popieram wypowiedzi Pana Prezydenta Kwaśniewskiego w 100%.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5