Tobiasz Niemiro nie żyje! Prokuratura prowadzi śledztwo [AKTUALIZACJA]

2019-07-25 17:41:43 (ost. akt: 2019-07-26 17:03:47)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Arch. GG

Znany olsztyński społecznik i biznesmen Tobiasz Niemiro prawdopodobnie zastrzelił się w lesie koło jeziora Żbik na Redykajnach w Olsztynie. Prokuratura potwierdza tożsamość mężczyzny i wyklucza udział osób trzecich.
Informacja o tragedii wstrząsnęła Olsztynem w czwartkowe popołudnie. Znany olsztyński społecznik i biznesmen Tobiasz Niemiro zastrzelił się w lesie koło jeziora Żbik na Redykajnach. Prokuratura potwierdza tożsamość mężczyzny i wyklucza udział osób trzecich.

Biznesmen był powiązany z najstarszą giełdą kryptowalut, z której zniknęło ponad 100 milionów złotych.

Ciało mężczyzny z raną postrzałową głowy zostało znalezione w lesie w czwartek około godziny 14.
— Mamy potwierdzoną tożsamość mężczyzny, którego ciało zostało znalezione —  poinformował nas Arkadiusz Szulc, prokurator Rejonowy Prokuratury Olsztyn-Północ, pod której nadzorem policja prowadzi śledztwo. —  Wykluczamy udział osób trzecich —  stwierdził jednoznacznie prokurator, zamykając spekulacje dotyczące ewentualnej zemsty ze strony poszkodowanych w giełdowym obrocie kryptowalutami.

W Olsztynie Tobiasz Niemiro był znany przede wszystkim jako społecznik i dusza towarzystwa. Wyróżniał się elegancją i nienagannymi manierami. Angażował się w liczne przedsięwzięcia, doradzał, jak walczyć z biurokracją, wspierał oddolne inicjatywy. Miał wielu oddanych przyjaciół, którzy bardzo go cenili. Miał 44 lata. Osierocił syna.

Tobiasz Niemiro był też znany jako pasierb jednego z olsztyńskich restauratorów. Pomagał w zarządzaniu jego lokalami. Jednak w całym kraju stał się znany dopiero kilka tygodni temu, w budzącej emocje sprawie upadłości najstarszej giełdy kryptowalut BitMarket.

Upadłością ogłoszoną na początku lipca szybko zainteresował się wydział do walki z cyberprzestępczością i prokuratura. W szczytowym momencie na BitMarket transakcji dokonywało nawet 60 tysięcy osób. Straty związane z upadłością giełdy wyliczane są na ponad 100 milionów złotych.
Tobiasz Niemiro uważał się za jednego z pokrzywdzonych, choć był współudziałowcem giełdy. Informował, że stracił blisko 1,2 miliona złotych. W czwartek śledztwo w sprawie upadłości giełdy zostało odebrane olsztyńskiej prokuraturze i przekazane prokuraturze w Suwałkach.

Tobiasz Niemiro miał w nocy ze środy na czwartek przekazać jednemu z dziennikarzy śledczych ważne informacje dotyczące kulis afery nazywanej Amber Gold kryptowalut. Informacje miały zawierać listę nazwisk osób związanych z upadłością giełdy.

Na tym etapie śledztwa prokurator nie chce komentować informacji o powiązaniu śmierci Tobiasza Niemiro z postępowaniem prowadzonym w związku z upadłością BitMarket.

Z informacji, do których dotarliśmy wynika, że Tobiasz Niemiro zastrzelił się z własnej broni, na którą miał mieć pozwolenie. Oficjalne powody śmierci będą znane jednak dopiero po ogłoszeniu wyników sekcji zwłok.

Tobiasz Niemiro był znany ze swojej nieustępliwości wobec przestępców. Stowarzyszenie na Rzecz Bezpieczeństwa, któremu przewodniczył, monitorowało wykonywanie wyroków więzienia wobec skazanych za dokonywane w latach dziewięćdziesiątych napady i porwania dla okupu olsztyńskich biznesmenów.

Skutecznie blokował próby uzyskania wcześniejszego zwolnienia, czy uzyskania zgody na leczenie na wolności skazanego w tej sprawie na 25 lat więzienia Trolla.

To kolejne samobójstwo przedsiębiorcy z Olsztyna. Kilka miesięcy temu z broni, na którą też miał pozwolenie, zastrzelił się były przewodniczący Rady Miasta w Olsztynie i restaurator Jan Tandyrak. Jego ciało zostało znalezione w samochodzie w Kortowie.

SK

Zdecydowana większość osób, które dokonują prób samobójczych komunikuje wcześniej swój zamiar. Gdybyśmy potrafili to odczytać, to byłaby szansa na skuteczną pomoc. Często są to wypowiedzi typu "beze mnie byłoby wszystkim lepiej". Takie wypowiedzi należy odbierać jako ważne ostrzeżenie. Podobnie nagle izolowanie się od otoczenia, czy skoki w emocjach.
Większość osób ma potencjał, żeby poradzić sobie z każdą sytuacja, każdym problemem, nawet jeśli to jest traumatyczne przeżycie. Strata materialna nie jest bezpośrednim powodem samobójstwa. A przynajmniej nie powinna nim być.

Dorota Mroczkowska, dr nauk medycznych psychologii:


Komentarze (56) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Wiem,nie powiem #2968627 | 10.10.*.* 6 wrz 2020 17:46

  We wszystkich komentarzach pojawia się motyw Maćka z klanu," bitkojny są rozstawione po całym mieście"Nagle zaczęło znajdować szczątki zaginionych sprzed 20 lat,Te ich pieniądze,nie rozliczyli wszystkiego z Urzędem Skarbowym więc fiskus im zapindolilł.Niektórzy okradają rodzinę inni obcych.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. pracownica #2770445 | 178.213.*.* 31 lip 2019 22:17

  pracowałam u P.Tobiasza w C.Cafe - człowiek absolutnie z sercem na dłoni... jestem w szoku... łza się w oku kręci...wyrazy współczucia dla rodziny, a zwłaszcza dla Kuby .... [*]

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Zasmucona #2769173 | 37.109.*.* 29 lip 2019 11:25

  Wiele lat temu miałam okazję rozmawiać z Panem Niemiro przy okazji organizacji praktyki dla uczniów w jego restauracji. Doskonale pamiętam tę rozmowę bo była długa i bardzo sympatyczna. Jak w bardzo złym stanie musiał być, by targnąć się na własne życie. Bardzo mi przykro. Wyrazy współczucia dla rodziny

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz

 4. jaki ten #2768897 | 89.228.*.* 28 lip 2019 13:02

  olsztyn nowoczesny , prawie ja w wawie tez strzelaja,

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 5. miki #2768774 | 37.47.*.* 28 lip 2019 08:18

  Dziwne rzeczy w tym mieście. Szambo zalewa prokuraturę i giną akta Olewnika, samobójstwa powiązanych ze sobą biznesmenów... nie, nie ma układu polityczno-biznesowo-przestępczego w Olsztynie :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (31) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (56)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5