Przed nami kolejne remonty

2019-07-06 17:32:00 (ost. akt: 2019-07-08 14:01:43)

Autor zdjęcia: archiwum starostwa

Olsztyńskie starostwo razem z gminami Purda i Dywity przygotowuje się do remontu kolejnych dróg. To realizacja przyjętej przez powiat strategii: skoro środki są ograniczone, to trzeba modernizować drogi metodą małych kroków.
Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że realizacja głównego celu strategii rozwoju województwa, jakim jest „spójność ekonomiczna, społeczna i przestrzenna Warmii i Mazur z regionami Europy” nie będzie możliwa bez rozwoju systemu komunikacyjnego regionu — mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński. — Z racji ograniczonych środków możemy go realizować tylko metodą małych kroków. I dwa takie „kroczki” właśnie wykonaliśmy.

W tym tygodniu władze powiatu olsztyńskiego razem z władzami gminy Purda podpisały umowę wykonawczą na realizację projektu modernizacji drogi powiatowej 1995N na odcinku od Ostrzeszewa do obwodnicy Klebarka Małego. Drugim zadaniem w tym projekcie współfinansowanym przez gminę i starostwo jest budowa chodnika i kanalizacji deszczowej oraz przebudowa sieci wodociągowej na odcinku od DK16 do Klebarka Małego (obwodnica). Koszt tych zadań to ok. 3,5 mln zł, z czego 1,5 mln zł pochodzi po połowie z budżetów obu samorządów. Trzecim zadaniem realizowanym w tym przedsięwzięciu, finansowanym już tylko przez gminę Purda, jest przebudowa drogi gminnej w Klebarku Wielkim.

Cały projekt pod nazwą „Poprawa Ekomobilności miejskiej na terenie Gminy Purda” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, z którego pozyskano 5,5 mln zł.
— Lepsze drogi, nowe chodniki oraz ścieżki rowerowe na pewno udogodnią codzienne życie naszym mieszkańcom. Z kolei powstanie zatok autobusowych znacznie poprawi ich bezpieczeństwo — mówi Teresa Chrostowska, wójt gminy Purda.

Realizacja tzw. dużej pętli, czyli przebudowy 27-kilometrowego odcinka drogi powiatowej łączącej DK51 w Spręcowie z DK16 w Barczewie, to z kolei przedmiot porozumienia podpisanego przez starostę z władzami gminy Dywity.

— Przebudowa tej drogi to ważny i największy nasz projekt drogowy, który pozwoli rozwinąć komunikację publiczną i ożywi gospodarczo północno-wschodnią część naszej gminy — mówi Daniel Zadworny, wójt Dywit.

Na mocy podpisanego porozumienia gmina przekaże powiatowi prawie 130 tys. zł na pokrycie połowy kosztów związanych z wykonaniem dokumentacji projektowej i na zatrudnienie inżyniera kontraktu.

Przetarg na wykonanie dużej pętli zostanie ogłoszony najprawdopodobniej jesienią, a inwestycja powinna być zrealizowana w ciągu dwóch najbliższych lat.
— Nie są to inwestycje może tak spektakularne, jak otwarta niedawno obwodnica Olsztyna, ale wiemy, że nie mniej potrzebne naszym mieszkańcom — dodaje Andrzej Abako, starosta olsztyński.
Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. hehe #2759291 | 37.47.*.* 8 lip 2019 23:51

  rowerową do kaborna macie

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. gg #2759216 | 79.225.*.* 8 lip 2019 21:27

  a kiedy powiat zrobi chodnik z Kieźlin do cmentarza przy Wadąskiej????????????? czy czekacie aż się wydarzy tragedia?????????

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. pętla #2758899 | 213.184.*.* 8 lip 2019 12:27

  a może pomyśleć o zrobieniu jeszcze choć drogi rowerowej do Kaborna?!

  odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5