Jaki los czeka rondelę przy Wysokiej Bramie w Olsztynie?

2019-05-14 07:16:00 (ost. akt: 2019-05-13 18:02:57)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Od 2006 roku na obszarze Starego Miasta w Olsztynie prowadzone są systematyczne badania archeologiczne. Dzięki nim odkryte zostały pozostałości średniowiecznych fortyfikacji, które nie pojawiały się we wcześniejszych dokumentach.
— Okazało się wówczas, że przebieg i gabaryty zespołu obronnego nie są czytelne i że uzasadnione, z punktu widzenia edukacyjnego, jest wyeksponowanie poszczególnych elementów obwarowań, w połączeniu z zagospodarowaniem terenów wokół Starego Miasta i zamku — powiedziała nam Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Olsztyna.

Miasto postanowiło więc zabezpieczyć te wykopaliska i zorganizować konkurs architektoniczny, który w najbardziej atrakcyjny sposób uczytelni i wyeksponuje całość miejskich fortyfikacji w przestrzeni wokół Starego Miasta.

— Warto tu bowiem zaznaczyć, że ranga odsłoniętych pozostałości obwarowań, głównie tych przy Bramie Górnej, stała się szansą na uatrakcyjnienie najstarszej części Olsztyna. I może pełnić ważną rolę krajobrazową, historyczną, publiczną i edukacyjną — dodaje rzeczniczka.

Architekci z całej Polski pracowali nad projektem zagospodarowania terenu wzdłuż staromiejskich fortyfikacji aż do Łyny, wraz z ulicą Nowowiejskiego. W konkursie zwyciężyła Pracownia Dżus GK Architekci.

— Niezwykle istotne jest to, że na tym obszarze mamy do czynienia z fortyfikacjami, które powstały za czasów, gdy na olsztyńskim zamku rezydował Mikołaj Kopernik, gdzie do dzisiaj pozostało czytelne miejsce średniowiecznego podkopu dokumentujące kierunek natarcia wojsk krzyżackich — mówi Grzegorz Dżus. I dodaje: — Stworzenie wokół tego odpowiedniej narracji to coś znacznie więcej niż kolejny pomnik poświęcony genialnemu rodakowi. Nie mamy w naszym mieście tylu obiektów zabytkowych co Toruń czy Gdańsk, ale możemy podnieść jego atrakcyjność, odsłaniając bardzo interesujący kompleks fortyfikacyjny, łącznie z jego umocnieniami ziemnymi.

Obecnie trwają prace nad projektem budowlanym. Do końca roku powinna być zakończona dokumentacja, wraz z kosztorysami inwestorskimi określającymi wartość inwestycji.

— Mając takie informacje, będziemy mogli poszukać zewnętrznego finansowania, które pozwoli nam na uatrakcyjnienie tego terenu — mówi Marta Bartoszewicz.

Jednym z najważniejszych założeń projektu, nad którym trwają prace, jest obniżenie terenu dawnej fosy o siedem metrów. Dzięki temu odsłonięte mają zostać pozostałości dawnych murów miejskich. Z jednej strony zostałyby one bardziej widoczne – od strony Targu Rybnego wystawałyby o około metr nad powierzchnię ziemi.

W dawnej fosie ma zostać zlokalizowany parking na ok. 160 pojazdów, które jednocześnie nie będą widoczne, bowiem obiekt zostanie nakryty zielonym dachem.

Zniknie także wykopana kilka lat temu dziura przed Wysoką Bramą. To zadanie dla architektów również nie było łatwe, ponieważ rondelę trzeba przedstawić w atrakcyjny sposób. Ponadto mieszkańcy i turyści będą mogli oglądać fortyfikacje również od środka.

Komentarze (37) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. PN #2739183 | 37.30.*.* 28 maj 2019 14:19

  Ewentualnie zmniejszyć możliwie ten obszar i przykryć szklaną kopułą, trochę tak jak ze słynną piramidą przed paryskim Luwrem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. PN #2739179 | 37.30.*.* 28 maj 2019 14:15

  Jeśli archeolodzy mają w miarę precyzyjne wyobrażenie o tym jak to mogło wyglądać, to mogliby wyprowadzić z tych fundamentów taki rurkowy szkielet, wspomagający wyobraźnię niefachowców. No a poza tym, rozwiązanie chyba oczywiste - przykryć szkłem o odpowiedniej wytrzymałości i włączyć w deptak przed Wysoką Bramą (mam nadzieję, że koszty takiej platformy ze wzmocnionego szkła nie byłyby jakieś kosmiczne).

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Olsztyniak #2737706 | 188.146.*.* 24 maj 2019 18:13

  Zasypać tą dziurę bo nie ma tu co oglądać a tylko szpeci Teren przed Wysoką Bramą

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 4. ropucha #2736831 | 31.0.*.* 23 maj 2019 06:45

  albo zrobić fontanne

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 5. ropucha #2736825 | 31.0.*.* 23 maj 2019 06:42

  zalac woda i wpuscic zlote rybki

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (37)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5