Kajka – regio – bohater. Pociąg z wizerunkiem Michała Kajki wyjechał ze stacji Olsztyn Główny [VIDEO]

2019-04-05 18:43:38(ost. akt: 2019-04-05 18:55:58)
Pociąg POLREGIO otrzymał imię Michała Kajki

Pociąg POLREGIO otrzymał imię Michała Kajki

Autor zdjęcia: Karol Kiłyk

W plebiscycie Polregio, zorganizowanym z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, Regio-bohaterem naszego województwa został Michał Kajka. Pierwszy pociąg z jego wizerunkiem wyjechał w piątek ze stacji Olsztyn Główny do stacji Ełk.
Hasło przyświecające kampanii Regio-bohater brzmiało „Polska jest silna siłą regionów”. W trakcie trwania akcji na stronie regiobohater.pl można się było zapoznać z biogramami 100 osób, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, a także miały szczególny wkład w budowanie polskości. Mieszkańcy poszczególnych województw wybrali w internetowym głosowaniu 16 bohaterów, imionami których nazwano pociągi Polregio.

Na Warmii i Mazurach Regio-bohaterem został Michał Kajka, mieszkający w Ogródku pod Orzyszem mazurski poeta.

W piątek 6 kwietnia o godz. 13 na peron pierwszy dworca Olsztyn Główny wjechał nowoczesny pociąg spalinowy. Na „policzku“ lokomotywy wymalowano portret Michała Kajki.

Zebranych powitała Elżbieta Załuska, dyrektorka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Przewozów Regionalnych Polregio w Olsztynie. — Przez dwa lata ten pojazd z wizerunkiem poety będzie jeździł po trasach naszego regionu: do Szczytna, do Ełku, tam, gdzie nie ma elektryfikacji, bo jest to pojazd spalinowy — wyjaśniła. — Moim pomysłem jest, żeby na pokładzie tego pociągu pasażerowie mogli wypożyczyć od konduktora książki z poezją Michała Kajki.

Pociąg POLREGIO otrzymał imię Michała Kajki

W uroczystości wziął także udział wicemarszałek Marcin Kuchciński. — To jest wyjątkowo interesujące wydarzenie. Pociąg pod patronatem znanego poety jest wizytówką naszego regionu. To wspaniała inicjatywa patriotyczna. W każdym województwie mieszkańcy wybrali swojego regionalnego bohatera. Michał Kajka niestrudzenie propagował na Mazurach polskość — stwierdził.
Michał Kajka urodził się 27 września 1858 roku w Skomacku Wielkim w gminie Stare Juchy, zmarł 22 września 1940 w Orzyszu. Pochowany został na ewangelickim cmentarzu w Ogródku.

Gościem był także prof. Zbigniew Chojnowski, literaturoznawca z UWM, który podkreślił wartość twórczości mazurskiego poety. — To jest nasza kulturowa, literacka wizytówka. Michał Kajka trwał w polskim słowie, którym witał pory roku oraz kolejne święta chrześcijańskie — powiedział profesor i zaznaczył, że Kajka był także wielbicielem podróżowania koleją, wyruszając albo z Ełku, albo ze Starych Juch na zebrania przedstawicieli ruchu polskiego w Allenstein. Napisał nawet krótki reportaż o podróży pociągiem z Ełku do Pasymia, pisząc o „czarnych rumakach, które buchają białą parą”.

— Kajka był także człowiekiem fizycznej pracy: murarzem, stolarzem, zdunem. Był zatem człowiekiem praktycznym, tak jak praktyczni są kolejarze. Bardzo się cieszę, że ten pociąg będzie jeździł po trasach, które były znane także Kajce — dodał profesor Chojnowski i przekazał „Mały Kancjonał Mazurski” jako początek kolekcji wierszy poety, które będą udostępniane podróżnym.

Łukasz Czarnecki-Pacyński
Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wojcio123 #2718321 | 213.73.*.* 17 kwi 2019 13:13

  Nowa podsypka i tory to jeszcze nie budowa linii od podstaw. Porządny remont i tyle. Do elektryfikacji bym się nie palił - ruch dalekobieżny raczej zostanie na linii przez Korsze, bo tereny ludniejsze (Kętrzyn, Giżycko).

  odpowiedz na ten komentarz

 2. enger #2710344 | 79.187.*.* 6 kwi 2019 09:45

  kuchcinski razem z tą swoja partią chcieli sprzedać wszystko co polskie PKP LOT Poczte Polską a teraz widzę lansik

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. kolej-polej #2710266 | 81.15.*.* 6 kwi 2019 07:19

  Biedny Kajka nawet rodzinnych stron nie odwiedzi choćby przejazdem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 4. glut #2710201 | 83.6.*.* 5 kwi 2019 22:12

  Dlaczego pociągi Polregio uciekają jeden przed drugim- podobno dlatego, że przynosi zysk, jak jeździ mniej pasażerów i nie trzeba dopłacać?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 5. kurp #2710194 | 83.6.*.* 5 kwi 2019 22:00

  Zlikwidowaliście połączenia przez Skomack Wielki, a teraz go czcicie. Czysta hipokryzja, przestańcie się ośmieszać.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (8)
2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5