Brak pewności siebie i niska samoocena? To nie dla nich!

2019-03-31 08:01:24(ost. akt: 2019-04-02 13:29:53)
od lewej Zofia Staszewska, Natalia Ochocka, Julia Pruszyńska

od lewej Zofia Staszewska, Natalia Ochocka, Julia Pruszyńska

Autor zdjęcia: archiwum projektu

Brak pewności siebie i niska samoocena to problem, który dotyka wielu nastolatków. Cztery licealistki postanowiły zmierzyć się z tym wyzwaniem.
Nazwały swój projekt „BeYOUnique”. Za tą inicjatywą kryją się cztery licealistki: Zofia Staszewska i Natalia Ochocka z II LO w Olsztynie, Julia Pruszyńska z I LO w Olsztynie oraz Wiktoria Stawińska, uczennica I Akademickiego LO w Gdyni. W zorganizowanych przez nie warsztatach w olsztyńskich szkołach i Bibliotece Multimedialnej Planeta 11 uczestniczyło 550 młodych osób — od dziesięciolatków po dwudziestoletnich studentów, a motywacyjne posty w mediach społecznościowych dotarły do ponad 2000 odbiorców.

Uczennice chciały pokazać, że każdy ma wyjątkowe predyspozycje czy uzdolnienia — trzeba je tylko w sobie odnaleźć. To kolejny projekt zrealizowany dzięki Olimpiadzie Projektów Społecznych „Zwolnieni z teorii”. — Dzieliłyśmy uczestników na grupy i oni planowali swój hipotetyczny, własny projekt — opowiada Natalia Ochocka. — Na przykład uczniowie piątej klasy szkoły podstawowej postanowili przekonać dzieci, że legenda o bocianach przynoszących dzieci nie jest prawdziwa.
Udało się? — Oni też nie potrafili tego wytłumaczyć, ale taki mieli pomysł ci dziesięciolatkowie — odpowiada Natalia.

Inny projekt dotyczył arbuzów, które nie rosną w Polsce zimą. I żeby można było delektować się nimi w tym czasie, twórcy postanowili ocieplić klimat. Oczywiście w ekologiczny sposób. Kolejna grupa zastanawiała się, co zrobić, żeby klimat się nie ocieplał. I tam wchodziło w grę ograniczenie zużycia plastiku oraz odnalezienie jeszcze większej liczby odnawialnych źródeł energii.

Warsztaty trwały przez trzy miesiące. — Jednym z elementów było to, jak budować swoje mocne strony — mówi Julia Pruszyńska. — Uczestnicy mówili nam, że pracując w grupie czują się pewniej. Bardziej bezpośrednim sposobem na odnalezienie poczucia własnej wartości było rysowanie osób pewnych siebie. Wypisywałyśmy z dziećmi cechy takich osób i potem dzieci zastanawiały się, co mogą zrobić, żeby samemu stać się takimi osobami.

Organizatorki warsztatów również doświadczyły czegoś nowego. — Przede wszystkim sprawdziłyśmy, w czym jesteśmy dobre, a nad czym musimy jeszcze popracować — stwierdza Zosia Staszewska, kierownik projektu. — Zdecydowałam już, że po maturze będę pracować z ludźmi, realizując projekty służące ich rozwojowi.

W piątek 29 marca w Planecie 11 odyło się ostatnie spotkanie uczestników projektu, podsumowujące trzy miesiące wspólnej pracy.

łcp

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Mz #2707133 | 89.228.*.* 31 mar 2019 17:29

    W piątek 29 marca w Planecie 11 odbędzie się ostatnie spotkanie uczestników projektu.

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5