Czy głosowanie na projekty OBO jest bezpieczne?

2018-09-15 08:01:23 (ost. akt: 2018-09-16 19:46:16)

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Trwa głosowanie na projekty OBO. Urzędnicy zachęcają, by oddać głos on-line, ale nie wszyscy znają zasady. Dlatego je przypominamy.

Zagłosowałam na jeden z projektów Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego — mówi nam zdenerwowana pani Halina. — Trzeba było podać wszystkie swoje dane, w tym także numer PESEL. Robiłam to w tym roku po raz pierwszy. Wypełniłam więc tabelki i czekałam na zwrotny sms, ale ten do mnie nie dotarł. Przyznaję, że trochę się przestraszyłam, że moje dane trafiły tam, gdzie nie trzeba. Czy to głosowanie jest bezpieczne? — pyta.

Wzorem lat ubiegłych każdy z nas może zagłosować, pobierając kartę OBO i wypełnioną wrzucić do urny. Można jednak również zagłosować na stronie internetowej. To popularna forma, ale wymaga uważnego wypełnienia wszystkich pól, w tym tabelki z numerem telefonu, na który wysyłany jest sms ze specjalnym kodem. Czytelniczka miała wątpliwości, więc o odpowiedź poprosiliśmy urzędników.

— Głosowanie na stronie jest absolutnie bezpieczne — zapewnia Aneta Szpaderska, dyrektorka Biura Komunikacji i Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta w Olsztynie. — Właśnie sms potwierdza, że głos oddała ta, a nie inna osoba. Panią, która skontaktowała się z Gazetą, prosimy o kontakt z nami w celu sprawdzenia, czy został wprowadzony prawidłowy numer telefonu. Najprawdopodobniej pani, która głosowała, wprowadziła błędny numer. Każdy ruch w systemie jest odnotowany, więc będziemy wiedzieli, w jaki sposób głos  został oddany. Chętnie uspokoimy zaniepokojoną czytelniczkę.

W tej edycji dotychczas oddano prawie 5 tysięcy głosów. I — jak dotychczas — nie było żadnych zgłoszeń na temat problemów. — Bardzo zależy mi na tym projekcie, więc oczywiście skorzystam z zaproszenia ratusza — powiedziała nam pani Halina, kiedy przekazaliśmy jej informację od urzędników. — Głosowałam na projekt, dzięki któremu mają powstać schody prowadzące od ulicy Kościuszki do Parku Centralnego. Często korzystają z tego przejścia osoby starsze, a to przejście jest naprawdę niebezpiecznie. Znalazłam informację na tablicy ogłoszeń w bloku, gdzie zachęcano, żeby zainteresować się tym projektem. Mieszkam w okolicy, więc bardzo mnie to zainteresowało i postanowiłam oddać swój głos.

Pani rzeczywiście skorzystała z zaproszenia ratusza i tam wyjaśniła się sprawa brakującego smsa.
- Sprawę głosowania wyjaśniłam z panią zajmującą się OBO. Była bardzo miła i sympatyczna - przyznaje emerytka. - Niestety okazało się, że wkradł się błąd w numerze telefonu. Panią z ratusza przeprosiłam, no i mnie jako starszej pani wybaczono. Będąc osobiście w ratuszu zagłosowałam na jeszcze jeden projekt dotyczący emerytów.

Przypomnijmy, że głosowanie trwa w tym roku od 10 do 23 września, a zwycięskie projekty będą realizowane w przyszłym roku. Każdy mieszkaniec Olsztyna może oddać głos na jeden projekt osiedlowy i jeden na projekt zintegrowany.

Pomysłów do tegorocznego Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego nie brakuje i są wśród nich ciekawostki. Na przykład budowa tężni solankowej, którą wymarzyły sobie Nagórki. Rugbyści z kolei połączyli siły z innymi klubami sportowymi i walczą o boisko przy ul. Gietkowskiej. Chcą mu przywrócić dawną świetność.

Kajot

Każdy z nas powinien głosować na projekty OBO, bo one zmieniają miasto w sposób, którego chcą mieszkańcy. W końcu jeśli tego nie zrobimy, to pretensje o to, że jest źle, będziemy mogli mieć wyłącznie do siebie. Ktoś ma problemy, żeby oddać swój głos? Sprawdźmy, jak możemy sobie pomóc. Bo każdy głos się liczy.

Od autora:

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. PROJEKT NR 133 - ŁAWKI DLA PODGRODZIA #2581060 | 88.156.*.* 15 wrz 2018 19:02

  ZACHĘCAM DO ODDANIA GŁOSU. łAWKI SA POTRZEBNE MŁODYM, STARSZYM I NAJSTARSZYM :)

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Hyc #2581055 | 185.253.*.* 15 wrz 2018 18:55

  Oczywiście że nie jest bezpieczne! Głosowanie na OBO może wywołać u głosującego złudne wrażenie że władza faktycznie słucha jego głosu. Lata rządów Grzybowicza pokazały jaka jest prawda. Pozdr!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. Gość #2581027 | 95.160.*.* 15 wrz 2018 18:13

  Schody od ulicy Kościuszki do Parku Centralnego, super pomysł.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. Kebiz #2580923 | 88.156.*.* 15 wrz 2018 15:16

  Z powodu RODO , a zwłaszcza domagania się numeru pesel od 2 lat pomijam głosowanie elektroniczne, bo wiem jakie numery potrafią wyczyniać hakerzy. Zapewnianie o bezpieczeństwie mnie nie przekonuje, bo zwrotny esemes nie jest żadną gwarancją tegoż, o czym przekonała się w/wym. pani.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 5. Gato #2580847 | 83.6.*.* 15 wrz 2018 13:29

  Prawda jest brutalna - te wszystkie konsultacje ratuszowe to wyłącznie autoreklama robiąca ludziom wodę z mózgu, myślącym wówczas - "jakiego to my mamy dobrego pana..!" Podobnie debaty - tam to gra ze sroką - która i tak "...nasra na szachownicę, przewróci pionki i odleci!" Dopóki niezadowolony wyborca nie bezie mógł wyp...ć wybranego prezydenta ze stanowiska, dotąd wybory nie mają sensu...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (15)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5