Sprzedaż alkoholu w Olsztynie: Mieszkańcy decydują

2018-07-15 18:37:32 (ost. akt: 2018-07-15 18:42:19)

Autor zdjęcia: Archiwum GO/Zbigniew Woźniak

Trwają konsultacje społeczne do projektu uchwały, która określi zasady sprzedaży alkoholu w Olsztynie. Konsultacje odbywają się m.in. na specjalnej platformie.
Olsztyńscy radni wstrzymali się z podjęciem uchwały dotyczącej nocnej sprzedaży alkoholu, bo chcą znać zdanie mieszkańców i dostosować zapisy do ich potrzeb. Przypomnijmy, że — zgodnie z projektem Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień — zakaz sprzedaży alkoholu miałby obowiązywać w godz. od 22 do 6.

Zostałaby też przywrócona 50-metrowa strefa ochronna wokół szkół i kościołów. MZPiTU zaproponował też ograniczenie liczby sklepów sprzedających alkohol (chodzi o nieprzedłużanie blisko 30 koncesji) i zwiększenie liczby zezwoleń na sprzedaż alkoholu w lokalach gastronomicznych o 112.

Sprawa wzbudza jednak spore kontrowersje. Dlatego władze Olsztyna zaprosiły mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych.

— Zebraliśmy już opinie rad osiedli i wielu innych środowisk, teraz czas na decyzje mieszkańców — mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. — Zachęcam wszystkich do wyrażenia swojego zdania. Każdy głos jest dla nas ważny — podkreśla.

Opinię można wyrazić na Platformie Konsultacji Społecznych. Mamy trzy opcje. Pierwsza to badania ankietowe za pomocą Olsztyńskiego Panelu Obywatelskiego. Wystarczy wejść w odpowiedni link i wypełnić ankietę. Mamy tam również możliwość skorzystania z opcji „Edytuj” i wpisania do ankiety własnego tekstu. Jej wypełnienie trwa około 15 sekund. Musimy odpowiedzieć na cztery pytania:

• Czy Pani/Pana zdaniem ograniczenie sprzedaży napojów alkoholowych wpłynie na zmniejszenie zachowań chuligańskich?

• Czy jest Pani/Pan za ograniczeniem sprzedaży napojów alkoholowych w sklepach mieszczących się na obszarze centrum miasta?

• Czy Pani/Pana zdaniem ograniczenie sprzedaży napojów alkoholowych wpłynie na zmniejszenie zachowań chuligańskich?

• Czy Pani/Pana zdaniem ograniczenie sprzedaży napojów alkoholowych wpłynie na poczucie Pani/Pana bezpieczeństwa?

Druga opcja to zebranie opinii na piśmie i przesłanie ich drogą elektroniczną za pomocą Platformy Konsultacji Społecznych. Jest też możliwość skorzystania z forum Platformy, gdzie mieszkańcy mogą wyrazić pisemne opinie na temat nocnej sprzedaży alkoholu. Do czasu zamknięcia wydania na forum była tylko jedna opinia. Mieszkaniec napisał o „negatywnych skutkach” trzech sklepów z alkoholem na ul. Dworcowej w rejonie przychodni i parku Kusocińskiego. Stwierdził, że „możliwość zakupu alkoholu w godz. 22-6 jest zbyt duża i sprzyja zachowaniom drażniącym i szkodliwym”.

Na Platformie Konsultacji Społecznych zamieszczono też linki do raportów na temat picia alkoholu w Polsce i Europie. Miasto podkreśla, że przed wypełnieniem ankiety warto zapoznać się ze wszystkimi informacjami. — To bardzo dobrze, że miasto chce poznać opinie mieszkańców — mówi nam Błażej Gawroński, dyrektor MZPiTU.

I zaznacza, że problemem nie są sprzedający alkohol, ale ci, którzy go kupują. Przytacza przykład Litwy, gdzie w całym kraju obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholu od godziny 22. Podkreśla też, że w Polsce mamy największą dostępność do alkoholu w całej Europie.

Konsultacje zakończą się 20 lipca. Na temat nocnej prohibicji czytelnicy wypowiedzieli się też w naszej sondzie. Za jej wprowadzeniem opowiedziało się 29,12 proc. Przeciwko było 70,88 proc.

pj

Komentarze (24) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Brzdzący się menelami #2537850 | 37.47.*.* 17 lip 2018 09:22

  Wprowadzić karę chłosty I obniżyć akcyzę na alkohol i tytoń

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. RTK #2537582 | 37.47.*.* 16 lip 2018 20:26

  UWAGA ....OBNIZYC CENE ALKOHOLU I SPRZEDAWAC GO NA KAZDYM ROGU ULICY ...A WSZYSTKO WROCI DO NORMALNOSCI.JAK KTO CHE PIC TO BEDZIE PIL. A BEDZIE WIECEJ ....MELIN...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Pilsener #2537449 | 89.64.*.* 16 lip 2018 17:42

  Jak dla mnie to droga donikąd, gdy ktoś chce się napić to i tak się napije a jak mu zamkniecie winno-cukierniczy za rogiem to wsiądzie w auto. Zakazy i nakazy to droga donikąd, jeśli mamy problem z alkoholem to trzeba się zastanowić dlaczego i walczyć z przyczynami.

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Yyyy #2537357 | 37.47.*.* 16 lip 2018 14:42

   Czy tylko mi się wydaje czy pierwsze i trzecie pytanie to to samo pytanie?

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. Stefan #2537314 | 195.147.*.* 16 lip 2018 13:27

   Wreszcie,wraca PRL.znowu będe mógł meline odworzyć

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (24)
   2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5