Łynostradą pojedziemy jeszcze w tym roku, a baszta czeka na projekt
2018-05-21 07:16:24(ost. akt: 2018-05-20 18:52:48)
Kiedy wykopaliska przed Wysoką Brama w Olsztynie będą zagospodarowane? Nieprędko, choć powstaje projekt aranżacji tego miejsca. A kiedy będzie gotowa Łynostrada? Według zapewnień ratusza rowerami pojedziemy jeszcze w tym roku.
O tych dwóch miejscach w Olsztynie pisaliśmy wielokrotnie. Łynostradą zajmujemy się na łamach Gazety od trzech lat, zagospodarowaniem wykopalisk przed Wysoką Bramą — od prawie dziesięciu. Nie są to inwestycje kluczowe dla rozwoju miasta, za jakie uważa się drogi przelotowe i tramwaje. Są jednak ważne wizerunkowo.
W przypadku wykopalisk przed Wysoką Brama to oczywiste. Od tego miejsca zaczyna się lub kończy spacer po starówce. Przypomnijmy, że w drugiej połowie 2012 roku, podczas realizacji programu „Rewitalizacja obszaru pomiędzy Starym Miastem a Ratuszem w Olsztynie”, przeprowadzono badania archeologiczne przed Wysoką Bramą i odsłonięto tam dobrze zachowane fragmenty zespołu obronnego składającego się z szyi bramnej oraz umacniającej ją baszty. We wnętrzu baszty odsłonięto wnęki z zamurowanymi otworami strzelniczymi. Odkryto też dwa filary średniowiecznego mostu. Na koronie średniowiecznych murów jesienią 2015 roku umieszczono tymczasową warstwę izolacyjną z zaprawy wapienno-cementowej.
Wykopaliska budzą zainteresowanie turystów i mieszkańców. Pięcioletni Konrad jest przekonany, że to plac zabaw w budowie, gdzie z czasem będzie bawić się w zamku w rycerzy. Natomiast kilkadziesiąt lat starszy pan Igor uważa, że odsłonięte fortyfikacje należy zakonserwować, zakopać i o nich zapomnieć. — Można je też przykryć przezroczystą płytą jak na Wojska Polskiego przepompownię ścieków, żeby nic nie było widać — dodaje, nie kryjąc ironii.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE:
Jakie są w tej kwestii plany miasta? — Firma Dżus, która wygrała w konkursie architektonicznym na zagospodarowanie tego terenu, wykonała koncepcję i na tej podstawie przygotowuje teraz projekt budowlany, który ma być gotowy w listopadzie — dowiedzieliśmy się od Marty Bartoszewicz, rzeczniczki ratusza. — Wtedy też będziemy mogli szukać ewentualnych źródeł finansowania tego zadania i decydować o wyborze wykonawcy. Nowa ścieżka rowerowa powstaje w Olsztynie [ZDJĘCIA]
A na jakim etapie jest budowa Łynostrady? Przypomnijmy, że to zwycięski projekt ogólnomiejski olsztyńskiego budżetu obywatelskiego z 2015 roku, wymyślony przez stowarzyszenia Forum Rozwoju Olsztyna i Wizja Lokalna. Początkowa trasa szlaku spacerowo-rowerowego miała biec od mostu przy ul. Tuwima do parku Centralnego. Potem władze miasta zdecydowały się ją wydłużyć — od Brzezin do Lasu Miejskiego. Łynostrada ma mierzyć 8,5 km.
Okazało się jednak, że budowa odcinka trasy od ul. Kalinowskiego do mostu przy Tuwima jest skomplikowana. Szlak miał przebiegać przez groblę. — Teren, na którym będziemy budować ten etap Łynostrady, w większości należy obecnie do Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego — tłumaczy Marta Bartoszewicz. — Jesteśmy na etapie rozmów na temat wykupu lub zamiany tych gruntów. Ponieważ zmieniliśmy przebieg tej części Łynostrady, to projekt tego odcinka ma być gotowy pod koniec maja. W części drugiej, od ul. Tuwima do al. Obrońców Tobruku (ok. 1200 m), będzie zmieniona nawierzchnia na mineralną. Budowa ścieżki z nawierzchnią asfaltową byłaby 12-krotnie droższa od kruszywowej.
Do końca czerwca projektant ma złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. — Gdy je otrzymamy, ogłosimy przetarg — tłumaczy Bartoszewicz. — Chcemy zrealizować umowę w tym roku.
Część trzecia, od Obrońców Tobruku do parku Centralnego (ok. 660 m), jest już budowie, która ma się zakończyć do końca lipca. Jeżeli chodzi o część czwartą biegnącą przez Las Miejski (ok. 5,5 km), to w maju ratusz podpisze umowę z wykonawcą. Ten etap ma być zrealizowany do końca lipca. Część piąta — ścieżka rowerowa biegnąca tunelem pod ul. 15 Dywizji (ok. 200 m) — jest w budowie.
Koniec prac zaplanowano na sierpień tego roku.
MZG
Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
romeo #2517977 | 88.156.*.* 12 cze 2018 18:56
Ja to bym tam wybudował super dużą betoniarnię aby cały Olsztyn betonem zalać.
Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz
lion #2510608 | 37.8.*.* 30 maj 2018 17:40
Kruszywowa? Co za idiotyczne myślenie - jak najwięcej, nieważne że beznadziejnie. Ja tam wolę jedną małą kosteczkę czekolady niż kilogram gówna. Gównostrada.
Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz
neutralny #2505907 | 37.47.*.* 22 maj 2018 10:11
zostawcie las miejski w spokoju! mało wam betonu w lasach i nad jeziorami?
Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz
ścieżka Łynostradopodobna #2505456 | 213.184.*.* 21 maj 2018 12:41
Brak prawdziwej Łynostrady będzie miał swoje konsekwencje, ponieważ Mieszkańcy Olsztyna: 1) dostaną wyraźny sygnał, że nadal trwa arogancja władzy, 2) stwierdzą, że projekty OBO są mżonką więc część społeczności lokalnej zbojkotuje tę i każdą następną akcję, 3) zrobią wszystko, aby przegonić obecną władzę na 4 wiatry.
Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz
OLO #2505441 | 83.6.*.* 21 maj 2018 12:16
zdecydowanie jestem za odbudowaniem Baszty i mozliwie jak największej długości murów obronnych, zmieni to całkowicie spojrzenie okiem turysty na Olsztyn, będzie dużym magnesem jak w Toruniu
Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz