Wojciech Maksymowicz: Chcemy zbudować w Olsztynie szpital za 350 milionów [FILM]

2017-08-26 13:00:03 (ost. akt: 2017-08-26 14:37:45)
Nowy szpital miałby 24 tysiące metrów kwadratowych kosztowałby ok.350 mln

Nowy szpital miałby 24 tysiące metrów kwadratowych kosztowałby ok.350 mln

Autor zdjęcia: https://nowyszpitalolsztyn.wordpress.com

Pomysł stworzenia w Olsztynie superszpitala budzi wiele emocji. Miałby on powstać z połączenia Miejskiego Szpitala Zespolonego oraz Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Budowa nowego szpitala kosztowałaby ok. 350 milionów złotych.
Ten pomysł budzi wiele kontrowersji. Większość olsztyńskich radnych dzisiaj jest przeciwko tej idei. 30 sierpnia na sesji RM do tej idei będzie ich przekonywał prof. Wojciech Maksymowicz, prorektor ds. uczelni medycznej UWM, pomysłodawca budowy nowego szpitala. Wcześniej prof. Maksymowicz wystosował list otwarty do mieszkańców Olsztyna, który publikujemy poniżej:

Szanowni Mieszkańcy Olsztyna!

Zwracam się do Państwa jako olsztynianin, absolwent Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Olsztynie, Prorektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego ds. Rozwoju Medycyny, twórca Wydziału Medycznego a przede wszystkim jako lekarz.

Naszemu miastu potrzebny jest nowy szpital. Nie mniej niż obwodnice i parki. Kompleks przestronny, komfortowy dla pacjentów i pracy lekarzy, z miejscem na nowoczesną technikę medyczną wspomagającą skuteczne i szybkie leczenie. Tak być powinno… a czy jest?

Stary budynek Szpitala Miejskiego budowano przed 150 laty na potrzeby 40 tyś. mieszkańców. Dzisiaj Olsztyn to prawie 200 tyś. ludzi, lecz infrastruktura szpitala pozostała praktycznie bez zmian. Jest za mały i przestarzały mimo modernizacji, napraw i odświeżania. Mimo wysokich nakładów zmian jest więc niewiele a wysokie standardy nie są osiągane.

Statystyka nie kłamie: starzenie się społeczeństwa i choroby cywilizacyjne powodują, że z roku na rok pacjentów będzie coraz więcej. Kolejki jeszcze bardziej się wydłużą, a sprawy nie załatwi odsyłanie chorych w inne miejsca Polski, jak to się dzieje obecnie. Powinniśmy, musimy, tej groźbie zaradzić.

Koszt budowy szpitala wraz z najnowocześniejszym wyposażeniem wyniesie 350 mln złotych. Wiemy, że miasto nie dysponuje środkami na taki cel. Jednak nowy szpital może powstać nie z pieniędzy Miasta lecz dzięki Uniwersytetowi: Sejm RP stworzył możliwość finansowania inwestycji w szpitale kliniczne uczelni z wydziałami medycyny. Oto droga do powstania nowego szpitala w Olsztynie! Warunkiem sukcesu jest pogłębienie istniejącej już dziś współpracy szpitali uniwersyteckiego z miejskim w kierunku połączenia.

Powstanie potencjał dający Uniwersytetowi olbrzymie szanse na pozyskanie 350 milionów złotych na budowę Olsztyńskiego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, który będzie obsługiwał wszystkich mieszkańców Olsztyna oraz Wydział Medyczny UWM.

Innej drogi nie ma i nie będzie. Wykorzystajmy tę szansę! Decyzja należy do Rady Miasta. Senat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego podjął już uchwałę o gotowości do połączenia.

Nie wszystkim inicjatywa Uniwersytetu się podoba. Nic nie trzeba poprawiać, stare jest dobre, a na nowym szpitalu mieszkańcy stracą. Tak twierdzą przeciwnicy połączenia.

List do państwa jest zarazem pytaniem: czy stracicie na funkcjonowaniu nowoczesnego szpitala, na skutecznym, wieloprofilowym i szybszym leczeniu, dostępnym dla wszystkich mieszkańców Olsztyna?

Budowa nowego szpitala dla Olsztyna i jego funkcjonowanie to także praca dla kilku tysięcy Olsztynian. Tak jak kiedyś linia kolejowa, fabryka opon, uczelnia, tak i olsztyński kompleks służby zdrowia może dziś stanowić milowy krok w rozwoju naszego miasta.

Powiedzmy wspólnie TAK dla nowego szpitala w Olsztynie!

Z poważaniem

prof. Wojciech Maksymowicz
prorektor ds. uczelni medycznej UWM

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij


Komentarze (96) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. lekarka na urlopie w Olsztynie #2337694 | 77.245.*.* 27 wrz 2017 14:34

  Dziwię się ,że ludzie nie chcą nowego,nowoczesnego szpitala z nową aparaturą diagnostyczną.Wyrostki też trzeba diagnozować nowocześnie i leczyć wg nowych standardow.Panie Profesorze proszę walczyć,ma Pan rację.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. § #2321376 | 37.201.*.* 5 wrz 2017 20:33

  A prosze napisac za ile milionow bedzie ten szpital leczyl chorych ß. Czy dalej ten chory bedzie musial korzystac prywatnie u lekarzy, prywatne leczenie, prywatne robienie operacji itd... Czy lekarze w tym szpitalu beda swoje uslugi wykonywac prywatnie jak to ma nieraz miejsce i korzystac z wszystkich aparatow,opatrunkow ? oto jest pytanie. Profesorek taki pewny i pisze ; Innej drogi nie ma i nie bedzie. Ale czy zbudowanie nam nowego szpitala zapewni nam , ze nie bedziemy czekac 4-5 lat na operacje kolana ? Czy bedziemy musieli wylozyc zlotowki na prywatna operacje mimo , ze placimy co miesiac na ZUS ? . Dlaczego jeszcze 20 lat temu nie chodzilismy prywatnie do lekarzy , a wszystko mielismy zapewnione przez kase. Po co placimy co miesiac skladki jak i tak musimy prywatnie sie leczyc na powazne schorzenia. Czy teraz u lekarzy liczy sie tylko pieniadz.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. taka prawda #2316783 | 83.16.*.* 30 sie 2017 09:52

   prawie 20 lat temu to Pan jako minister zniszczył kasy chorych dla celów politycznych tworząc nfz, zamiast poprawić tak jak mówił Sośnierz, ale nie trzeba było rozwalić wszystko, do dziś nie można si pozbierać. Szpital uniwersytecki nazaciągał długów i najlepiej połączyć z dobrze prosperującym szpitalem.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. ,, #2316629 | 83.6.*.* 30 sie 2017 03:55

    widoczny plan architektoniczny do kitu , łączniki miedzy budynkami, a pomiedzy budynkami niewielkie przestrzenie gdzie słońce nie zajrzy

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

   2. EMERYT MYŚLĄCY #2316015 | 109.241.*.* 29 sie 2017 09:24

    Na dużych inwestycjach są duże przekręty! Myślę, że Rektor, Grzymowicz i W.Maksymowicz zapoznali się z opiniami, że społeczeństwo nie czeka wybudowanie prywatnego folwarku z myślą o sobie, bo i tak zostanie sprywatyzowany w przyszłości. Społeczeństwo mówi STOP! Panie WmMaksymowicz a czemu się nie połączycie ze szpitalem wojewódzkim? Zostawcie nam SZPITAL MIEJSKI - nam MIESZKAŃCOM!

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (96)
    2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5