Jest zgoda wojewody na nowe bloki przy ul. Żołnierskiej w Olsztynie

2017-06-28 08:09:38 (ost. akt: 2017-06-28 08:29:26)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Już wiadomo, że bloki przy ul. Żołnierskiej mogą powstać. Wojewoda uchylił decyzję prezydenta miasta i wydał pozwolenie na budowę. Mieszkańcy mogą jeszcze zaskarżyć rozstrzygnięcie do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Inwestycja przy ul. Żołnierskiej naprzeciwko olsztyńskiego obserwatorium od początku miała pod górę. Dwa lata temu od Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego grunty za 2 mln zł kupił prywatny inwestor z Olsztyna. Na działce mają powstać bloki.

Jednak temu pomysłowi przeciwni byli astronomowie z obserwatorium, którzy stwierdzili, że 10-kondygnacyjne bloki mieszkalne o wysokości ponad 30 metrów każdy utrudnią obserwacje nieba. Inwestor skorygował więc plany i chciał wybudować dwa budynki od pięciu do dziesięciu kondygnacji. Przy czym ten mniejszy stanąłby bliżej wieży ciśnień, co nie zagrażałyby pracy astronomów.

Miało powstać w sumie około 200 mieszkań. Jesienią ubiegłego roku na placu pojawił się nawet ciężki sprzęt, ale z planami, mimo kolejnej korekty, inwestor znowu musiał się wstrzymać. Zdaniem ratusza i okolicznych mieszkańców, dokumentacja nie spełniała wymogów obowiązujących w warunkach zabudowy. Mieszkańcy twierdzili też, że przez nowe budynki pogorszą się warunki w innych mieszkaniach, bo czas ich nasłonecznienia w ciągu dnia będzie krótszy. Podnosili też brak liczby ogólnodostępnych miejsc postojowych.

Przypomnijmy, że prawie 40-arowy teren, na którym było kiedyś betonowe boisko, służy dzisiaj mieszkańcom właśnie jako parking.

Urzędnicy nie zatwierdzili projektu i odmówili wydania pozwolenia na budowę, a inwestor złożył odwołanie do wojewody. Ten właśnie sprawę rozstrzygnął.
— Wojewoda uchylił decyzję prezydenta Olsztyna i orzekł o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę — informuje nas Bożena Ulewicz, rzeczniczka wojewody.

Andrzej Bogusz, inwestor, mimo pozytywnej dla jego planów decyzji, nie podskakuje z radości. — Czujemy jednak satysfakcję, że nasze argumenty zostały uwzględnione przez współpracowników wojewody — mówi w rozmowie z Gazetą przedsiębiorca.

Nie ukrywa jednak też żalu do olsztyńskich urzędników. — Nasza inwestycja nie zagrażała obserwatorium i nie zagraża mieszkańcom, ponieważ projekt został przygotowany zgodnie z warunkami zabudowy, które wydał nam ratusz — zaznacza. — Przykro było nam słuchać argumentów władz miasta, które, w naszej ocenie, były wyssane z palca.

Bogusz komentuje także sprawę parkingów. — Jest to nasza działka, a i tak stają tam samochody i nikt nas nie pyta o zgodę. To nie jest też nasza wina, że mieszkańcy nie mają zagwarantowanych miejsc postojowych. My dla naszych mieszkańców je zaplanowaliśmy — mówi inwestor.

Nie wiadomo, kiedy rozpocznie się budowa bloków przy ul. Żołnierskiej. — Taka inwestycja to nie zabawa. Byliśmy przygotowani, ale przez całą sprawę uciekły nam terminy. Nie spodziewaliśmy się też takiej decyzji wojewody, dlatego za kilka dni znowu usiądziemy do tego tematu — kończy Andrzej Bogusz.

Decyzja wojewody nie kończy jednak sprawy. Co prawda ratusz nie jest stroną w sporze, ale za to mieszkańcy mogą zaskarżyć rozstrzygnięcie do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Pobliskie budynki należą do Olsztyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

— Musimy najpierw zapoznać się z materiałami i jeśli uznamy, że rozstrzygnięcie wojewody jest niezgodne z prawem, prawdopodobnie skierowana zostanie skarga do WSA — mówi w rozmowie z nami Jerzy Okulicz, prezes OSM.

Mateusz Przyborowski
m.przyborowski@gazetaolsztynska.pl

Komentarze (34) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. M+++ #2275523 | 5.172.*.* 29 cze 2017 23:07

  Rzecznik wojewody wie co w betonie piszczy. Doświadczenie ze spółdzielczej roboty w Sm "Pojezierze". Zamiast do senatu, szczęśliwym przypadkiem w UW.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Kierownik Budowy #2275020 | 79.190.*.* 29 cze 2017 08:50

  Andrzejek ty ciulu !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz

 3. Wojtek #2274960 | 94.254.*.* 29 cze 2017 07:11

  Trzeba bylo jako wspolnota kupic ten grunt imiecboisko, parking I etc. Teraz jest to grunt arbetu I o ile zezwola im na to przepisy moga budowac nawet wieze world trade center. T TAkie sa prawa rynku I wspolczuje mieszkancom. Sorki za byki ale pisze na komorce.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. KC PiS #2274943 | 95.160.*.* 29 cze 2017 00:49

  Jaki rząd, taki wojewoda...

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 5. wojtek #2274890 | 176.221.*.* 28 cze 2017 22:48

  pozostaje tylko dopingować spoldzielnię chyba aby sę w naszym imieniu odwołała albo zordanizować pikietę pod chojeckim

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (34)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5