Niecodzienne znalezisko mieszkańca Olsztyna: Wielkie kości w pobliżu osiedla

2017-05-15 18:11:02 (ost. akt: 2017-05-15 19:39:11)

Autor zdjęcia: as

Otoczenie olsztyńskiego Versalu nie przypomina ogrodów rezydencji królów Francji. Na ugorze w sąsiedztwie osiedla, owszem, można znaleźć różne rzeczy, o czym poinformował nas czytelnik, ale daleko im do drogocennych skarbów.
Napisał do nas czytelnik, który, jak sam zaczyna swój list, od pewnego czasu jest mieszkańcem osiedla Versal w pobliżu Jeziora Kortowskiego. "W niedzielę postanowiłem wyjść na spacer po okolicy, nad brzeg jeziora, które uważane jest za jeden z głównych walorów tego osiedla. Jak się później okazało, nie ma do niego dojścia. Teren jest niezagospodarowany, znajduje się tam mnóstwo gruzu oraz śmieci, ale co najbardziej mnie przeraziło, to ogromna liczba kości najprawdopodobniej pochodzenia zwierzęcego. Idąc dalej w stronę jednostki wojskowej, natknąłem się na kilka głębokich, niezabezpieczonych studni. W jednej znajdowało się martwe zwierzę. Jest to niebezpieczne ponieważ bawią się tam również dzieci, dlatego chciałbym nagłośnić ten fakt, zanim dojdzie do tragedii".


Czytelnik przysłał nam też na dowód dwa zdjęcia. Poszliśmy tropem jego doniesienia. Nad Jeziorem Kortowskim stanęło kilka domów z dużymi balkonami i tarasami. Osiedle nosi nazwę nawiązującą do siedziby królów Francji, ale jego otoczenie nie przypomina ogrodów Wersalu. Od ul. Armii Krajowej na placu znajduje się skład różnych materiałów. Nad jezioro prowadzi ułożony z płytek chodnik, który niespodziewanie kończy się wśród traw.

Między olsztyńskim Versalem a zabudowaniami wojskowymi znajduje się duży niezagospodarowany teren. Są tam stawy, częściowo zasypane gruzem rowy irygacyjne, fragmenty betonowych konstrukcji, plastikowe części zniszczonych sprzętów AGD, gałęzie drzew i krzewów. Na otwartej przestrzeni znaleźliśmy kości pokaźnych rozmiarów. Wyglądają na należące do dużego zwierzęcia i wyglądają na stare, bo są lekkie i wysuszone.


Jak się dowiedzieliśmy, teren należy do Jerzego Pietrzaka, przedsiębiorcy z Mławy. Chce tutaj wybudować domy mieszkalne (prawdopodobnie cztery), a miejsce przy jeziorze zagospodarować na teren plażowo-rekreacyjny. Teraz czeka na ostateczne pozwolenie z olsztyńskiego ratusza, by rozpocząć roboty. Roboty mają zacząć się już w czerwcu.
 Przedsiębiorca dodał, że kości są pozostałością po poprzednim właścicielu terenu, czyli wojsku.

W sprawie kości zadzwoniliśmy do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i do sanepidu. W WIOŚ skierowano nas do Wydziału Środowiska w Urzędzie Miasta. Jak dowiedzieliśmy są w sanepidzie, odpad, który nie jest toksyczny, powinien usunąć właściciel. Ale znalezienie kości... Może trzeba zgłosić na policję?

W Wydziale Środowiska jego dyrektor Zdzisław Zdanowski tłumaczył, że jego pracownicy nie mogą wchodzić na prywatne posesje. Ale obiecał, że o kościach zawiadomi straż miejską.

EWA MAZGAL


Komentarze (32) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ar #2246765 | 37.248.*.* 17 maj 2017 00:16

  Bedzie tam straszyc ,ziemia sie otwietac i pozerac co zywe

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Lidia z tvp #2246741 | 83.24.*.* 16 maj 2017 23:26

  Jak już piszecie o CMENTARNYCH HIENACH to może opiszecie jak to iwona liżewska dyr. olsztyński. od zabytków i kultury ,,, pupil byłego dyr. tvp. aresztowanego za korupcje prze CBA , wyłamuje krzyże z nagrobków na cmentarzu przy poprzecznej ze swoimi synkami , w nocy!!!

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Misio #2246719 | 83.0.*.* 16 maj 2017 22:07

  Już na pierwszy rzut oka widać, że to kość chomika jaskiniowego ze schyłku plejstocenu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. Tak sądzę .... #2246470 | 88.156.*.* 16 maj 2017 16:50

  Każde łajno jest dobre aby to forum tym łajnem załatać . O kościach i wiedzy " fotografa" już pisał nie będę

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 5. Janina Dziąsło #2246429 | 195.8.*.* 16 maj 2017 15:49

  "Jest to niebezpieczne ponieważ bawią się tam również dzieci..." - To muszą być jakieś bardzo niebezpieczne dzieci!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (32)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5