Nie będzie polowań w Lesie Warmińskim. Rezerwat wciąż jest bezpieczny

2017-04-16 08:48:31 (ost. akt: 2017-04-16 09:29:56)
Zdjęcie jest ilustracją treści

Zdjęcie jest ilustracją treści

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie zadecydowała: nie będzie polowań w Lesie Warmińskim. Jak okazało się po długich konsultacjach, "brak jest podstaw do zmian zarządzenia w sprawie ustanowienia planu ochrony dla rezerwatu przyrody". Wprowadzenia odstrzałów redukcyjnych w rezerwacie domagał się minister Jan Szyszko.
Mało brakowało, a polowanie w rezerwacie Las Warmiński byłoby legalne. Wszystko to za sprawą dokumentu, który na początku marca wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie. Były to założenia do zmiany zarządzenia w sprawie ustanowienia planu ochrony rezerwatu Las Warmiński. Zmiany miały wprowadzić gospodarkę łowiecką w rezerwacie. Na szczęście tak się nie stanie.

RDOŚ napisała w piątek (14.04) na swojej stronie, że nie uważa, by odstrzał jeleni i saren w rezerwacie był konieczny. Tą decyzją sprzeciwiła się Ministrowi Środowiska.

Przypomnijmy, że dopuszczenia polowań w miejscu, gdzie zwierzęta powinny być objęte ochroną było pomysłem właśnie ministra Jana Szyszko.

"W wyniku kontroli aktu prawa miejscowego, czyli zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie z dnia 23 sierpnia 2016 r. w sprawie ustanowienia planu ochrony rezerwatu przyrody "Las Warmiński im. prof. Benona Polakowskiego", Minister Środowiska stwierdził uchybienia w tym dokumencie, poprzez brak zapisu mówiącego o możliwości ograniczanego odstrzału jeleniowatych. Odstrzał ten miałby na celu utrzymanie populacji na odpowiednim poziomie, niezagrażającym odnowieniom naturalnym gatunków lasotwórczych " czytamy na stronie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie.

W marcu przeprowadzono więc konsultacje społeczne, podając do publicznej wiadomości projekt założeń planu ochrony, uwzględniający wskazanie ministra. Jego pomysł spotkał się z ostrą krytyką organizacji prozwierzęcych i antymyśliwskich. Przeciwko zmianom byli m. in. działacze na rzecz zwierząt z Fundacji Prawnej Ochrony Zwierząt Lex Nova. W odpowiedzi na zmianę założeń zorganizowali protest pod siedzibą RDOŚ w Olsztynie. Obecni tam mówili, że protestują przeciwko dewastacji polskiej przyrody.

Żeby odjąć ostateczną decyzję co do zmian w planie ochronie lub ich braku, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie konsultował się z Regionalną Radą Ochrony Przyrody w Olsztynie.

Rada wyraziła m.in. opinię, że jeleniowate powodują co prawda zgryzanie odnowień naturalnych gatunków lasotwórczych w rezerwacie, jednak brak jest dowodów bezsprzecznie wskazujących, że wprowadzenie pilnej ingerencji w postaci odstrzału tych gatunków jest niezbędne dla wypełnienia celów ochrony rezerwatu.

Ostatecznie Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie stwierdził, że brak jest podstaw do zmiany zarządzenia, a to oznacza, że polowań w rezerwacie Las Warmiński nie będzie.

EZ


Komentarze (24) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. nietoperek #2228144 | 37.47.*.* 22 kwi 2017 14:03

  Podobno już sie urzadza zezie iszczelaniny w okolicach rezerwatu -czy to prawda ??

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. I tyle #2224900 | 88.156.*.* 18 kwi 2017 08:08

  Szyszko niech sobie "polowania " na Wiejskiej urządzi . Tam jest pełno piszwierza godnego odstrzału

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. eksperci #2224853 | 88.156.*.* 17 kwi 2017 22:52

  podobnie było wielu "ekspertów" na nie w Polsce elektrowni atomowych, zobaczymy ile będziemy musieli płacić z energię elektryczną, ciekawe czy się pokażą wtedy byli przeciwnicy atomu i zaprzestania już rozpoczętej budowy elektrowni najmniej szkodliwej środowisku, z rezerwatem będzie pdobnie

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. X-men #2224824 | 5.60.*.* 17 kwi 2017 21:37

  Ty pustaku a w sklepie to niby skąd jest mięso z jabłonki? Zastanawiałeś sie w jakich warunkach te zwierzęta są tuczone i w jaki sposób zabijane( prąd itd) Nie żyjemy w epoce kamienia łupanego przyroda bez nas sie sama w pełni nie wyreguluje tym bardziej że idą obwodnice wycina sie hektary lasu miejsce bytowania zwierzyny sie zmniejsza jest jej za duże zagęszczenie na tym kawałku lasu który został przez co szerzą sie choroby itd. A dziki to już jest plaga żeby nie odstrzał to w olsztynie chyba wszyskie trawniki by były przeryte. Oczywiście też nie jestem za odstrzałem w rezerwacie tam nie jest to konieczne szwędam sie po nim od ok 30 lat.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 5. cała #2224787 | 88.156.*.* 17 kwi 2017 19:45

  tylko ignoranci podstawowe wiedzy przyrodniczej na poziomie szkoły podstawowej mogą nie zgadzać się z Decyzją Ministra Szyszko!!!!!!!!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (24)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5