Samolubny gen i teoria doboru, czyli Dzień Darwina

2015-02-11 11:33:58(ost. akt: 2015-02-11 11:36:39)
Swoje wystąpienia przygotował m.in. prof. Stanisław Czachorowski

Swoje wystąpienia przygotował m.in. prof. Stanisław Czachorowski

Autor zdjęcia: Archiwum GO

12 lutego w dniu urodzin Karola Darwina będzie można posłuchać biologów, filozofów, ekologów — Do dziś nie milkną kontrowersje światopoglądowe, jakie wzbudziła teoria Darwina. O nich także będziemy mówili — zachęca Ryszard Bałczyński, współorganizator.
W czwartek w klubie Baccalarium w Kortowie odbędzie się Dzień Darwina. Data nie jest przypadkowa: 12 lutego 1809 r. w Shrewsbury w Anglii urodził się Karol Darwin, przyrodnik i twórca teorii doboru naturalnego. Jego odkrycie, w sposób nieco zmodyfikowany, zostało przyjęte przez naukowców na świecie jako sposób na wytłumaczenie różnorodności biologicznej. Spotkanie będzie miało charakter dyskusji z trwającymi po 15-20 minut referatami wprowadzającymi.

Tematyka wystąpień będzie dotyczyła m.in. powstawania gatunków, ewolucjonizmu jako światopoglądu, teorii samolubnego genu i o związkach kultury z genami. Swoje wystąpienia przygotowali prof. Alicja Boroń z katedry zoologii, prof. Stanisław Czachorowski z Centrum Badań nad Dziedzictwem Kulturowym i Przyrodniczym UWM, dr hab. Andrzej Kucner z Instytutu Filozofii i Ryszard Bałczyński z Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów.

Teoria doboru naturalnego nadal wzbudza dyskusje. — Do dziś też nie milkną kontrowersje światopoglądowe, jakie teoria Darwina wzbudziła przez swoje konsekwencje antropologiczne i filozoficzne. O nich także będziemy mówili — mówi Ryszard Bałczyński, współorganizator wydarzenia i jeden z prelegentów. — Chociaż od opublikowania dzieła Darwina "O powstawaniu gatunków..." minęło ponad półtora wieku, do dziś widać ogromny wpływ, jaki ten wybitny naukowiec wywarł na kształt współczesnej nauki. Nie bez kozery, w przypadku Darwina możemy mówić o rewolucji naukowej na miarę rewolucji kopernikańskiej w astronomii — dodaje Bałczyński.

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17. Wstęp jest wolny.

Katarzyna Guzewicz

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. gin #1662557 | 46.115.*.* 11 lut 2015 16:20

    Jeśli chodzi o teorię Darwina, to nie kontrowersje światopoglądowe są tu najważniejsze. Liczą się fakty, które nauka ignoruje. Do tej pory nie odnaleziono ogniw świadczących o ciągłości gatunków. Ten brak ciągłości właściwie obala Teorię Darwina. Niestety obowiązujący system grantów w nauce powoduje, że kasa dla naukowców jest najważniejsza a nie prawda. Nieliczni naukowcy, który mają szereg argumentów na obalenie teorii są ignorowani... Oczywiście spotkanie na pewno będzie ciekawe i warto tam pójść.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (8)

    1. Katechetka #1662555 | 88.156.*.* 11 lut 2015 16:17

      Tradycyjnie i ten wypierdek.

      odpowiedz na ten komentarz

    2. Idę! #1662492 | 108.59.*.* 11 lut 2015 15:14

      Idę SUPER!

      Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

    2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B