W Olsztynie ruszył proces przeciwko niemieckiemu tygodnikowi za "polski obóz zagłady"
2014-12-01 19:30:58(ost. akt: 2014-12-01 19:09:27)
1 grudnia w Sądzie Okręgowym w Olsztynie odbyła się pierwsza rozprawa w sprawie posługiwania się przez niemiecki tygodnik „Focus” fałszywymi określeniami „polski obóz zagłady”, „polski obóz koncentracyjny”.
Niemiecki tygodnik „Focus” w 2013 roku co najmniej dwukrotnie na swoim portalu posłużył się fałszywym określeniem „polski obóz zagłady” („polnischen Vernichtungslager”):
>>> 14 lutego w artykule pt.: „Filmemacher Claude Lanzmann erhalt Ehrenbar der Berlinare”: „[...] film „Sobibor”, który opisuje bunt w tak samo nazywającym się polskim obozie zagłady.” (Bei der Preisverleihung sollte sein Film „Sobibor“ uber den Aufstand im gleichnamigen polnischen Vernichtungslager nochmals laufen)
>>> w artykule z 18 kwietnia (rocznica powstania w Getcie warszawskim), przy okazji publikacji zdjęć archiwalnych dotyczących powstania Żydów w warszawskim Getcie w 1943r., pod czwartym z kolei zdjęciem umieszczono podpis: „Bewacht von einem deutschen Soldaten stehen Bewohner des Warschauer Ghettos mit erhobenen Armen in einem Innenhof. Aufgenommen kurz vor ihrem Abtransport in das polnischen Vernichtungslager Treblinka.”
Pozew do sądu o naruszenie dóbr osobistych w czerwcu 2013 roku złożyła Janina Luberda Zapaśnik — prezes oddziału Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych oraz Stowarzyszenia Patria Nostra — były więzień obozu Lebrechtsdorf.
Reprezentuje ją jedna z kancelarii prawnych z Olsztyna.
Artykuł wzbudził w powódce ogromne wzburzenie i poczucie krzywdy. Janina Luberda Zapaśnik w wieku 11 lat (latem 1941 r.) została wysiedlona z rodziną najpierw do obozu w Toruniu (tzw. Szmalcówka), a potem do Potulic (Lebrechtsdorf) pod Piłą, gdzie osobiście doświadczyła przemocy niemieckiego okupanta i była świadkiem śmierci setek dzieci i osób dorosłych różnych narodowości.
Dzisiaj, jako członkini Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych od wielu lat podejmuje działania mające na celu upamiętnienie ofiar tego obozu.
Źródło: Komunikat Stowarzyszenia Patria Nostra
Komentarze (19) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
stal #1593172 | 83.9.*.* 2 gru 2014 22:53
Jesteśmy pod wrażeniem Pani Prezes dr nauk med.Janiny Luberdy-Zapaśnik,która resztkami sił walczy o lepsze życie dla byłych WIĘŹNIÓW OBOZÓW KONCENTRACYJNYCH, którzy przeżyli piekło a władze tych ludzi nie rozpieszczają Pokój PZBWPiOK znajduje się na III piętrze ul.Kopernika 45 w Olsztynie, co ciekawe w tym budynku mają swoje kancelarie Posłowie RP , którzy są obojętni na los 80 czy 90 latków schorowanych inwalidów I gr., ta sytuacja WŁADZOM MIASTA OLSZTYNA SPLENDORU NIE PRZYNOSI.
Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz
do tego ponizej #1592988 | 37.24.*.* 2 gru 2014 21:18
Jak kto pisze o was prawde nie wygodna wam to jest ruskiem albo nimcem.Po prostu awanturnicy jesteszcze i nikt niema zamiaru was sluchac .Jedne Embargo jest ze wschodu moze bycz przy takiej gospodarce nastepnie z zachodu.Czas na prawdziwo gospodarkie,obecnie to jest polnische wirtschaft.
Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz
do emygrant #1592699 | 2 gru 2014 19:37
Znamy ciebie z tego portalu ruSSki emygrancie. Raz piszesz jako "turysta" raz jako "niemiec" a właściwie dezinformacja to twoje drugie imię. My tu w Wielkiej Polsce gardzimy banderowcami i jeszcze gorszymi od nich putlerowcami. Poszli won!
Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)
emygrant #1592203 | 5.147.*.* 2 gru 2014 15:55
Na ukrainie banderowcy stawiaja pomniki bandery i ss galicjen i dobrze jest.Polacy chwala ich i popieraja ich na rozne sposoby.Tylko kochani polsci awanturnicy tak dalej to odechce wam sie banderowskiej flagi.
Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz
Skąd wziął się termin "polskie obozy"? 1 #1591668 | 83.11.*.* 2 gru 2014 11:45
Na początku 1956 r. Alfred Benzinger, były nazista, a zarazem szef tajnej zachodnioniemieckiej komórki kontrwywiadowczej „Agencja 114”, wpadł na pomysł jak zmniejszyć odium ciążące na Niemcach za wojnę i Holokaust Żydów. Benzinger (zwany "Grubasem") zaproponował, aby rozpocząć w mediach propagowanie terminu „polskie obozy koncentracyjne” w odniesieniu do niemieckich obozów zagłady na terytorium Polski. „Odrobina fałszu w historii, po latach może łatwo przyczynić się do wybielenia historycznej odpowiedzialności Niemiec za Zagładę” - przekonywał. Plan zyskał wysoką ocenę i akceptację Reinharda Gehlena, szefa zachodnioniemieckiego wywiadu (nazywanego wówczas Organizacją Gehlena). Rozpoczęta wówczas operacja zrzucania winy na Polaków odniosła sukces, o którym nie marzył twórca. Tylko w tym roku trzy wysokonakładowe niemieckie gazety użyły sformułowania „polski obóz koncentracyjny”. ... Od tej pory wszedł on na trwałe w obieg informacyjny. W ostatnich latach według polskiego MSZ termin polskich obozów koncentracyjnych został użyty kilkaset razy w zagranicznych mediach i stacjach telewizyjnych. Szczególnie często termin ten był stosowany w odniesieniu do nazistowskiego obozu Auschwitz – Birkenau. cytat: werwolfcompl.blogspot.com
Ocena komentarza: warty uwagi (28) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)