Na Warmii i Mazurach diagnozę cukrzycy w tym roku usłyszało 68 tysięcy osób

2024-11-14 16:30:50(ost. akt: 2024-11-14 15:29:35)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Freepik

Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest każdego roku w dniu 14 listopada. Został on ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną oraz Światową Organizacją Zdrowia.
Głównym celem akcji jest zwiększenie świadomości szerokich kręgów społeczeństwa odnośnie przyczyn, objawów, sposobu leczenia i powikłań związanych z cukrzycą. Światowy Dzień Cukrzycy przypomina, że liczba przypadków cukrzycy wzrasta i nadal będzie wzrastać, o ile nie zostaną podjęte natychmiastowe działania prewencyjne.

Cukrzyca bywa nazywana epidemią XXI wieku. To jedna z najczęstszych chorób cywilizacyjnych

W Polsce na cukrzycę choruje ok. 3 miliona osób. Przewiduje się, że do 2030 roku będzie się z nią zmagać nawet co dziesiąty Polak. Może zachorować każdy, bez względu na wiek. Choroba rozwija się powoli i wiele osób nie wie, że na nią choruje. Dlatego warto regularnie sprawdzać swoje wyniki badań.

— Tylko w tym roku w naszym regionie cukrzycę rozpoznano u prawie 68 000 pacjentów — podaje Magdalena Mil, rzeczniczka prasowa W-M OW NFZ.

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną. Zgodnie z raportem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) cukrzyca jest główną przyczyną ślepoty, niewydolności nerek, zawałów serca i udaru mózgu. Jest też siódmą najczęściej występującą przyczyną zgonów.

Poważną konsekwencją długoletniej i źle leczonej cukrzycy jest tzw. „stopa cukrzycowa”. Terminem tym określa się szereg zmian chorobowych w obrębie stóp. Zespół stopy cukrzycowej jest pierwszą przyczyną amputacji kończyn dolnych w Polsce i na świecie.

— W tym roku „stopę cukrzycową” rozpoznano u 509 pacjentów z województwa warmińsko-mazurskiego. W 19 przypadkach konieczna była amputacja — dodaje Mil.