Pierwszy raz Jagiellonii Białystok

2024-05-26 15:35:56(ost. akt: 2024-05-26 15:39:14)

Autor zdjęcia: PAP/Artur Reszko

Piłka nożna\\\ Jagiellonia Białystok po raz pierwszy w historii została mistrzem Polski. Tytuł wicemistrza kraju przypadł Śląskowi Wrocław, a trzecie miejsce zajęła Legia Warszawa.
Dotychczas „Jaga” dwukrotnie była wicemistrzem, w latach 2017 i 2018, a w 2010 roku sięgnęła po Puchar Polski.

Przed ostatnią serią meczów drużyna 32-letniego Adriana Siemieńca, najmłodszego trenera z mistrzostwem kraju po drugiej wojnie światowej, miała tyle samo punktów co drugi Śląsk, ale lepszy bilans bezpośrednich spotkań – 1:2 we Wrocławiu i 3:1 w Białymstoku, co sprawiało, że wygrana z Wartą zapewniała jej historyczny sukces.

I właśnie ten element okazał się decydujący, gdyż Śląsk wygrał w Częstochowie z ustępującym mistrzem Rakowem 2:1 i obie czołowe drużyny zakończyły rozgrywki z dorobkiem 63 punktów.

W Białymstoku wspierani przez ponad 22 tys. kibiców gospodarze bardzo szybko pozbawili rywali złudzeń. W 5. minucie prowadzenie dał liderowi Portugalczyk Nene, a 6 minut później po rzucie rożnym na 2:0 podwyższył Taras Romanczuk. W 26. minucie trzecią bramkę dla gospodarzy uzyskał Hiszpan Jesus Imaz; to jego 13. trafienie w tym sezonie i 81. w polskiej ekstraklasie.

W drugiej połowie miejscowi kontrolowali sytuację na boisku i czekali na… fetę. Ta rozpoczęła się niemal równo z końcowym gwizdkiem arbitra, kiedy setki kibiców wbiegły na murawę. Po kilkudziesięciominutowym oczekiwaniu na specjalnie przygotowanym podium władze białostockiego klubu sztab szkoleniowo-medyczny i piłkarze odebrali pamiątkowe medale z rąk szefa PZPN i byłego współwłaściciela oraz prezesa Jagiellonii Cezarego Kuleszy oraz kierującego prowadzącą rozgrywki spółką Ekstraklasa Marcina Animuckiego, a kapitan Romanczuk po chwili wzniósł główne trofeum.

– Niesamowite, co osiągnęliśmy w tym sezonie. Wielka duma, wielkie szczęście, wielki sukces, choć nieco mi smutno z tego powodu, co stało się z Wartą i Dawidem Szulczkiem. Dlatego ta moja radość na początku była nieco stłumiona. Nie przyczyniliśmy się bezpośrednio do tego, bo jednak trzeba na ligę patrzeć z perspektywy całego sezonu, ale chciałem takiego scenariusza uniknąć – powiedział przed kamerami Canal Plus trener Jagiellonii.

Pierwsze mistrzostwo to niejedyny historyczny wynik ekipy ze stolicy Podlasia. 77 goli, jakie zdobyła „Jaga”, to najlepsze strzeleckie osiągnięcie w tym stuleciu. Dotychczas rekord dzieliły Wisła Kraków (2002/03) oraz Legia Warszawa (2013/14), które uzbierały po 75 trafień.

Mecz pod Jasną Górą rozpoczął się z blisko 45-minutowym opóźnieniem ze względu na zalane po ulewnych opadach deszczu boisko. Ostatecznie Śląsk zwyciężył 2:1, a jednego z goli zdobył Erik Exposito. Hiszpan z 19 trafieniami został królem strzelców ekstraklasy.

Gospodarzy po raz ostatni prowadził trener Dawid Szwarga, który w nowym sezonie ponownie będzie asystentem wracającego do klubu po rocznej przerwie Marka Papszuna.

Źródło: PAP

Wyniki ostatniej kolejki: Jagiellonia Białystok – Warta Poznań 3:0; Lech Poznań – Korona Kielce 1:2; Legia Warszawa – Zagłębie Lubin 2:1; ŁKS Łódź – Stal Mielec 3:2; Pogoń Szczecin – Górnik Zabrze 1:0; Puszcza Niepołomice – Piast Gliwice 1:0; Radomiak Radom – Widzew Łódź 1:3; Raków Częstochowa – Śląsk Wrocław 1:2; Ruch Chorzów – Cracovia 2:0.