Brzoza „Jadwiga" z Zawad Oleckich walczy o tytuł Drzewa Roku 2023

2023-06-09 10:00:00(ost. akt: 2023-06-09 10:27:14)

Autor zdjęcia: Marek T. Motyl

Brzoza „Jadwiga", która rośnie w Zawadach Oleckich w gminie Kowale Oleckie, bierze udział w finałowym głosowaniu na Drzewo Roku 2023. Jest jedną z większych w Polsce brzóz i drugą pod względem grubości. Głosować można do 30 czerwca.
W gronie tegorocznych 16 finalistów ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Klub Gaja znalazła się brzoza „Jadwiga” w Zawadach Oleckich.

Głosujmy więc na „Jadwigę”. Głosować można przez cały czerwiec poprzez: 
Głosuj na DRZEWO ROKU. O wygranej w konkursie zadecydują internauci, a zwycięzca będzie polskim kandydatem w konkursie europejskim Tree of the Year 2024. Można oddać tylko jeden głos przy użyciu jednego adresu e-mail. W ostatnim tygodniu głosowania liczba głosów oddanych na poszczególne drzewa zostanie ukryta aż do momentu ogłoszenia wyników konkursu.

Drzewo ma około 100 lat, wysokość 25 m i obwód 315 cm. Rośnie na skraju Puszczy Boreckiej, niedaleko byłej zlewni mleka przy drodze ze wsi do rozwidlenia dróg do Cichej Wólki i nad jezioro.

Tak o „Jadwidze” pisze dr hab. Jakub Dolatowski, współautor monumentalnego podręcznika Dendrologia: „… jedna z większych w Polsce brzóz […], druga (!) pod względem grubości w naszym kraju wedle aktualnego Rejestru Polskich Drzew Pomnikowych”. „Jadwiga” jest też czwarta pod względem wieku i dziewiąta pod względem wysokości. Według opinii dendrologów, arborystów, specjalistów od drzew, turystów, przechodniów, miłośników drzew i przyrody „Jadwiga” jest drzewem: pięknym i delikatnym, zjawiskowym i majestatycznym, unikatowym, o nieprzeciętnej urodzie, ogromnym i stabilnym, potężnym i proporcjonalnym, we wspaniałej kondycji, z wieloletnią perspektywą życia.2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5