25-lecie zespołu Oleckie Echo

2022-11-20 20:41:07(ost. akt: 2022-11-20 20:50:29)

Autor zdjęcia: Bolesław Słomkowski

W niedzielne popołudnie w sali widowiskowej Regionalnego Ośrodka Kultury w Olecku odbył się koncert z okazji 25-lecia działalności zespołu Oleckie Echo. Na scenie wystąpili jubilat i zaprzyjaźnione zespoły. Były też gratulacje i życzenia.
— Po 25 latach wspaniałej przygody i doczekania takiego pięknego jubileuszu dzisiaj wypada nam wszystkim składać moc życzeń, moc gratulacji i podziękowań i przede wszystkim życzyć co najmniej wiele sił, zdrowia, wytrwałości i realizacji paski na kolejne 25 lat. Jestem pełen podziwu dla was, że wam się jeszcze chce, jakkolwiek to brzmi, ale jestem pełen szacunku, że macie w sobie tyle pasji, tyle energii, by nie tylko siebie cieszyć, ale przede wszystkim nas, jako publiczność. Od 25 lat Olecko cieszy się waszą obecnością, bo praktycznie rzadkie są wydarzenia bez udziału Oleckiego Echa. Dziękuję wam serdecznie za wasze pomysły, aktywność i za kreatywność. Wszystkiego najlepszego — mówił burmistrz Karol Sobczak, który na zakończenie swoje go wystąpienia zaintonował tradycyjne „Sto lat” .

Życzenia złożyli również: starosta olecki Marzanna Pojawa–Grajewska, dyrektor ROK Radosław Skrodzki, przewodniczący oleckiego oddziału Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Tadeusz Brodowski, opiekunka Klubu Seniora „Wrzos” Zofia Urbanowicz oraz przedstawiciele zaproszonych zespołów.


W jubileuszowym koncercie wystąpili:
- zespół Oleckie Echo,
- chór „Lira” z Wydmin,
- zespół „Raczkowscy” z Raczek”,
- zespół „Świętowiacy” ze Świętajna,
- chór „Ocean Życia” z Suwałk,
- kapela „Onegdaj” z Filipowa.

Zespół Oleckie Echo powstał w grudniu 1996 roku z inicjatywy Ireny Pożarowskiej, która była również pierwszym kierownikiem zespołu, który utworzony został głównie z członków Klubu Seniora w Olecku, którego kierownikiem była Elwira Tuchlińska. Koncertowanie zespół rozpoczął w kwietniu 1997 roku. Od 2010 roku Oleckie Echo funkcjonuje w strukturach Regionalnego Ośrodka Kultury w Olecku. Od lat uświetnia uroczystości na terenie gminy Olecko i poza jej granicami. Każdego roku uczestniczy w wielu przeglądach, festynach i koncertach, głównie na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, ale również podlaskiego. Ponadto zespół wystąpił trzykrotnie na Litwie, a także na antenie Radia Olsztyn i Radia Białystok. We wrześniu 2022 roku wystąpił w Ogólnopolskim Przeglądzie Kapel i Zespołów Ludowych w duchu Cittaslow w Rzgowie koło Łodzi. Z inicjatywy zespołu funkcjonują dwie cykliczne imprezy: Swojskie Spotkania, które w tym roku obchodziły już 10-lecie, oraz Senioriada, która w 2022 roku odbyła się po raz piąty. Na przestrzeni lat zespół przechodził różne etapy. Oleckim Echem kieruje Jadwiga Malinowska, która dołączyła do zespołu w 2010 roku.

— Jestem naprawdę dumna z tego zespołu, bo wszyscy jego członkowie przychodzą i śpiewają, starają się jak mogą, może czasami się mylą, ale mamy cudowną publiczność, która jest bardzo wyrozumiała, jest z nami i przychodzi na nasze koncerty. To daje nam ogromną radość, bo przecież dla niej śpiewamy — podkreśliła Jadwiga Malinowska.

Akompaniatorami zespołu byli: Adam Stępniewski (ponad 7 lat), Włodzimierz Miliszewski, Marta Winkler, a od stycznia 2022 roku Piotr Skowroński. Zespół obecnie liczy 16 osób: Jadwiga Malinowska, Wioletta Bogdan, Lilia Biernacka, Maria Brodowska, Helena Czuper, Danuta Gorlewska, Regina Jasińska, Teresa Jeglińska, Helena Laszkowska, Irena Milewska, Dorota Ożga, Zuzanna Warsiewicz, Zofia Zabłocka, Piotr Skowroński, Tadeusz Srebrowski, Ryszard Suchocki, Sebastian Sokołowski.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5