Przekazał swoje pieniądze nieznanej osobie...

2021-09-16 15:59:18 (ost. akt: 2021-09-16 17:13:49)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Mimo wielu apeli dotyczących osób działających metodą „na wnuczka” i „na policjanta” nie brakuje oszustów, którzy nadal próbują w ten sposób działać na szkodę osób w różnym wieku.
Oszuści metodą na policjanta najczęściej dzwonią do osób posiadających telefony stacjonarne i podając się za funkcjonariusza Policji informują o tym, że zagrożone są pieniądze tych osób. Zazwyczaj jest to mężczyzna, który podaje swoje dane osobowe informując, że pracuje w Komendzie Policji. Fałszywy policjant w trakcie rozmowy z potencjalną ofiarą informuje, że może ona wybrać numer 112 lub 997 i potwierdzić wiarygodność jego danych. Należy pamiętać, że podczas trwania takiej rozmowy, wybierając jakikolwiek inny numer na telefonie, na linii będzie nadal ta sama osoba, czyli „on – rzekomy policjant” i sam potwierdzi swoje dane, a cała rozmowa jest oszustwem i próbą wyłudzenia od nas pieniędzy.

Taka sytuacji w minionych dniach zdarzyła się na terenie Olecka. Niestety mieszkaniec powiatu nie wykazał się czujnością i po rozmowie z osobą podającą się za policjanta, przelał swoje oszczędności na podane przez oszusta konto.

Policja apeluje do wszystkich mieszkańców, w szczególności do seniorów i członków ich rodzin o ostrożność i rozsądek podczas rozmów telefonicznych. Pamiętajmy!

Nigdy nie informujmy dzwoniących do nas osób o naszych kontach, oszczędnościach, a w żadnym wypadku nie podawajmy nikomu naszych danych osobowych czy loginów i haseł do kont bankowych. Pamiętajmy również, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych sprawach telefonicznie! Nigdy też nie proszą o przekazywanie pieniędzy czy przelewanie na inne konta.
W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać przez telefon, podając się za policjanta – zakończmy rozmowę. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanej rozmowie komuś z rodziny lub zadzwońmy na numer alarmowy 11
2 — przypomina sierż. szt. Piotr Krat z Komendy Powiatowej Policji w Olecku.

KPP Olecko, opr. tom

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5