Budżet obywatelski to nasz budżet!

2021-05-20 16:50:16(ost. akt: 2021-05-20 16:51:30)

Autor zdjęcia: UM Olecko

Rozpoczęły się przygotowania do budżetu obywatelskiego na 2022 rok. Do podziału, na zadania inwestycyjne, będzie 250 tys. zł. Do tego 25 tys. na tzw. miękkie projekty. Trwa nabór chętnych do pracy w zespole, który wypracuje nowe zasady budżetu obywatelskiego.
Budowa chodnika, części drogi lub kanalizacji deszczowej? A może stworzenie skweru lub placu zabaw? O przeznaczeniu środków z budżetu gminy Olecko na te i podobne cele, już niebawem decydować będą sami mieszkańcy - wszystko to za sprawą budżetu obywatelskiego.

Zanim jednak to się stanie, potrzebne jest powołanie Zespołu ds. Budżetu Obywatelskiego Gminy Olecko na 2022 rok. Obecnie trwa nabór chętnych. Urzędnicy w ratuszu na zgłoszenia czekają do 28 maja do godz. 15:00.
Budżet Obywatelski to mechanizm, dzięki któremu mieszkańcy naszej gminy mają realny wpływ na rozdysponowanie części budżetu gminy Olecko. To proces dzięki któremu mogą bezpośrednio oddziaływać na miasto, realizując potrzeby swoich lokalnych społeczności. Bo kto, jak nie mieszkańcy znają je najlepiej? I właśnie budżet obywatelski jest narzędziem służącym do ich zaspokajaniu. Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego pełni niezwykle istotne funkcje w całym procesie.
Do podstawowych zadań zespołu należy wypracowywanie nowych zasad Budżetu Obywatelskiego w oparciu o doświadczenia minionych edycji, określenie spójnych zasad oceny wniosków, a także nadzorowanie przebiegu procesu konsultacyjnego.

Działalność członków zespołu ma charakter społeczny i jest nieodpłatna, jednak efekty osiągnięte dzięki zaangażowaniu są nieocenione.

Kto wchodzi w skład zespołu?
przedstawiciele Rady Miejskiej w Olecku – 4 osoby,
przedstawiciel Oleckiej Rady Seniorów w Olecku – 1 os.,
przedstawiciel Oleckiej Rady Młodzieżowej w Olecku - 1 os.,
przedstawiciel organizacji pozarządowych i społecznych – 1 os.,
pracownicy Urzędu Miejskiego w Olecku – 3 os.,
przedstawiciele mieszkańców – 3 os.

Jakie projekty zwyciężyły w ostatniej edycji budżetu?

Spośród zadań inwestycyjnych największą liczbę punktów – 2 260 – otrzymała przebudowa starego skateparku (120 tys. zł), natomiast wśród projektów nieinwestycyjnych 2 048 punktów otrzymał II Rock nad Legą (25 tys. zł).
Pierwszy z projektów zakładał wymianę podłoża w oleckim skateparku z asfaltowego na "gładki beton". Projekt ma na celu poprawę bezpieczeństwa użytkowników skateparku. Odnowienie powierzchni zachęci młodzież do aktywnego wypoczynku i rozwijania swojego hobby, jakim jest skatebording.
Natomiast Rock nad Legą polega na organizacji festiwalu muzyki alternatywnej. Podczas festiwalu wystąpią artyści, zarówno znani, posiadający spory dorobek artystyczny, jak i debiutanci, którzy często nie mają okazji wystąpić na większej scenie. Dodatkowym elementem imprezy będzie popularyzacja zdrowego, wegańskiego stylu życia.

opr. tom

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B