Olecko: Miałem pełne prawo otworzyć siłownię

2021-01-25 14:40:08 (ost. akt: 2021-01-25 14:44:51)
Otwarte siłownie

Otwarte siłownie

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Siłownia przy ul. Grunwaldzkiej była otwarta mimo obowiązujących obostrzeń epidemicznych. Złamanie przepisów ujawniła wspólna kontrola policji i pracowników sanepidu. Przedsiębiorca nie ma nic sobie do zarzucenia i również powołuje się na obowiązujące prawo.
— W trakcie przeprowadzania wspólnie z pracownikami sanepidu codziennych kontroli ujawniliśmy, że w jednej z oleckich siłowni znajdowało się pięć osób ćwiczących oraz jej właściciel. Kontrole dotyczące przestrzegania przez właścicieli restauracji, hoteli i siłowni zakazu prowadzenia działalności, w związku z epidemią korona wirusa, przeprowadzamy codziennie, ale po raz pierwszy mieliśmy do czynienia z takim przypadkiem — informuje Justyna Sznel, oficer prasowy KPP w Olecku.
Policja sporządziła dokumentację i na jej podstawie zostanie skierowany wniosek do sadu w sprawie nieprzestrzegania obowiązujących nakazów i zakazów. W świetle obowiązujących przepisów sanepid może na właściciela oleckiej siłowni nałożyć nawet 30 tys. zł kary administracyjnej.

— W pierwszej kolejności chciałbym zdementować pogłoski jakobym w trakcie kontroli znajdował się na terenie klubu. Akurat, gdy do klubu weszła kontrola, byłem w Olsztynie. Nie wiem skąd rzecznik prasowy policji wziął tę informację, ale jest ona nieprawdziwa. Natomiast wiem, że sama kontrola przebiegła w bardzo spokojnej i kulturalnej atmosferze. Zarówno pani z sanepidu, jak i policjantka asystująca przy kontroli, zostały przez pracownika poinformowane o tym, że kontrola jest bezprawna, ale mimo to podjęły się jej przeprowadzenia. W takim przypadku mieliśmy i mamy pełne prawo do odmowy wejścia takiej kontroli na teren naszego klubu. Niemniej nie mieliśmy absolutnie nic do ukrycia, więc pozwoliliśmy na jej przeprowadzenie — mówi właściciel siłowni znajdującej się przy ul. Grunwaldzkiej.

Przedsiębiorca podkreśla, że w świetle obowiązujących przepisów miał pełne prawo otworzyć siłownię.
Mamy do tego prawo i nikt nie może w obecnej sytuacji tego zabronić nikomu w Polsce. Jedyną sytuacją, w której rząd mógłby zamknąć działalność gospodarczą zgodnie z nadrzędnym dokumentem państwa polskiego, jakim jest konstytucja, to wprowadzenie stanu wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej, a z tego co mi wiadomo, to jej nie wprowadził — podkreśla przedsiębiorca i dodaje, że wizyta policji w jego klubie fitness nie była pierwszą.
— Już wcześniej mieliśmy wizyty policji, ponieważ w naszym mieście jest wielu życzliwych, ale bardzo niedoinformowanych ludzi, którzy dzwonili od początku tej „pandemii” z donosami, zresztą nie tylko na nasz klub, ale i na inne również. Od wielu lat prowadzimy sklep z odżywkami, akcesoriami sportowymi, mamy solaria i punkt kurierski, prowadzimy treningi, mamy siłownię i zajęcia fitness. Oczywistym jest, że ludzie do nas bez przerwy wchodzą i wychodzą, bo nie wszystko zostało zamknięte i część tych rzeczy działała normalnie, choć jak wiemy, zamknięcie czegokolwiek nie powinno w ogóle mieć miejsca — wyjaśnia przedsiębiorca.

Jednocześnie przyznaje, że na początku pandemii w marcu zeszłego roku ze zwykłej niewiedzy zamknął klub całkowicie. Wówczas jego sytuacja była na tyle trudna, że zdecydował się wystawić go na sprzedaż w całości lub sam sprzęt. Otrzymał trzy propozycje zakupu, ale ostatecznie ze względów sentymentalnych nie zdecydował się na sprzedaż.
— Ten klub to w całości moje dziecko. Rozwinięciu go poświeciłem jedną trzecią mojego życia, bardzo ciężko na to pracując i trudno było mi podjąć tak drastyczną dla mnie i mojej rodziny decyzję. W porę weszło też wsparcie finansowe ze strony państwa, ale jest to zaledwie kropla w morzu. Nie starczyło nawet na opłaty z jednego miesiąca. Stąd decyzja o tym, że będziemy sprzedawali sprzęt, ale tylko ten najmniej używany przez klientów i tylko tyle, aby wystarczało na opłaty, bo wierzyłem, że sytuacja szybko się zmieni, więc od kilku miesięcy ja i moja rodzina zaciskamy pasa, aby przetrwać — przyznaje przedsiębiorca.

Po pewnym czasie, gdy pojawił się ruch pod nazwą #strajkprzedsiębiorców i #otwieramy, które wsparły prawnie i merytorycznie zamknięte branże, właściele siłowni od razu się do niego zapisał.
— Dzięki temu teraz mam wiedzę pozwalająca mi bez obaw otworzyć mój klub, bo wszystkie przepisy i ustawy, na które powołują się urzędnicy sanepidu oraz policja, są niezgodne z konstytucją i nie mają prawa być przez nich egzekwowane. Jeśli jesteśmy podwładnymi w jakiejś zhierarchizowanej strukturze, w tym wypadku pani z sanepidu czy pani sierżant sztabowa z policji, i wiemy, że wykonując rozkaz czy polecenie służbowe przełożonych łamiemy prawo i działamy niezgodnie z konstytucją, to mamy prawo, a wręcz obowiązek nie wykonać go. Jednak wiem, że te panie mają rodziny na utrzymaniu i dlatego całkowicie rozumiem sytuację, jaka miała u mnie miejsce. Stąd moja wyrozumiałość zarówno dla pani z sanepidu jak i dla pani z policji. Dlatego nie zamknęliśmy im drzwi przed nosem, a mieliśmy do tego prawo i postanowiliśmy pozwolić na kontrolę. Oczywiście wiadomym jest, że mamy prawo w tym momencie wytoczyć procesy cywilne, ale jestem od tego daleki na tyle, na ile sprawa zostanie przez sąd umorzona, a zostanie — mówi właściciel siłowni.

Mężczyzna jednocześnie podkreśla, że w stu procentach popiera protesty przedsiębiorców, którzy decydują się wznawiać działalność gospodarczą, mimo rządowych zakazów.
Dość już łamania praw człowieka i nękania przedsiębiorców, którzy w Polsce naprawdę nie mają łatwo Dlatego popieram akcję #strajkprzedsiębiorców i sam biorę w niej udział, bo jestem świadomy do czego to wszystko zmierza. Tego nie dostrzegą osoby na wygodnych, ciepłych posadach, ani żyjące z socjalu, bo one wypłatę dostają i mają ją pewną co miesiąc. My, przedsiębiorcy, na wszystko pracujemy sami i za wszystko odpowiadamy własnymi majątkami, których już praktycznie nie ma. Dlatego rękoma i nogami wspieram i podpisuję się pod zbiorowymi pozwami przeciwko RP o przestrzeganie konstytucji i przyjdzie czas, że państwo będzie musiało nam wypłacić odszkodowania — mówi przedsiębiorca.

Dodajmy, że 7 stycznia Polska Federacja Fitness oświadczyła, że zamierza wystąpić z pozwem sądowym przeciwko obowiązującym restrykcjom pandemicznym oraz w kwestii odszkodowawczej. Zastrzeżenia ma również Rzecznik Praw Obywatelskich.
— Zwalczanie epidemii COVID-19 wymaga niewątpliwie środków specjalnych, ale środki te muszą mieścić się w granicach prawa, w tym w granicach zakreślonych w przepisach Konstytucji RP regulujących prawa i wolności jednostki — czytamy w piśmie Adama Bodnara przesłanym do ministra zdrowia.

ZM

Komentarze (46) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. dziadek Hieronim #3053742 | 83.6.*.* 30 sty 2021 21:36

  Wiecie ,że poczytałem trochę w internacie o tych śiłowniach i do końca to nie wiem ,bo raz piszą o siłowniach a raz o fitnesach.Czy to jest to samo, czy tylko te fitnesy to są śiłownie dla młodych kobiet? I one dźwigają ciężary, no nie rozumiem po co. No na zdjęciach to widać jak im pupy się wypinają przy sztangach , ale to co ,że chcą mieć większe?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Brawo #3053703 | 91.236.*.* 30 sty 2021 20:38

  Brawo przedsiębiorca. Wstyd, że policja w asyście pani z sianepidu nie znają obowiązujących przepisów prawa

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Claudia Klein #3052846 | 185.189.*.* 30 sty 2021 01:59

  Witam i witam w Spotcap Global Loan Services. Nazywam się Claudia Klein, jestem pożyczkodawcą, a także doradcą finansowym. Czy pilnie potrzebujesz wsparcia finansowego? Potrzebujesz pożyczki na różne cele? jeśli tak, radzę skontaktować się z moją firmą przez | spotlightglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | i masz pożyczkę na swoim koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ świadczymy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie. Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (pożyczka osobista, pożyczka biznesowa i wiele innych), oferujemy pożyczki zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe, a także możesz pożyczyć do 15 mln euro, a my udzielamy pożyczek o niskim oprocentowaniu 3% rocznie. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów pożyczkowych. Wiemy, że uzyskanie legalnej pożyczki zawsze było ogromnym problemem Dla osób, które mają problem finansowy i potrzebują jego rozwiązania, wiele osób ma trudności z uzyskaniem pożyczki pod zastaw kapitału w swoich lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych ze względu na duże zainteresowanie stopa procentowa, niewystarczające zabezpieczenia, wskaźnik zadłużenia do dochodów, niska ocena kredytowa lub inne przyczyny Koniec z czekaniem i stresującymi wizytami w banku. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz otrzymać pożyczkę i sfinalizować swoje transakcje zawsze i wszędzie tam, gdzie tego potrzebujesz Zapewniamy całodobowe usługi pożyczkowe światowej klasy. W przypadku pytań / pytań? - Wyślij e-mail do | spotlightglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | lub za pośrednictwem strony internetowej: https://spotlightglobalfin.wixsite.com/f inancial || Twoja rodzina, przyjaciele i koledzy nie muszą wiedzieć, że masz mało gotówki, po prostu napisz do nas, a otrzymasz pożyczkę. Twoja wolność finansowa jest w twoich rękach !!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz

 4. jeszcze starszy #3050809 | 83.6.*.* 28 sty 2021 09:18

  w temacie tych kluczyków po sterydach to młodym podpowiem ,Że jak jecie dużo rzepy, to macie dużo krzepy. żadne tam tabletki czy maście ,Tylko rzepa, najlepiej potarkowana na chlebie razowym. Mam ponad 70kę i to działa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. starszy #3050725 | 83.23.*.* 28 sty 2021 08:29

   Kościelna firma działa na całego , pogrzeby śluby itd. w kościołach ludzie i księża bez maseczek ,na pogrzebach księża obok siebie , bez maseczek , co to jest ? Księża łażą po kolędzie , od domu do domu co to jest ? TO JEDNYM MOŻNA A DRUGIM NIE . CO TO ZA BURDEL ???????

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (46)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5