Radna chce, aby po chodnikach można było jeździć rowerami

2016-05-19 09:50:08 (ost. akt: 2016-05-19 10:04:10)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do artykułu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do artykułu

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Radna Anna Kaczor zgłosiła wniosek, aby w Olecku ustawić znaki drogowe C-13 lub C-16 (droga dla pieszych i rowerów), co pozwoliłoby rowerzystom na jazdę po chodnikach. Sprzeciwia się temu dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg.
Radna Anna Kaczor na sesji zgłosiła wniosek, aby w miarę możliwości finansowych gminy, ustawić w mieście znaki drogowe C-13 lub C-16 (droga dla pieszych i rowerów) przede wszystkim na chodnikach przy Alejach Lipowych i ul. Gołdapskiej oraz na innych szerokich chodnikach. Zdaniem radnej, wpłynęłoby to na poprawę bezpieczeństwa rowerzystów.

Nie zgadza się na to dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Dariusz Kozłowski. Wyjaśnia, że w mieście w zasadzie nie ma chodników, na których można wprowadzić ruch rowerowy, bo zgodnie z przepisami muszą one mieć minimum 4 m szerokości – 2 m dla pieszych i 2 m dla osób poruszających się na rowerach.
— Chodnik na Alejach Lipowych jest za wąski, są tam przejścia i wjazdy, a na namalowanie znaków poziomych i ustawienie znaków pionowych wydalibyśmy kilka tysięcy złotych tylko po to, żeby zrobić 300 m ścieżki rowerowej prowadzącej donikąd. W dodatku z tej ścieżki trzeba będzie zjechać na ulicę, co stanowi dodatkowe zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. To naprawdę jest bez sensu, a nie mamy takiego ciągu chodników, żeby wprowadzać takie rozwiązania, bo chodniki w mieście w większości są bardzo wąskie, ruch na nich jest duży i nie ma takiej możliwości — twierdzi dyrektor PZD.

Więcej na ten temat w czwartkowym wydaniu (19 maja) Głosu Olecka.

Co Państwo sądzą o pomyśle radnej?
ZM
ROWERZYSTA NA CHODNIKU
Generalna zasada brzmi: rowerem po chodniku jeździć nie wolno (artykuł 26 Prawa o Ruchu Drogowym). Od tej zasady istnieją jednak trzy wyjątki. Rowerzysta może jechać po chodniku, gdy: opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem; panuje zła pogoda (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła) lub gdy są spełnione jednocześnie trzy warunki:
- chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości,
- ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h (w terenie zabudowanym),
- brakuje oddzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla nich przeznaczonego.
Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz, klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
 Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (35) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. radny #1998653 | 46.169.*.* 24 maj 2016 09:43

  niech ona lepiej gary pozmywa

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. bicycek #1998342 | 83.6.*.* 23 maj 2016 18:28

   radna nie jest wyjątkiem od "ruchu rowerowego", a pamiętacie radnego co to proponował ruch dwukierunkowy na Wiewiórczej Ścieżce?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Abc #1998303 | 83.6.*.* 23 maj 2016 16:54

    Kiepski pomysł. Czy radna pomyślała o bezpieczeństwie pieszych? Wiewiórcza ścieżka służy zarówno pieszym i jak i rowerzystom. Odechciewa sie spacerów po niej, ponieważ to piesi musza uważać na rowerzystów, aby nie zostać potrąconymi.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. prada #1998119 | 178.43.*.* 23 maj 2016 12:49

     spokojnie, tylko spokojnie można rozpracować taki problem. niestety, jak cos jest warte powaznego rozważenia, to tylko hejty i kpiny lecą, jedni na drugich wala jak w bęben. a tak nie można, powinien burmistrz i radni wysłuchać ekspertów, a nie tylko jednego kierownika, i wtedy podejmować decyzje. wku...ia mnie, jak radni wypowiadają się, jakby znali się na wszystkim, a nie pytają fachowców o zdanie.

     Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

    2. ibi113 #1997852 | 195.136.*.* 22 maj 2016 23:39

     Jak zwykle zamiast kompromisu i konstruktywnej rozmowy wojna wszystkich przeciwko wszystkim. Zaniedbania, bo jak nazwać sytuację kiedy remontuje się chodniki i nie myśli o infrastruktórze rowerowej, to później spór gotowy. Może jednak pomyśleć zdroworozsądkowo nad sprawą. Uważam, że przy obecnym natężeniu ruchu i małej przepustowości dróg jazda rowerem jest bardzo niebezpieczna. Zanim podniosą się głosy krytyki trzeba by zadać sobie pytanie kto tak naprawdę wyprzedza rowerzystę zgodnie z przepisami? Dziwią mnie takie pokrzykiwania chodnik tylko dla pieszych, skoro ich tam prawie nie ma. Dziś objechałem rowerem miedzy 17 a 20 sporą część miasta (od Siejnika, Al.Zwycięstwa, Kościuszki, Al.Lipowe , Gołdapska) i pieszych można policzyć na palcach, więc o co krzyk. Można przecież pogodzić jednych i drugich na zasadach grzecznościowych. Rozumiem, że są dni, godziny, miejsca gdzie pieszych jest dużo, ale nie mówimy tu o centrum. Są ulice gdzie pieszych jest mniej i są całkiem szerokie chodniki, więc może trochę więcej empatji.

     Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

     Pokaż wszystkie komentarze (35)
     2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5