Nowy Rok w Kirgistanie

2016-01-01 20:46:40(ost. akt: 2016-01-01 20:59:05)

Autor zdjęcia: Andrzej Malinowski

Andrzej Malinowski od 23 grudnia 2015 r. do 2 stycznia 2016 r. przebywa w Kirgistanie. Jest to 101. kraj, który zwiedza.
Rok 2016 powitam 5 godzin szybciej niż mieszkańcy Olecka. Przygotowania do Nowego Roku w Biszkeku trwają na całego, bo tego dnia stoły muszą być suto zastawione. Obowiązkowo tort.

31 grudnia 2015 r. we wszystkich parkach miejskich przygotowano wiele atrakcji dla całych rodzin. Wesołe miasteczko, gry, strzelanie z karabinu, strzelanie lotkami do baloników, wata cukrowa, przejażdżki różnymi zabawnymi środkami lokomocji – bryczkami, samochodzikami i obowiązkowe fotografowanie się na głównym placu z Dziadkiem Mrozem, Śnieżynką, postaciami z bajek i z małpami, bo w kalendarzu wschodnim rok 2016 będzie rokiem Małpy.

Widziałem bardzo wielu mężczyzn trzymających i noszących dzieci na rękach i na barana. Kobiety raczej pchały wózki z niemowlętami. Noszenie dzieci zdaje się być w tradycyjnych społeczeństwach sprawą zarezerwowaną dla matek. Przy głównej choince odbywał się koncert żegnający stary rok i witający nowy.

Niektóre z kirgiskich piosenek, które dzisiaj słyszałem ujęły mnie i mocno chwyciły za serce. Są takie rzewne i „duszewne” jak mówią Rosjanie. Lubię takie. Spodobała mi się także współczesna piosenka „Suranam” – o dziewczynie, która odeszła w świat, zostawiając tęskniącego chłopca.

Zgodnie z rosyjskim i kirgiskim zwyczajem poszedłem w sylwestra do bani.

Kupiłem kurut – słone, białe ciastka robione z wysuszonego mleka. Nie dało się ich zjeść, niestety, ale jabłka w karmelu na patyku z wciśniętymi kawałkami orzechów już tak.

Lubię Wschód, bo na wschodzie słońce wschodzi.

Kirgistan jest niewielkim państwem w Azji Środkowej. Graniczy z Chinami, Kazachstanem, Uzbekistanem i Tadżykistanem. Kraj pozbawiony dostępu do morza, ale za to z jednymi z najpiękniejszych gór świata – Tienszan (93% powierzchni państwa zajmują góry).

Na terytorium Kirgistanu znajduje się drugie co do wielkości górskie jezioro świata – Issyk-kul. Główna rzeką jest Naryn. Klimat kontynentalny suchy. Niektóre z wysoko położonych obszarów pokryte są wieczną zmarzliną.

W Kirgistanie uprawia się głównie pszenicę, ziemniaki, buraki cukrowe, tytoń, bawełnę, hoduje zwierzęta, w tym owce, kozy i wielbłądy.

Kirgistan jest krajem bezpiecznym i przyjaznym turystom. Kirgizi są ludem spokojnym. Nie widać rozwydrzonej młodzieży czy pijanych osób. Największym zagrożeniem jest ruch drogowy. Zielone światło nie gwarantuje bezpiecznego przejścia na drugą stronę ulicy.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5