Czy wśród podejrzanych są olecczanie?

2024-05-24 15:07:50(ost. akt: 2024-05-24 16:00:13)

Autor zdjęcia: PAP

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Białymstoku prowadzą śledztwo w sprawie udzielania w latach 2019-2021 korzyści majątkowych osobom pełniącym funkcje publiczne oraz zajmującym stanowiska kierownicze w podmiotach prowadzących działalność gospodarczą i przyjmowania takich korzyści przez te osoby od osób zarządzających podmiotem gospodarczym zajmującym się wydobyciem i produkcją wyrobów z naturalnych kruszyw.

Wszystkie zatrzymane osoby usłyszały zarzuty i zostały przesłuchane w charakterze podejrzanych — informuje Prokuratura Krajowa.

Jak informuje Centralne Biuro Antykorupcyjne, w poniedziałek, 20 maja, funkcjonariusze CBA zatrzymali szesnaście osób, w tym współwłaścicieli spółki działającej w branży wydobycia i produkcji wyrobów z naturalnych kruszyw. Wśród osób zatrzymanych są również urzędnicy lokalnych samorządów.

W ramach prowadzonego postępowania, funkcjonariusze CBA zatrzymali także siedem osób, reprezentujących przedsiębiorstwa działające w sektorze usług budowlanych i drogowych, które współpracowały z podmiotem wydobycia i produkcji kruszyw naturalnych. Wśród podejrzanych znalazł się m.in. prezes zarządu spółki działającej w sektorze budownictwa infrastrukturalnego i energetyki — informuje CBA.

Na terenie czterech województw, w tym samym czasie, funkcjonariusze CBA z jednostek w Białymstoku, Łodzi, Warszawie oraz Lublinie przeszukali blisko 30 lokalizacji. Czynności były prowadzone w siedzibie spółki, miejscach zamieszkania osób zatrzymanych oraz urzędach na terenie woj. podlaskiego.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku. Prokurator przedstawił im zarzuty z art. 228 k.k. oraz 229 k.k. i inne.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania wobec siedmiu osób — w tym burmistrz Sokółki — prokuratura skierowała wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Sąd Rejonowy w Białymstoku uwzględnił wnioski prokuratora o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec sześciu podejrzanych, z tym że co do dwóch z nich, w tym wobec burmistrz Sokółki, Sąd zastosował „areszt warunkowy”, zastrzegając, że ulegnie on zmianie, po uprawomocnieniu się postanowienia, na środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w kwocie odpowiednio 70 tysięcy zł i 1 milion zł, a nadto wobec burmistrz zastosowano również zakaz opuszczania kraju i zawieszenie w czynnościach służbowych.

Wobec jednego z podejrzanych Sąd zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze tj. poręczenie majątkowe w kwocie 30 tysięcy zł, zawieszenie w funkcji radnego oraz zakaz opuszczania kraju.

Wobec pozostałych osób Prokurator zastosował nieizolacyjnie środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości od 20 tysięcy zł do 2 milionów zł, dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju połączonego zatrzymaniem paszportu.

To pierwsza realizacja CBA w tym śledztwie. Śledztwo jest rozwojowe.

W związku z wydarzeniami z dnia 20 maja 2024 r., dotyczącymi zatrzymania na polecenie Prokuratury Krajowej Prezesa Zarządu Spółki Trakcja S.A., Spółka przekazała oficjalne stanowisko w sprawie.

Spółka, w sposób niezakłócony kontynuuje swoją bieżącą działalność, dbając o ciągłość realizowanych projektów. Spółka wdrożyła adekwatne dla tego typu sytuacji procedury. Trakcja pozostaje stabilnym graczem na rynku budowlanym i energetycznym w Polsce, kontynuując swoje zaangażowanie w kluczowe projekty infrastrukturalne — czytamy w komunikacie Spółki Trakcja S.A. — Dnia 20 maja 2024 r. Rada Nadzorcza, podjęła uchwałę obowiązującą w chwili jej podjęcia, zawieszającą Pana Arkadiusza Arciszewskiego i powierzyła pełnienie obowiązków Prezesa Zarządu Członkowi Zarządu, Panu Andrzejowi Kozerze. Rada Nadzorcza pozostaje w bieżącym kontakcie z Zarządem Spółki i wspólnie pracuje nad rozwiązaniem sytuacji.

Trakcja S.A. jest jedną z największych spółek działających w sektorze budownictwa infrastrukturalnego oraz energetyki w Polsce. Firma działała również w naszym regionie. 19 lipca 2018 r. konsorcjum Trakcji PRKiI, Mostostalu Warszawa i PEUiM Białystok z Grupy Trakcja zawarło umowę na zaprojektowanie i budowę fragmentu dróg ekspresowych S61 i S16 w powiecie ełckim. Chodziło o ponad 19 km drogi S61 na odcinku węzeł Ełk Południe – węzeł Wysokie oraz fragment drogi S16 o długości 3,425 km. Kontrakt był wart ponad 557 mln zł netto.

Jak się nieoficjalnie mówi, sprawa prowadzona przez CBA i Prokuraturę Krajową dotyczy również kilku mieszkańców gminy Olecko. Czekamy na oficjalne potwierdzenie tych informacji.

CBA, Prokuratura Krajowa, tom

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Lepkie rączki #3114792 25 maj 2024 10:57

    w końcu!!! teraz może w naszym Olecku bedą przetargi bez smarowania łapek na wszystkie drogowe i chodnikowe inwestycje,złodzieje powinni siedzieć a nie sie wykupować za MLN cebulionów...w koncu sie skończy ten folwark zwierzecy brawo CBA!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5