Rozpoczął się sezon motocyklowy. Na drogę również wyjechali oleccy policjanci na jednośladach

2024-04-10 11:27:17(ost. akt: 2024-04-10 14:58:20)

Autor zdjęcia: KPP Olecko

Ładna pogoda i sprzyjające warunki drogowe spowodowały, że z dnia na dzień na drogach naszego powiatu pojawia się coraz więcej miłośników jednośladów. Dbając o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, policjanci apelują o rozwagę i ostrożność.
Wraz z nadejściem wiosny, na drogi powiatu wyjadą motocykliści. W większości przypadków są to ludzie odpowiedzialni, świadomi zagrożeń, z jakimi mogą się spotkać, przestrzegający obowiązujących przepisów, dbający o bezpieczeństwo równie własne, swoich pasażerów oraz innych użytkowników dróg. Przeważająca część to ludzie z pasją, dla których jazda na motocyklu jest sposobem spędzania wolnego czasu, często w gronie rodziny i znajomych.

Niestety istnieje również duża liczba osób, którzy użytkowanie motocykla traktują jako sposób „pokazania się”, a dodanie gazu to możliwość dostarczenia sobie wrażeń. Drogi publiczne to dla wielu motocyklistów tory wyścigowe, gdzie im większa prędkość, tym większa adrenalina. Niestety w większości przypadków im większa prędkość, tym poważniejsze obrażenia i mniejsze szanse na przeżycie.

Przypominamy kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa:
używajcie kierunkowskazów i patrzcie w lusterka
odpowiednio wcześnie sygnalizujcie zamiar skrętu
dostosowujcie prędkość do warunków na drodze
skrzyżowania pokonujcie wolno, wolno też do nich dojeżdżajcie
środek pasa nie jest najbezpieczniejszym miejsce do jazdy
uważajcie na pieszych
pamiętajcie o odpowiednim ubiorze

Motocyklista w momencie zderzenia z drugim pojazdem, bądź inną przeszkodą, narażony jest na duże niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia. Oprócz kasku i odpowiedniego kombinezonu ochronnego nie ma żadnych dodatkowych zabezpieczeń w postaci karoserii samochodu, pasów bezpieczeństwa czy poduszek powietrznych. Jeżeli dochodzi do tego prędkość, brawura, przecenianie własnych umiejętności, niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego jazda kończy się najczęściej tragicznie.

W 2023 roku na drogach powiatu oleckiego policjanci odnotowali dwa wypadki drogowe z udziałem motocyklistów.

Motocyklisto, pamiętaj, że drogi publiczne to nie są tory wyścigowe! Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym: nie przekraczaj dozwolonej prędkości, nie wymuszaj pierwszeństwa przejazdu, wykazuj się ograniczonym zaufaniem wobec innych kierujących.

KPP Olecko

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5