Kwalifikacja to nie pobór

2024-03-11 08:44:31(ost. akt: 2024-03-11 08:46:08)

Autor zdjęcia: DWOT

Choć w Polsce od szesnastu lat nie ma już poboru, to co roku tysiące mężczyzn i kobiet staje do kwalifikacji wojskowej. Ta jest obowiązkowa. Ci, którzy otrzymują kategorię A, są uznawani za zdolnych do czynnej służby wojskowej.
1 lutego rusza kwalifikacja wojskowa. Potrwa do końca kwietnia. Przed powiatowymi komisjami lekarskimi w kraju stanie podobnie, jak rok temu, ok. 230 tys. młodych ludzi. W naszym województwie będzie działać 21 komisji, a do tegorocznej kwalifikacji zostało wezwanych ok. 10 tys. osób, w tym prawie 7 tys. rocznika podstawowego – a więc urodzonych w 2005 roku. Do kwalifikacji stanie też kilkaset pań, które mają wykształcenie przydatne w wojsku, a więc np. pielęgniarki czy psycholożki. Za przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej na terenie powiatu odpowiada starosta, a w mieście na prawach powiatu — jego prezydent.

Każda z osób wezwanych do kwalifikacji się dowie, czy może służyć w wojsku, po czym z urzędu zostanie przeniesiona do rezerwy pasywnej. I — jak podkreślają wojskowi — dla większości z nich to będzie pierwszy i ostatni kontakt z wojskiem.

Kwalifikacja wojskowa jest prowadzona co roku i ma na celu wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności do pełnienia służby wojskowej przez obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. W trakcie prowadzonej kwalifikacji, odbędzie się m.in.: określenie zdolności fizycznej i psychicznej do służby wojskowej osób podlegających stawieniu się do niej, a także wstępne przeznaczenie osób do poszczególnych form obowiązku obrony.

Kto dostanie kategorię A, może iść do wojska, ale nie ma obawy, że osoby z kategorią A pójdą tam od razu, bo mundur założą tylko ochotnicy. Służba wojskowa jest dobrowolna, toteż do wojska trafią tylko ci, którzy chcą być żołnierzami. A ta, a już szczególnie dobrowolna zasadnicza służba wojskowa, cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem na Warmii i Mazurach. W ubiegłym roku bramy koszar przekroczyło ponad 6000 ochotników.

Choć służba w wojsku jest dobrowolna, to kwalifikacja wojskowa już obowiązkowa. Jednak nie wszyscy o tym pamiętają i co roku część wezwanych nie stawia się przed komisjami. Powodów jest wiele, np. pobyt za granicą czy choroba. Trzeba jednak pamiętać, że za niestawienie się do kwalifikacji grozi grzywna. Można zostać doprowadzonym przed komisję przez policję, ale to bardzo sporadyczne przypadki.

Do kwalifikacji wojskowej są obowiązani stawić się, w określonym terminie i miejscu, mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 19 lat życia. Osoby podlegające stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, które nie dopełniły tego obowiązku w określonym terminie i miejscu, są obowiązane to uczynić niezwłocznie po ustaniu przeszkody. Osoby, wobec których kwalifikacja wojskowa nie została przeprowadzona w roku kalendarzowym, w którym ukończyły 19 lat życia, podlegają obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej przeprowadzanej w następnym roku kalendarzowym. Powyższy obowiązek trwa do końca roku kalendarzowego, w którym osoba objęta tym obowiązkiem kończy 60 lat życia. Do kwalifikacji wojskowej mogą się zgłosić również ochotnicy, w tym kobiety, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, niezależnie od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia, jeżeli ukończyli co najmniej 18 lat życia.

Ale, jak kiedyś młodzi ludzie wykręcali się od służby wojskowej, która trwała dwa lata, a w marynarce wojennej nawet 3 lata, a żołd był symboliczny, tak teraz większość młodych ludzi chce dostać na komisji kategorię A. Bo literka A nie tylko otwiera bramy koszar, ale też drzwi do pracy w innych służbach, np. policji czy straży granicznej. Wojsko to dziś dobry pracodawca. Obecnie pensja szeregowego wynosi 4960 zł brutto, ale dla osób do 26 roku życia to pensja na rękę, bo nie płacą one podatku dochodowego. Do tego dochodzą różne dodatki, w tym np. mieszkaniowy.

KWALIFIKACJA WOJSKOWA OLECKO
W dn. 19 marca – 2 kwietnia 2024r. || miejsce: Starostwo Powiatowe w Olecku, ul. Kolejowa 31, 19-400 Olecko

Kategorie zdolności do służby wojskowej:
1. Kategoria A: zdolny do czynnej służby wojskowej, z wyłączeniem zawodowej służby wojskowej, a także zdolność do odbywania służby zastępczej;
2. Kategoria B: czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, co oznacza, że aktualny stan zdrowia nie pozwala na pełnienie tej służby;
3. Kategoria D: niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej;
4. Kategoria E: trwale i całkowicie niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny. Osoba taka nie będzie podlegała już obowiązkowi wojskowemu.

WCR Ełk, Andrzej Mielnicki, red.

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B