Czy w Nowym Mieście jest bezpiecznie? Sprawdzamy ranking miast z największą liczbą przestępstw stwierdzonych na 1000 mieszkańców

2023-09-20 07:44:00(ost. akt: 2023-09-20 07:46:18)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

Jakie miasta w naszym regionie są niebezpieczne? To zależy jakie przestępstwa weźmiemy pod uwag. Jeżeli wszystkie, to strach się bać w Nidzicy i Gołdapi. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę największą liczbą przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu stwierdzonych na 1000 mieszkańców, to otrzymamy już inne wyniki.
W opublikowanym rankingu (Polska w liczbach) „Miasta w Polsce z największą liczbą przestępstw stwierdzonych na 1000 mieszkańców (na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego dla powiatów z 2022 roku)” znalazło się kilkaset miejscowości z całego kraju.

Jak się okazuje, statystycznie rzecz biorąc, najniebezpieczniej jest w:

1. Mysłowicach (1. pozycja w rankingu. Przestępstwa: 359,3; wykrywalność: 98 procent);
2. Wąbrzeźnie (2. pozycja w rankingu. Przestępstwa: 94,0; wykrywalność: 96 procent);
3. Grajewie (3. pozycja w rankingu. Przestępstwa: 87,6; wykrywalność: 98 procent).

Jeśli chodzi o województwo warmińsko-mazurskie, to statystycznie najniebezpieczniej jest w Gołdapi (8. pozycja w rankingu. Przestępstwa: 53,7 na 1000 mieszkańców, wykrywalność: 96 procent) oraz w Nidzicy (72. pozycja w rankingu. Przestępstwa: 31,2 na 1000 mieszkańców; wykrywalność: 80 procent.).

— Patrząc na tego rodzaju rankingi, trzeba zwrócić uwagę na różne aspekty, różne metody ich przeprowadzania. Ja odwiedzam i Gołdap i Nidzicę, jak i inne małe miasteczka, i według mnie jest u nas bezpiecznie. Goszczę tam często, chodzę nocą po ulicach i nigdy nie miałem poczucia niebezpieczeństwa. Małe miasteczka nie mają takiej anonimowości, jak te duże, co poprawia poziom bezpieczeństwa. Na pewno na liczbę przestępstw wpływa napływ turystów. Tam, gdzie kwitnie życie towarzyskie, tam może dochodzić do różnych zdarzeń. Ale też trzeba brać pod uwagę, że na przykład trasy przelotowe mogą generować przestępstwa drogowe. To wszystko może wpływać na wyniki takich rankingów. Według mnie można spokojnie przyjeżdżać do naszych miast i miasteczek, jest u nas bezpiecznie — komentuje te wyniki Jacek Kostka, prezes Stowarzyszenia Polskie Miasta Cittaslow, do którego należą i Gołdap, i Nidzica.

Również autorzy rankingu wyjaśniają, że liczba przestępstw stwierdzonych na 1000 mieszkańców jest jedynie pewnym wyznacznikiem poziomu bezpieczeństwa w danym mieście, ale trzeba pamiętać, że wszystkie przestępstwa zostały potraktowane w tym zestawieniu jednakowo, niezależnie od rodzaju i szkodliwości społecznej. Pod uwagę wzięto np. przestępstwa gospodarcze.

— Wysoka pozycja miasta w tym rankingu z pewnością nie jest powodem do zadowolenia, ale nie jest jednoznaczne z ogólnym poziomem niebezpieczeństwa w tymże mieście. Drobne przestępstwa nie wpływają na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców tak samo jak poważne przestępstwa kryminalne. Dla pełniejszego obrazu do tabeli zostały dodane informacje o przestępstwach o charakterze kryminalnym, gospodarczym i drogowym – wszystkie w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Interpretując tabelę, warto również wziąć pod uwagę poziom wykrywalności – im wyższy poziom, tym wyższy będzie odczuwalny poziom bezpieczeństwa odczuwalny przez mieszkańców — podkreślają autorzy rankingu i dodają, że pojedyncze przestępstwo może być zakwalifikowane jednocześnie do większej ilości kategorii. 

Biorąc pod uwagę ranking, warto jednak przyjrzeć się innemu, dotyczącemu najcięższych przestępstwa, a więc „Miasta w Polsce z największą liczbą przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu stwierdzonych na 1000 mieszkańców (na podstawie danych GUS dla powiatów z 2022 roku)”.

— Przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu obejmują dużą i zróżnicowaną grupę przestępstw oraz zdarzeń, w których prawo karne chroni życie i zdrowie człowieka. W pierwszej kolejności wskazać zatem należy na zbrodnię zabójstwa, a także występki ciężkiego oraz średniego uszczerbku na zdrowiu. Uszczerbek lekki, tzn. trwający poniżej 7 dni, także jest przestępstwem, jednakże ściganym wyłącznie z oskarżenia prywatnego. Do drugiej grupy przestępstw zaliczyć należy przestępstwa związane z bójką, pobiciem oraz użyciem niebezpiecznego narzędzia w trakcie bójki. Do trzeciej grupy należą przestępstwa związane z przerywaniem ciąży oraz okresem połogu. Pozostałe przestępstwa z tej kategorii to przestępstwa związane z nieudzieleniem pomocy, namawianiem do samobójstwa oraz narażeniem na niebezpieczeństwo utraty życia oraz ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. To ostatnie przestępstwo charakterystyczne jest m.in. dla spraw dotyczących błędów lekarskich — wyjaśniają autorzy rankingu z portalu polskawliczbach.pl.

W tym zestawieniu przoduje Sopot, Gorzów Wielkopolski oraz Zakopane. W pierwszej setce dopiero na 22. miejscu znalazły się warmińsko-mazurskie Olecko, Braniewo i Pieniężno. Z kolei Ełk, Lidzbark Warmiński oraz Orneta zostały uplasowane na 81. pozycji rankingu.

Ranking „Miasta w Polsce z największą liczbą przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu stwierdzonych na 1000 mieszkańców (na podstawie danych GUS dla powiatów z 2022 roku)” na Warmii i Mazurach. W nawiasach numer pozycji w skali kraju.

1. Braniewo (22)
2. Olecko (22)
3. Ełk (81)
4. Lidzbark Warmiński (81)
5. Bartoszyce (207)
6. Gołdap (207)
7. Iława (207)
8. Mrągowo (207)
9. Nidzica (207)
10. Kętrzyn (207)
11. Olsztyn (207)
12. Ostróda (207)
13. Pisz (207)
14. Elbląg (390)
15. Giżycko (390)
16. Szczytno (390)
17. Działdowo (671)
18. Nowe Miasto Lubawskie (671)
19. Węgorzewo (945)


red.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5