Cyrk nad jeziorem w Bachotku

2023-07-24 14:53:19(ost. akt: 2023-07-24 13:04:05)
Uczestnicy międzynarodowego obozu cyrkowego w Bachotku

Uczestnicy międzynarodowego obozu cyrkowego w Bachotku

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

W Bachotku trwa obóz z udziałem młodzieży z niemieckiego Circus Schatzinsel, Cyrku Heca z Lipinek i Grupy Cyrkowej "BeDeKus" z Brodnicy. Zgrupowanie zorganizowano w na terenie ośrodka UMK. Pokłosiem obozu będzie pokaz umiejętności młodych adeptów sztuki cyrkowej w Brodnicy.

To już 23 obóz w ramach projektu dofinansowanego przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży — oblicza Barbara Szram, prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych „Kładka” w Lipinkach. — Przypomnę, że inicjatywę stworzyła nieodżałowana Ewa Dembek, założycielka lipińskiej Grupy Cyrkowej „Heca”, której już z nami nie ma. W tegorocznym spotkaniu, które odbywa się w znanym Ośrodku Wypoczynkowym UMK w Bachotku, uczestniczy 40 – osobowa grupa młodzieży z Brodnicy, Lipinek i Berlina. Pośród młodych osób zaangażowanych w profesję cyrkową są dzieci, które poznają, pierwszy raz arkana sztuki cyrkowej, właśnie na naszym obozie. A co najważniejsze, chcą bardzo się czegoś nauczyć — dodaje Barbara Szram.
Tegoroczne spotkanie nad jeziorem w Bachotku odbywa się pod hasłem „Inny — kto chce być normalny”. — Pracowaliśmy nad tym tematem — co to jest inność, normalność, jak to działa w grupie. Mieliśmy również w Bachotku warsztaty na ten temat — powiedziała Adrianna Majchrzak z Brodnicy, zastępca szefowej obozu i osoba od wielu lat zaangażowana w ruch cyrkowy.
Zajęcia prowadziło 9 instruktorów. Pod ich okiem dzieci zdobywały umiejętności taneczne, w sztuce akrobatyki powietrznej, hula hopu, jazdy na monocyklu, żonglerce i diabolo.
Dzieci odnajdywały się w swoich dziedzinach i były mocno zainteresowane zdobyciem nowych umiejętności. Niektóre z nich ćwiczyły nawet poza oficjalnymi zajęciami — podsumowała Barbara Szram.
ZAPRASZAJĄ NA POKAZ DO BRODNICY
Pokłosiem spotkania w Bachotku będzie spektakl powarsztatowy z pokazem ogniowym, który zaplanowano w sobotę 29 lipca na brodnickim przedzamczu. Początek o godzinie 18. Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich fanów sztuki cyrkowej najmłodszych.

Stanisław R. Ulatowski

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5