Narodowe Święto Zwycięstwa w Nowym Mieście [ZDJĘCIA]

2023-05-09 22:57:54(ost. akt: 2023-05-09 23:20:21)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

8 maja 1945 roku o godz. 23.01 czasu środkowo-europejskiego nastąpiło przerwanie działań wojennych. Było to wynikiem podpisania 7 maja o godzinie 2.41 przez przedstawiciela niemieckiego admirała Dönitza aktu bezwarunkowej kapitulacji niemieckich sił zbrojnych. Zakończyła się II wojna światowa.
Wojna trwała sześć lat, a uczestniczyły w niej 72 państwa. Działania wojenne przebiegały na terytorium 40 państw. Ogólne straty w ludziach były ponad pięciokrotnie wyższe niż podczas I wojny światowej. Polska straciła ponad 6 milionów obywateli, w tym około trzy miliony Żydów.
Polskie Siły Zbrojne uczestniczyły w większości kampanii wojennych i bitew II wojny światowej: w zachodniej i południowej Europie, w Afryce Północnej, a od końca 1943 roku również na froncie wschodnim. W końcowych operacjach II wojny światowej w działaniach na Wschodzie i Zachodzie łącznie brały udział dwie armie, trzy różne korpusy oraz kilkadziesiąt samodzielnych związków taktycznych, oddziałów i pododdziałów.
W Nowym Mieście w związku z Narodowym Świętem Zwycięstwa o godz. 12.00 rozpoczęła się Msza Św. w intencji ofiar II wojny światowej w nowomiejskiej Bazylice pw. św. Tomasza Apostoła. Wzięli w niej udział - władze miasta i powiatu, dyrektorzy szkół, nauczyciele i uczniowie nowomiejskich placówek edukacyjnych oraz poczty sztandarowe. Rys historyczny dotyczący zakończenia największego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości odczytała Magdalena Kortes-nauczycielka historii w nowomiejskiej „Trójce”.
Po zakończeniu Mszy Św. zgromadzeni w kościele złożyli kwiaty w miejscach pamięci przy ul. Działyńskich i 7 grudnia. Następnie mieszkańcy miasta i zgromadzeni na uroczystości udali się do Kinoteatru Harmonia, aby obejrzeć montaż słowno-muzyczny „Nikt nie jest zapomniany, nic nie jest zapomniane” przygotowany przez klasę VIII b Szkoły Podstawowej nr 3 im. Filomatów Nowomiejskich pod kierunkiem nauczycieli Magdaleny Kortes i Marka Piątkowskiego. W występie wspominano wierszem i piosenkę najważniejsze wydarzenia lat 1939-1945. Tragizm, bestialstwo, wywózki i planowane eksterminacje ludności przedstawione przez młodzież słowami poetów skłoniły zgromadzonych w kinoteatrze do chwili refleksji nad kruchością ludzkiego losu, przemijaniem, ulotnością i wartościami, jakie daje nam pokój. mk



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5