Rozpoczęto prace porządkowe na Wzgórzu Zamkowym
2023-01-03 09:47:51(ost. akt: 2023-01-03 09:50:48)
W związku z otrzymaniem pozwolenia od Warmińsko- Mazurskiego Konserwatora Zabytków w dniu 28.12.2022 na Wzgórzu Zamkowym w Kurzętniku, rozpoczęto prace porządkowe polegające na odżywieniu i wykarczowaniu krzewów i pojedynczych drzew poza obwodem murów przedzamcza.
Prace te mają na celu przede wszystkim uchronienie przed destrukcją rachitycznych bardzo zniszczony murów obwodowych przedzamcza, a także odsłonięcie w celu wykonania dokumentacji fotograficznej, która z kolei posłuży dalszym etapom w przygotowaniu projektu rewitalizacji i konserwacji Ruin Zamku w Kurzętniku.
W spotkaniu uczestniczył badacz Zamku w Kurzętniku prof. UWM dr hab. Kazimierz Grążawski, który z ramienia Fundacji Vetustas Przestrzeń Pogranicza w Brodnicy, prowadził prace wykopaliskowe na przedzamczu, był to rok 2012 i 2019. W wykopach tych udało się odsłonić fundamenty kamienne, które prawdopodobnie były związane z zabudowaniami gospodarczymi przedzamcza, a także liczny i bardzo reprezentacyjny materiał zabytkowy, ułamki naczyń ceramicznych oraz przedmioty wydzielone, głównie gwoździe, skoble, monety, klucz gotycki, fragmenty okucia.
Nad pracami archeologicznymi Zamku w Kurzętniku będzie czuwała dr Jadwiga Lewandowska archeolog- kustosz muzealnictwa z wieloletnim doświadczeniem oraz zasobnym dorobkiem naukowym.
Według oceny dr Jadwigi Lewandowskiej w celu przyszłych procesów rewitalizacyjnych, niezbędny jest powrót do badań domu właściwego, ponieważ oprócz badań niemieckich archeologów Władysława Heima z 1940 roku nie były prowadzone żadne prace.
Dlatego tak istotne jest wykonanie konserwacji właściwego zamku tzw. domu. Ważnym aspektem jest odsłonięcie zarośniętych, przysypanych ziemią murów, tak by pokazać struktury wewnętrzne i zabudowę tego obiektu.
Na spotkanie mające na celu nie tylko karczunek i prace porządkowe, ale przede wszystkim konsultacje Komisarza Gminy Kurzętnik Piotra Piątka z zaproszonymi gośćmi, lokalnymi historykami Adamem Kopiczyńskim Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubawskiej oraz Eweliną Dąbrowską członkiem Stowarzyszenie Reduta Tradycji i Historii Ziemi Lubawskiej.
Nie zabrakło przedstawiciela Bractwo Rycerskie XXVI Chorągwi Zamku BRATJAN i Nowego Miasta Mirosława Leśniewskiego oraz Andrzeja Andrzejewskiego Prezesa Fundacja im. Działyńskich .
źródło: UG Kurzętnik
red.
nowemiasto@gazetaolsztynska.pl
red.
nowemiasto@gazetaolsztynska.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez