Ruiny na wzgórzu w Kurzętniku wymagają dokładnego zbadania archeologicznego
2022-09-28 09:09:30(ost. akt: 2022-09-28 09:24:28)
Nikt nie ma watpliwości, że renowacja ruin zamku Biskupów Chełmińskich oraz zagospodarowania wzgórza zamkowego w Kurzętniku, jest niezwykle potrzebna.
Aby zamkowe wzgórze było miejscem turystycznym potrzeba wiele pracy. Przede wszystkim badań, ponieważ teren jest wciąż mało rozpoznany archeologicznie.
Ostatnie spotkanie z inicjatywy samorządu Kurzętnika na Górze Zamkowej odbyło się w sierpniu 2020 roku. Wówczas omawiane były plany zagospodarowania tego miejsca. Arkadiusz Zaleski, pracownik Urzędu Gminy w Kurzętniku, przedstawił wtedy wyniki wcześniejszych konsultacji dotyczących Góry Zamkowej, które odbyły się we wrześniu 2019 roku, a polegały na wyborze dalszego kierunku zagospodarowania wyjątkowego miejsca w kurzętnickiej gminie. Wiadomo, że miejsce naznaczone historią i z ogromnymi walorami widokowymi będzie wciąż otwarte dla mieszkańców.
W połowie września odbyło się kolejne spotkanie przy zamkowych ruinach. Udział w nim wzięli dr Jadwiga Lewandowska – archeolożka, inż. Rafał Górniewicz – prezes MR. Konserwacja oraz Piotr Piątek Komisarz Gminy Kurzętnik wraz z Andrzejem Samselem Kierownikiem Referatu Inwestycji i Rozwoju Gminy.
Jak informuje samorząd z Kurzętnik, obiekt decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych po nr A-579. Zamek wymurowany głównie z kamienia narzutowego oraz z cegły gotyckiej w wyższych partiach muru i w glifach okiennych, wymaga zabezpieczenie i pilnej konserwacji zachowanych ruin oraz dalszego lepszego rozpoznania.
Aby do tego doszło i ten pierwszy krok byłby możliwy, potrzebne są badania archeologiczne. Wykonane w poprzednich latach badania są nie kompletne, brak jest badań archeologicznych Domu. Niezbędna jest także kontynuacja i uzupełnienie badań w obrębie podzamcza. Po niezbędnym uzupełnieniu zakresu badań możliwe będzie uzyskanie brakujących obecnie danych o obiekcie, które będą stanowiły podstawę dla założeń do ochrony zabytku, jego konserwacji i adaptacji dla celów turystycznych i edukacyjnych.
Pewnie sporo czasu minie, zanim to wyjątkowe miejsce stanie się atrakcją turystyczną. Ważne, aby archeolodzy rozpoczęli swoją pracę. Będzie to pierwszy, duży krok we współczesnej historii tego miejsca.
red.
a.laskowska@gazetaolsztynska.pl
a.laskowska@gazetaolsztynska.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez