Nowe Miasto Lubawskie: warto zobaczyć

2010-06-10 22:54:22 (ost. akt: 2010-12-25 14:33:04)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Archeolodzy mówią, że spacerując uliczkami starego grodu nad rzeką Drwęcą, depcze się po historii. Jest w tym wiele prawdy, bowiem gdzie wbije się głębiej łopatę, trafia się na średniowieczne przedmioty.
Nowe Miasto Lubawskie (niem. Neumark in Westpreussen). Pierwszy przywilej lokacyjny na prawie chełmińskim Nowe Miasto Lubawskie otrzymało w 1353 roku z rąk Winrycha von Kniprode. Od 1468 roku w granicach Rzeczypospolitej, od 1772 roku w państwie pruskim. Od 19 stycznia 1920 roku w granicach II Rzeczypospolitej. 3 września 1939 r. do miasta wkroczyły wojska hitlerowskie. W wyniku działalności formacji SS i Selbstschutzu) dokonały eksterminacji około 2,5 tysiąca cywilów. 21 stycznia 1945 r. dotarły do Nowego Miasta Lubawskiego wojska II Frontu Białoruskiego, które traktowały te ziemie jako niemieckie, dopuszczając się bezmyślnych aktów wandalizmu, grabieży, gwałtów i aresztowań.

Duch założyciela Nowego Miasta Lubawskiego - Otto von Lutterberga, komtura Ziemi Chełmińskiej, będzie towarzyszył tym, którzy będą zwiedzać gród założony w 1325 roku i poznawać jego bogatą historię.

Niezapomnianych wrażeń dostarczy każdemu, kto przyjedzie do miasta z lwem i różą w herbie, spacer bocznymi uliczkami, gdzie zatrzymał się czas. Szczególny urok ma ulica Okólna biegnąca obok miejskiej fosy, która niegdyś broniła miasta przed najeźdźcami. Warto, podczas wizyty w Nowym Mieście, poświęcić trochę czasu na odwiedzenie muzeum regionalnego, gdzie wśród pamiątek znajdują się także ciekawostki z wykopalisk.

Perełką tzw. gotyku nadwiślańskiego jest bazylika pw. św. Tomasza Apostoła z cudowną figurą Matki Boskiej Łąkowskiej, umieszczoną w głównym ołtarzu. Wizerunek Madonny jest szczególnie czczony przez wiernych, a na odpust 8 września zjeżdżają pielgrzymi niemal z całej Polski.

W czasach średniowiecza Nowe Miasto Lubawskie otoczone był osolidnymi murami obronnymi. Do dziś pozostały tylko fragmenty fortyfikacji oraz bramy - brodnicka i lubawska. W ogrodzie parafialnym zachowały się fragmenty chyba najciekawszej okrągłej baszty, która broniła grodu od strony Drwęcy.

Ciekawą architektonicznie formę ma budowla kościoła poewangelickiego z 1910 roku, znajdująca się w samym centrum na rynku. W jej wnętrzu znajduje się obecnie kino Harmonia.

Po spacerze warto się zrelaksować w starym parku w zachodniej części miasta, a następnie odwiedzić jedną z nowomiejskich restauracyjek serwujących smakowite dania.

Niedaleko od Nowego Miasta Lubawskiego znajduje się popularne wśród windsurferów jezioro Skarlińskie.


Warto zobaczyć w Nowym Mieście Lubawskim
Gotycka Bazylika św. Tomasza Apostoła
Dawny kościół ewangelicki z 1912, obecnie kino
Fragmenty murów miejskich (z bramami i ruinami baszty) z okresu po 1343
Ruiny klasztoru OO. Reformatów w Łąkach Bratiańskich
Domy z XIX wieku
Muzeum Ziemi Lubawskiej

Warto zobaczyć na terenie gminy wiejskiej Nowe Miasto Lubawskie
Bratian: ruiny zamku z XIV wieku, pozostałości dworku klasycystycznego z XVIII w., rozbudowanego w połowie XIX wieku, kuźnia i domy z XIX wieku,
Chrośle: cmentarz ewangelicki
Gryźliny: kościół p.w. św. Kazimierza, zbudowany w latach 1896-1897, cmentarz ewangelicki
Nawra: pomnik ofiar hitleryzmu
Radomno: kościół z lat 1903-1906, dwór z połowy XIX w.
Skarlin: kościół p.w św. Bartłomieja, zbudowany ok. 1330 roku, odnowiony w roku 1793
Tylice: kościół parafialny p.w. św. Michała Archanioła z 1709r, odbudowany po pożarze w 1990 roku, figura św. Michała Archanioła stojąca obok plebanii, 8 zabytkowych domów z pocz. XX wieku,

Warto zobaczyć w sąsiednich gminach:
Biskupiec
Grodziczno
Iława
Kurzętnik
Lubawa
Nowe Miasto Lubawskie


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5