O czym pisaliśmy w "Gazecie Nowomiejskiej" w 2021 roku? - podsumowanie.

2022-01-05 14:04:41(ost. akt: 2022-01-05 14:55:25)
W lipcu rozpoczęła się rewitalizacja rynku w Nowym Mieście, która cały czas trwa

W lipcu rozpoczęła się rewitalizacja rynku w Nowym Mieście, która cały czas trwa

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Rok 2021 minął bardzo szybko. Tradycyjnie na początku nowego roku dokonujemy podsumowania właśnie minionego. W skrócie prezentujemy, co ważnego dla mieszkańców powiatu nowomiejskiego wydarzyło się w 2021 roku i o czym pisaliśmy na łamach "Gazety Nowomiejskiej".
O czym w minionym roku pisaliśmy na łamach “Gazety Nowomiejskiej”? Dużo miejsca poświęciliśmy sprawom dotyczącym zdrowia, a przede wszystkim zawirowaniom w szpitalu powiatowym - koronawirusowi, zamykanym czasowo oddziałom szpitalnym czy ambulatorium. Pisaliśmy o braku lekarzy i pielęgniarek i o złożeniu rezygnacji z funkcji przez dyrektora szpitala.
Oprócz tego informowaliśmy o znaczących dla mieszkańców inwestycjach, które się zakończyły lub jeszcze trwają. Z naszego grona odeszło kilka znaczących dla powiatu osób, które zostawiły po sobie ślad i pozostaną w naszej pamięci.
W kalendarzowym skrócie przedstawiamy najważniejsze wydarzenia 2021 roku w powiecie nowomiejskim.

STYCZEŃ
*Z dniem 1 stycznia 2021 roku, po 23 latach istnienia, zlikwidowana została Straż Miejska. Tak zdecydowali w głosowaniu radni.
*Zgodnie z planem, 4 stycznia 2021 roku, rozpoczęły się w ambulatorium szpitala w Nowym Mieście szczepienia przeciw covid - 19 w powiecie nowomiejskim. W pierwszej kolejności szczepionkę otrzymali pracownicy służby zdrowia z tzw. grupy zero.
W lipcu rozpoczęła się rewitalizacja rynku w Nowym Mieście, która cały czas trwa
*Do Nowego Miasta dwukrotnie przyjechał znany detektyw Krzysztof Rutowski, aby zająć się sprawą zuchwałej kradzieży. Doszło do niej w Łąkach Bratiańskich w ostatnich godzinach 2020 roku. Podczas konferencji prasowej przedstawił szczegóły sylwestrowego przestępstwa. Właściciele oszacowali straty na 100 tys. zł. Za wskazanie sprawcy Rutkowski zaproponował 10 tysięcy euro.
W lipcu rozpoczęła się rewitalizacja rynku w Nowym Mieście, która cały czas trwa
*Święto Trzech Króli, z powodu pandemii, było w Nowym Mieście bez tradycyjnego królewskiego orszaku. Jak co roku w kościele święcono kredę, wodę i kadzidło.
*W godzinach przedpołudniowych w Kurzętniku przechodzień zauważył, niedaleko zamieszkałych zabudowań i w sąsiedztwie pustostanu, martwą nastolatkę leżącą przy strumieniu, który jest dopływem Drwęcy. Powiadomiona została policja i prokurator. Okazało się, że 13 – latka była podopieczną Domu Dziecka w Pacółtowie. Dzień wcześniej samowolnie opuściła placówkę. Pochodziła z podlubawskiej wsi. Przeprowadzono sekcję zwłok. Wstępnie jako przyczynę śmierci dziewczyny prokurator podał wychłodzenie organizmu. Wykluczył działanie osób trzecich i utonięcie.
*Od nowego roku 2021 połączone zostały kurzętnickie dwie placówki - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej i Gminne Centrum Kultury wraz z biblioteką. Powtało z nich Centrum Usług Społecznych w Kurzętniku.
*Biblioteka Pedagogiczna w Nowym Mieście obchodziła 70 - lecie działalności.
*W wieku 61 lat zmarła Ewa Dembek – nauczycielka, społeczniczka, samorządowiec. Była dyrektorką szkoły w Lipinkach, naczelniczką Wydziału Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym w Nowym Mieście, dyrektorką Brodnickiego Domu Kultury. W latach 2010 – 2014 pełniła funkcję starosty nowomiejskiego. Swoje życie poświęciła pracy z dziećmi i młodzieżą. Założyła Grupę Cyrkową Heca w Lipinkach oraz Bedekus w Brodnicy. Organizowała Ogólnopolskie Spotkania Cyrkowe i Międzynarodowe Lato Artystyczne. Była laureatką "Złotej Dziesiątki" Wyborów Kobiety Sukcesu Warmii i Mazur '2012.
*W związku z koronawirusem skromniejsze niż zwykle były w Nowym Mieście obchody 101. rocznicy powrotu Nowego Miasta do Ojczyzny. W południe, 19 stycznia, był przemarsz wojska ulicą 19 Stycznia na rynek. Nastąpiło przekazanie flagi państwowej burmistrzowi, były salwy honorowe.
*Przed powrotem po feriach zimowych (które odbywały się w całej Polsce w jednym terminie) do szkół uczniów klas I – III chętni nauczyciele nauczania zintegrowanego i pracownicy obsługi szkół mogli wykonać sobie test przesiewowy na obecność koronawirusa. Na testy zgłosiły się 243 osoby z powiatu nowomiejskiego. Testy były dobrowolne i bezpłatne.
*Pierwsi seniorzy z powiatu nowomeijskiego, z grupy 80 i 70 plus, zostali zaszczepieni przeciv covid - 19.
*Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy znów zagrała koncertowo w powiecie nowomiejskim. Udało się pobić ubiegłoroczny rekord. Podczas 29. Finału WOŚP zebrano ponad 173 tys. zł. Powiat nowomiejski był na trzecim miejscu w województwie.
W lipcu rozpoczęła się rewitalizacja rynku w Nowym Mieście, która cały czas trwa
*Wyjątkowy jubileusz 70 – lecia małżeństwa obchodzili Janina i Józef Żywiccy z Nowego Miasta.

LUTY
*Zmarł Marcin Deja – nauczyciel i samorządowiec z Nowego Miasta. Przez trzy kadencje był radnym Rady Miejskiej, a przez dwie piastował funkcję przewodniczącego rady. Miał 42 lata.
*Czarne chmury pojawiły się znów nad szpitalami powiatowymi, w tym nad naszym w Nowym Mieście. Bogumił Kurowski, dyrektor nowomiejskiego szpitala poinformował, że Narodowy Fundusz Zdrowia od nowego roku 2021 zmienił sposób finansowania na oddziale dziecięcym i dąży do zmniejszenia ilości oddziałów pediatrycznych, a co za tym idzie także zintegrowanych oddziałów ginekologiczno – położniczych.
*Nastąpił odbiór techniczny stadionu w Mrocznie. Obiekt dysponuje pełnowymiarową płytą piłkarska i trybunami na 300 widzów oraz bieżnią lekkoatletyczną.
*Zakończyły się prace konserwatorsko – rekonstrukcyjne malowideł stropu w nowomiejskim kinie Harmonia. Strop na suficie dawnego kościoła ewangelickiego jest bardzo ciekawy. Wymalowania sufitu to prawdziwa perełka wnętrza mającej powstać sali widowiskowo – kinowej.
*W Gdańsku zmarła Lidia Grabowska, burmistrz Nowego Miasta w latach 2002 - 2006. Przeżyła 77 lat. Z jej inicjatywy podjęto m.in. budowę kompleksu Szkoły Podstawowej przy ul. Tysiąclecia, przyczyniła się też do powstania Nowomiejskiego Domu Kultury. Była założycielką, a następnie kierowniczką Warsztatu Terapii Zajęciowej. Została pochowana na cmentarzu w Nowym Mieście.
*Od 19 lutego wstrzymano przyjęcia pacjentów na oddział covidowy szpitala w Nowym Mieście (powstał w listopadzie 2020 roku). Z powodu spadku zachorowań i hospitalizacji, taką decyzję podjął wojewoda. Za chwilę jednak odnotowywane były wzrosty zachorowań w województwie warmińsko – mazurskim i sytuacja była dynamiczna. Oddział covidowy powróci...

MARZEC
*Od 4 marca znów wznowiono działalność oddziału covidowego w szpitalu w Nowym Mieście. Funkcjonował do czasu, gdy koronawirus “zwolnił”.
*Setne urodziny 7 marca obchodziła Bronisława Kołecka z Nowego Miasta, a 19 marca sto lat miała Józefina Kopkowska z Nowego Miasta.
*Edyta Gorzka, sołtys wsi Bagno w gminie Nowe Miasto wygrała esemesowy Plebiscyt “Gazety Nowomiejskiej” i zdobyła tytuł Super Sołtysa Powiatu Nowomiejskiego 2021 Roku. Drugie miejsce zajął Krzysztof Słowik, sołtys Gryźlin, zaś trzecie Edyta Bendkowski, sołtys Radomna.
* W wieku 73 lat zmarł Leonard Kniffel, amerykański dziennikarz, pisarz, wydawca, bibliotekarz i podróżnik z Chicago, przyjaciel “Gazety Nowomiejskiej”. Kilka razy gościł w Nowym Mieście. Szukał śladów swoich przodków ze strony babci, która go wychowała, a pochodziła z Sugajenka. Wyemigrowała w 1913 roku do Michigan.
*Na emeryturę przeszedł brygadier Jacek Auda. Od 2008 roku był komendantem powiatowym Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Mieście.
*Po przeprowadzonych pracach konserwatorskich i prezentacji na wystawach z Muzeum Zamkowego w Malborku wróciła do kościoła w Nowym Mieście Pieta. To jeden z najcenniejszych zabytków bazyliki, który powstał około 1410 roku.
W lipcu rozpoczęła się rewitalizacja rynku w Nowym Mieście, która cały czas trwa
*W wieku 90 lat zmarł Edmund Tessmer, senior z Nowego Miasta, pasjonat historii dawnego powiatu lubawskiego i samego Nowego Miasta, członek Towarzystwa Śpiewaczego Harmonia, lekkoatleta.

KWIECIEŃ
*Pojawiły się niepokojące sygnały o planach likwidacji oddziału dziecięcego, a co za tym idzie ginekologiczno – położniczo – noworodkowego szpitala w Nowym Mieście. Zamieszanie spowodował sposób finansowania przez NFZ oddziałów pediatrycznych, według wykonywanych procedur. Starosta Andrzej Ochlak zapewnił, że nie ma planów liwidacji szpitalnych oddziałów w Nowym Mieście.
*Remont przeszła świetlica wiejska w Nielbarku. Wybudowano drewnianą wiatę, wyremontowano pomieszczania sanitarne, szatnię i zaplecze porządkowe.

MAJ
*Ochotnicza Straż Pożarna z Łąkorza wygrała plebiscyt “Gazety Nowomiejskiej” na Najpopularniejszą Jednostkę OSP w Powiecie Nowomiejskim. Drugie miejsce zajęła OSP Mroczno, a trzecie OSP Lorki. W klasyfikacji wojewódzkiej ochotnicy z Łąkorza byli drudzy. Takie samo miejsce w regionie zajęła drużyna kobieca OSP w Lorkach.
*W wieku 66 lat zmarła Alina Pietryka, dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Biskupcu.
*Zmarł ksiądz Stefan Schwabe, były wikariusz nowomiejski oraz były proboszcz Parafii w Tereszewie. Miał 79 lat. Odszedł do wieczności w 54. roku kapłaństwa. Ostatnio był emerytowanym proboszczem Parafii pw. św. Anny w Radzyniu Chełmińskim.
*W wieku 45 lat zmarła Ewelina Wyrzykowska, znany i ceniony lekarz weterynarii, szefowa przychodni “Kubuś” w Nowym Mieście. Spoczęła na cmentarzu w rodzinnym Radomnie.
W lipcu rozpoczęła się rewitalizacja rynku w Nowym Mieście, która cały czas trwa
*Skarb denarów karolińskich (118 monet i ich fragmentów, a dokładnie denarów wybitych przez cesarza Ludwika Pobożnego oraz obola króla Karola Łysego) został pokazany po raz pierwszy publiczności w Muzeum w Ostródzie. Znaleźli go jesienią 2020 roku członkowie Biskupieckiego Stowarzyszenia Detektorystów “Gryf”.
*Nowym komendantem powiatowym Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Mieście został mł. bryg. Krzysztof Szałkowski.

CZERWIEC
*Z Drwęcy wyłowiono zwłoki 59 – letniego mieszkańca Nowego Miasta. Unosiły się one w zakolu rzeki na wysokości nowomiejskiej ulicy Kopernika. Ciało zauważyli przepływający kajakarze i zaalarmowali służby.
*Burmistrz Józef Blank podpisał z firmą z Grudziądza umowę na realizację rewitalizacji rynku w Nowym Mieście. Prace mają trwać do końca lipca 2022 roku.
*W Szwarcenowie odbyła się uroczystość związana z 700 – leciem założenia wsi oraz 300 – leciem budowy świątyni parafialnej pod wezwaniem świętego Mikołaja.
*W Radomnie doszło do nieszczęśliwego wypadku. Śmierć poniósł 5 – letni chłopiec. Na dziecko przewróciła się butla po gazie technicznym. Obrażenia ciała były poważne, reanimacja nie przyniosła skutku.

LIPIEC
*Ochotnicza Straż Pożarna w Gwiździnach świętowała 110. rocznicę założenia jednostki.
*Nad powiatem nowomiejskim przeszły gwałtowne burze, z ulewnym deszczem i silnym wiatrem. Strażacy mieli pełne ręce roboty. Burze połemały drzewa, uszkodziły linię energetyczną, spowodowały zalanie piwnic, ulic i przejazdu kolejowego. Z obozu pod namiotami w Gaju ewakuowano harcerzy. Schronili się w szkole w Łąkorzu.
*Rozpoczęła się rewitalizacja rynku w Nowym Mieście.
W lipcu rozpoczęła się rewitalizacja rynku w Nowym Mieście, która cały czas trwa

SIERPIEŃ
*Sytuacja kadrowa i finansowa szpitala w Nowym Mieście była trudna. Wciąż brakuje lekarzy i pielęgniarek. Czasowo zamykano oddziały i ambulatorium.
*Grupa ECPU Polska Łowcy Pedofili pojawiła się w powiecie nowomiejskim. “Namierzyła” mężczyznę w gminie Biskupiec i przekazała policjantom.

WRZESIEŃ
*Ochotnicza Straż Pożarna w Skarlinie obchodziła 120 – lecie istnienia.
*Podkolegium Sędziów Lekkiej Atletyki w Nowym Mieście świętowało swoje 70 – lecie.
*Ochotnicza Straż Pożarna w Biskupcu świętowała 130 – lecie istnienia.
*W Bazylice pw. św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście odbyło się spotkanie Duszpasterstwa Parlamentarzystów i Samorządowców Diecezji Toruńskiej. Przewodniczył mu biskup toruński Wiesław Śmigiel.
*W wieku 98 lat zmarł Józef Zbigniew Polak, warszawski artysta, rysownik i architekt. Był ambasadorem nowomiejskich stron. W Lekartach, w wiejskiej chacie, spędzał letnie miesiące.
*Ochotnicza Straż Pożarna z Lipinek świętowała 100 – lecie istnienia.

PAŹDZIERNIK
*W Nowym Mieście, po rewitalizacji budowli dawnego kościoła poewangelickiego, oddany został do użytku Kinoteatr Harmonia. Obiekt znajdujący się w centrum rynku został całkowicie przebudowany i unowocześniony. We wnętrzu znajdzie się też Centrum Informacji Turystycznej i Promocji Kultury.
W lipcu rozpoczęła się rewitalizacja rynku w Nowym Mieście, która cały czas trwa
*Dnia 13 października “Gazeta Nowomiejska” skończyła 26 lat. Pierwszy numer naszego tygodnika ukazał się w 1995 roku.
*Szpital Powiatowy w Nowym Mieście ma kłopoty kadrowe. Funkcjonowanie oddziałów to tykająca bomba. Minimalne zabezpieczenie kadrowe powoduje zawieszenia oddziałów. Zdarza się też, że nie funkcjonuje punkt nocnej i świątecznej opieki tzw. ambulatorium.
*Dnia 31 października Bolesława Wrzesińska z Nowego Miasta obchodziła 102. urodziny. Pani Bolesława pochodzi z Mikołajek. Wraz z mężem Stanisławem wybudowali dom w Nowym Mieście. Życie zawodowe pani Bolesławy
związane było z nowomiejska Powszechną Spółdzielnią Spożywców. Najdłużej jednak pracowała jako kierowniczka w znanym Barze Zgoda.

LISTOPAD
*W szpitalu w Nowym Mieście ponownie otwarto oddział covidowy. Tak zdecydował wojewoda, w związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem. Oddział powstał w pomieszczeniach dotychczasowego oddziału chirurgicznego.
*Rozpoczęły się prace renowacyjne pomnika w Nawrze nazywanego Ścianą Śmierci. Monument upamiętniający mieszkańców Ziemi Nowomiejskiej, którzy zginęli podczas II wojny światowej został odsłonięty w maju 1962 roku i był zniszczony. Prace zakończono w grudniu.
W lipcu rozpoczęła się rewitalizacja rynku w Nowym Mieście, która cały czas trwa
*Koło Gospodyń Wiejskich w Tylicach świętowało 70 – lecie istnienia.
*Starosta powiatu nowomiejskiego Andrzej Ochlak zdobył drugie miejsce w plebiscycie “Gazety Olsztyńskiej” na najpopularniejszego samorządowca regionu.
*Strażacy ochotnicy z Kurzętnika doczekali się swojej remizy. Wybudowano ją przy dawnym Gminnym Centrum Kultury.

*Bogumił Kurowski złożył rezygnację z pełnienia funkcji dyrektora Szpitala Powiatowego w Nowym Mieście.

GRUDZIEŃ
*Wyjątkowe, 102. urodziny, obchodziła Halina Malinowska z Nowego Miasta. Setkom par udzieliła ślubu, bo pracowała w Urzędzie Stanu Cywilnego.
*Wyjątkową uroczystość obchodziła Krystyna Keil, mieszkanka Ostrowitego w gminie Biskupiec. Seniorka świętowała setne urodziny.
*Przede wszystkim koronawirus (ale też i rewitalizacja rynku) nie pozwolił na witanie roku 2022 na świeżym powietrzu w centrum Nowego Miasta. Mniejsze imprezy sylwestrowe odbyły się w różnych miejscowościach powiatu nowomiejskiego.
Grażyna Jonowska2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5