Większy oddział covidowy, wraca punkt wymazów. Sprawdź jakie zmiany są w nowomiejskim szpitalu

2021-11-24 12:18:27 (ost. akt: 2021-11-24 12:46:09)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

Blisko 30 tysięcy zakażeń koronawirusem w ciągu jednej doby, wymaga działania.
W związku z pogarszającą się sytuacją dotyczącą zakażeń koronawirusem, najprawdopodobniej od piątku, 26 listopada, ponownie będzie funkcjonował punkt wymazów drive-thru przy Szpitalu Powiatowym w Nowym Mieście. Dyrekcja szpitala czeka tylko na formalną zgodę od NFZ.

Od dziś (środa, 24 listopada) zwiększony został oddział covidowy. Obecnie zajmuje on dwa piętra oddziału chirurgii, jest 30 łóżek, w tym trzy respiratorowe.

— Trzy respiratory w tym momencie są zajęte. Obłożenie jest duże i z dnia na dzień spodziewamy się kolejnych pacjentów — mówi Bogumił Kurowski, dyrektor Szpitala Powiatowego w Nowym Mieście.

W związku z koniecznością powiększenia oddziału covidwoego, konieczna było reorganizacja innych oddziałów. 8 łóżek chirurgicznych zostało przeniesionych na oddział ginekologiczny. Ginekologia dysponuje obecnie tylko 3 łóżkami. Zatem na oba oddziały przyjmowani są pacjenci jedynie w pilnych przypadkach.

Oddział położoniczo - noworodkowy pracuje w pełnym zakresie. Jest bardzo dużo pacjentów na oddziale dziecięcym. Warto przypomnieć, że na ten oddział zmniejszyło się dofinansowanie NFZ, ale jak pokazuje obecna sytuacja, oddział ten jest bardzo potrzebny.

Szpital funkcjonuje na stawkach z 2020 roku. A rok 2021 jest czasem ogromnych podwyżek. Tym samym już trudna sytuacja finansowa szpitala, staje się jeszcze trudniejsza. Nieustannie brakuje personelu, nigdy nie wiadomo na którym z oddziałów nie uda się skompletować dyżurów. Były już sytuacje, że z powodu braków kadrowych, wstrzymane były przyjęcia. Teraz trzeba zabezpieczyć 30 łóżkowy oddział covidowy, przy równoczesnym utrzymaniu ciągłości pracy pozostałych oddziałów i poradni. Przy minimalnej obsadzie jest to niezwykle trudne.

W związku ze zwiększającą się ilością zakażeń, w szpitalu wprowadzono całkowity zakaz odwiedzin. Przy przyjęciu na oddział, szpital nie stosuje segregacji na osoby zaszczepione i niezaszczepione. Pacjenci mają wykonywany test na covid.

Warto przypomnieć, że dziś (środa 24 listopada) w Polsce jest ponad 28 tysięcy nowych przypadków covid19.

a.laskowska@gazetaolsztynska.pl


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5