Zmiany projektowe przez odkrycia w obiekcie kościoła poewangelickiego

2020-01-01 14:36:43(ost. akt: 2020-01-01 14:47:58)
Budowla kościoła ewangelickiego na nowomiejskim rynku w latach międzywojennych

Budowla kościoła ewangelickiego na nowomiejskim rynku w latach międzywojennych

Autor zdjęcia: Archiwum p. Cieślewicz

W lipcu 2019 roku rozpoczęto ważny element związany z rewitalizacją Nowego Miasta. Jest to remont i przebudowa budynku dawnego kościoła ewangelickiego. Odkrycia podczas prac skutkują wprowadzenia znacznych zmian w założeniach projektowych
Warto przypomnieć, że budowla kościoła dawnego kościoła ma być przeznaczona na Centrum Informacji Turystycznej i Promocji Kultury.

Już na początkowym etapie robót budowlanych wystąpiły nieprzewidziane okoliczności, które powodują wydłużenie okresu realizacji zadania. Podczas robót rozbiórkowych we wnętrzu budynku, po demontażu istniejących płyt sufitowych, zostały odsłonięte malowidła na drewnianym stropie, które stanowiły wystrój dawnego kościoła ewangelickiego. Natomiast w trakcie badań archeologicznych od strony zachodniej budynku odsłonięte zostały pozostałości fundamentu i podpiwniczenia ratusza funkcjonującego od drugiej połowy XIV wieku do początków wieku XIX.

Odkrycia skutkują koniecznością wprowadzenia znacznych zmian w założeniach projektowych. Z tego powodu trwa obecnie opracowanie programu prac konserwatorskich dotyczących wymienionych malowideł oraz opracowanie zamiennej dokumentacji projektowej obejmującej w szczególności zmiany układu i wystroju pomieszczeń. Przewiduje się, że prace zostaną zakończone w pierwszej połowie 2021 roku — zapowiada Józef Blank, burmistrz miasta.

Wiele osób pyta o szczegóły i zakres prac budowlanych obiektu kościoła poewangelickiego.
Roboty obejmują m.in. remont dachu, elewacji budynku wraz z wymianą zewnętrznej stolarki okiennej i drzwiowej, przebudowę istniejących pomieszczeń. Budynek będzie wyposażony w nowoczesną technologię kinową (2D/3D). Sala widowiskowo-kinowa, dzięki wyburzeniu stropu, zyska otwartą kubaturę i odpowiednią akustykę oraz będzie wyposażona w częściowo składaną widownię na 220 miejsc siedzących - pozwoli to na użytkowanie jej w charakterze sali wystawienniczej lub organizacji widowisk. Powiększony zostanie hol wejściowy prowadzący do sali widowiskowo - kinowej oraz zostaną zastosowane rozwiązania mające na celu zapewnienie dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.

Rozbudowana będzie również część podziemna budynku poza jego istniejący obrys (bryła nadziemna budynku pozostanie bez zmian).
Rozbudowa podziemia pozwoli na zlokalizowanie m.in. pomieszczeń sanitarnych dla widowni i pomieszczeń technicznych fontanny na rynku. Powiększona zostanie scena i wyposażona w pomieszczenia przeznaczone na garderoby dla artystów z zapleczem sanitarnym. Dzięki nowej sali widowiskowo-kinowej mieszkańcy miasta zyskają dostęp do atrakcyjnej oferty kulturalnej i rozrywkowej.

Obecnie trwają prace na elewacji budowli. M.in. wykonywane jest z piaskowanie elementów ścian zewnętrznych. ul

Tak wyglądają odkryte malowidła w budowli kościoła poewagelickiego


2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5