Zostań dawcą! Dzień Dawcy Szpiku w Szkole Podstawowej w Mrocznie [ ZAPROSZENIE]

2019-11-13 12:52:41 (ost. akt: 2019-11-13 12:54:43)
17 listopada 2019 roku w Szkole Podstawowej w Mrocznie organizowany będzie Dzień Dawcy Szpiku.

17 listopada 2019 roku w Szkole Podstawowej w Mrocznie organizowany będzie Dzień Dawcy Szpiku.

17 listopada 2019 roku w Szkole Podstawowej w Mrocznie organizowany będzie Dzień Dawcy Szpiku. Tego dnia będzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku/krwiotwórczych komórek macierzystych szpiku w bazie fundacji DKMS (Dawcy Krwiotwórczych Komórek Macierzystych Szpiku).
W Polsce co godzinę, a na świecie co 35 sekund, ktoś dowiaduje się, że cierpi na białaczkę lub inny nowotwór krwi. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych.
Fundacja DKMS działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit.

Obecnie w polskiej bazie zarejestrowanych jest już ponad 1,5 mln osób, a na świecie zarejestrowanych jest ponad 33 mln potencjalnych Dawców szpiku. Misją fundacji jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych szpiku.
Każda zarejestrowana osoba jest niezwykle cenna. Mimo dużej liczby zarejestrowanych osób, wciąż potrzebni są nowi, ponieważ aż co piaty chory nie znajduje swojego Dawcy. Dlatego tak bardzo ważne jest to, aby jak najwięcej osób rejestrowało się jako potencjalni Dawcy.

Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący powyżej 50 kg i nieposiadający znacznej nadwagi. Wystarczy się zarejestrować i być świadomym swojego zobowiązania. Jak wygląda proces rejestracji? Można zarejestrować się zamawiając pakiet rejestracyjny bądź dokonać rejestracji podczas Dni Dawcy. Rejestracja zajmuje tylko chwilę! Polega ona na wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka.

Istnieją dwie metody pozyskania krwiotwórczych komórek macierzystych (gdy zostajemy już rzeczywistymi dawcami):
Pierwsza z nich to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (tzw. pobranie peryferyczne, afereza). Metoda ta stosowana jest w 80% przypadków. Zazwyczaj wiąże się ona z jednodniową wizytą w klinice pobrania. W przypadkach kiedy w ciągu jednego dnia nie uda się zebrać wystarczającej ilości komórek macierzystych, konieczne jest powtórzenie procesu kolejnego dnia.
Drugą metodą jest pobranie komórek macierzystych z talerza kości biodrowej. Metoda ta wiąże się z 2-3 dniowym pobytem w szpitalu ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego.
Dawca jest otoczony opieką po oddaniu komórek – ma m.in. zapewnione badania kontrolne, 
a jego stan zdrowia monitorowany jest przez 10 lat po pobraniu.

Dzień Dawcy Szpiku w Szkole Podstawowej w Mrocznie
17 listopada w godzinach 15:00 – 18:00

Program:
Powitanie
„Tulinkowy taniec”- piosenka w wykonaniu przedszkolaków
Inscenizacja „Rzepka” w wykonaniu uczniów klasy 3
Koncert poetycko-muzyczny w wykonaniu uczniów naszej szkoły oraz Beaty Kulkowskiej
Pokaz tańca Zumba
Mecz piłki nożnej Żaków z Mroczna
Mecz piłki siatkowej

Cały czas będzie czynna kawiarenka. Dla najmłodszych czeka wiele atrakcji.
Do świetlicy szkolnej zapraszamy potencjalnych Dawców Szpiku. Proszę zabrać ze sobą dokument z numerem PESEL. Do Państwa dyspozycji będą Wolontariusze, którzy pomogą przy rejestracji. Dla rejestrujących się kawa i ciasto w prezencie.
Zapraszamy Potencjalnych Dawców Szpiku oraz wszystkich Państwa, którzy chcą z Nami spędzić miło czas! inf. SP Mroczno

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5