Nowy nowomiejski album ujrzał światło dzienne

2014-07-10 13:02:07(ost. akt: 2014-07-11 17:58:12)
Uczestnicy spotkania przeglądają pachnące świeżą farbą drukarską historyczne albumy o Nowym Mieście

Uczestnicy spotkania przeglądają pachnące świeżą farbą drukarską historyczne albumy o Nowym Mieście

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

W sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Nowym Mieście gościły osoby związane z publikacją najnowszej, trzeciej części "Kroniki zatrzymanego czasu — Nowe Miasto Lubawskie w latach 1939-1956". Album został wydany nakładem Urzędu Miejskiego dzięki zaangażowaniu burmistrza Józefa Blanka.
W magistracie spotkali się pasjonaci historii nowomiejskiej, kolekcjonerzy pamiątek oraz mieszkańcy, którzy udostępnili pochodzące z rodzinnych szuflad fotografie i dokumenty z okresu 1939-1956.



— Dzięki wam zapisaliśmy na kartach historii część życia nowomieszczan i dziejów miasta. Zachowamy to dla potomnych. Prawdopodobnie wiele materiałów, które znalazły się na kartach, leżałoby w domowych zakamarkach, a część uległa zniszczeniu. Dzięki waszej pasji oraz grupy miłośników historii z zespołu redakcyjnego mogły powstać trzy tomy kronik — mówił burmistrz.



W formie podziękowania za wsparcie inicjatywy, każda zaangażowana osoba otrzymała egzemplarz publikacji z osobistą dedykacją burmistrza Józefa Blanka.

Nowy album liczy 175 stron i na jego kartach znajduje się kilkaset archiwalnych, a wręcz unikatowych fotografii i dokumentów. Do nabycia jest w nowomiejskiej informacji turystycznej na rynku w cenie 33 złotych, zapewne znajdzie się również na pólkach lokalnych księgarń.


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na http://nowemiasto.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się  informacją:

">kliknij tutaj

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. jajan #1435865 | 83.1.*.* 10 lip 2014 23:27

    W części ostatniej, z wydarzeniami teraźniejszymi, będą zdjęcia ze ślubu premierówny?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. narzekajacy #1435667 | 83.15.*.* 10 lip 2014 18:07

      w latach 50-tych, to po Rynku kury chodziły !!!!! To jest FAKT !!!!! W latach 50-tych było w mieście pewnie kilkanaście samochodów !!!! (łącznie z ciężarowymi) Więc autor nie powinien ośmieszać się, bo pewnie w tamtych latach nie było Go na świecie, lub jeszcze robił w pieluchy. A przystanek autobusowy był jeszcze w latach 60-tych. pozdr. Kate

      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

    2. kate #1435557 | 109.243.*.* 10 lip 2014 14:50

      Nowy album, o którym mowa w artykule, zawiera o sto stron ponumerowanych więcej, niż napisano powyżej, czyli 175. Stronę nienumerowaną ostatnią stanowi opis dot. wydania tego albumu, jednak stosowny portrecio surowego osobnika obok legendy stanowi, aby "strzec tajemnicy państwowej". .. Na stronie 154. niepotrzebnie wtrącono stwierdzenie, cyt. " A tym, którzy narzekają na ilość samochodów na rynku pokazujemy zdjęcia, na których widać, że w latach 50-tych był tu dworzec PKS-u!". .. Trąci tu nutą pretensji kogoś do części niezadowolonego społeczeństwa, czego we wspomnieniowym wydaniu 'Kroniki" nie powinno mieć miejsca. Ewentualnie w prywatnym pamiętniku.Wystarczyło wspomnieć tylko o fakcie, że w danym okresie znajdował się tam dworzec. Generalnie wydanie świetne, warto byłoby skompletować z wcześniejszymi, gdy będzie taka okazja.

      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5