Potyczki na słowa scrabblistów z całej Polski

2024-10-22 12:29:35(ost. akt: 2024-10-22 12:41:38)
Migawka z podsumowania mistrzostw

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Michał Alabrudziński z Włocławka został triumfatorem XXVI Mistrzostw Warmii i Mazur w Scrabble, Grand Prix 2024. W nowomiejskich potyczkach na słowa wzięło udział 80 uczestników reprezentujących różne zakątki całego kraju. Tradycyjnie podczas dwudniowych zmagań rozegrano 12 rund.
Oprócz rozgrywek scrabblowych, organizator serwuje gościom dodatkowe atrakcje. Są to przede wszystkim V Mistrzostwa Tenisa Stołowego oraz towarzyszący rozgrywkom sportowy tor przeszkód. Zwyciężczynią V Mistrzostw Tenisa Stołowego została Karolina Urbańska z miejscowości Biedrusko, wicemistrzynią Natalia Woźniak z Dziwnówka i Katarzyną Czarnecką z Krakową. Wśród mężczyzn najlepszym tenisistą został Wojciech Usakiewicz z Warszawy, przed Jakubem Kowalskim z Lanckorony i Mariuszem Michalskim z Inowrocławia. W sportowym torze przeszkód triumfowali Katarzyna Rożany z Tczewa oraz Błażej Ochocki z miejscowości Przeźmierowo. Dla niezmordowanych sobotnimi walkami na słowa czekał XII Turniej Nocnych Siódemek im. Mirosława Dejny. I tu bez niespodzianek, bo po raz trzeci z rzędu triumfatorem został Michał Alabrudziński z Włocławka.
Po sobotnich pojedynkach liderem pozostawał Grzegorz Kurowski z Warszawy z kompletem 7 zwycięstw. Jednak niedzielne pojedynki rozpoczęły się od niespodziewanej porażki lidera. Kluczowymi dla końcowej klasyfikacji mistrzostw okazały się rundy XI i XII w których Michał Alabrudziński dwukrotnie triumfował nad Grzegorzem Kurowskim i to on został XXVI Mistrzem Warmii i Mazur. Warto dodać, że Michał również triumfował w nowomiejskiej imprezie w roku 2015 i 2021. Tytuł wicemistrzowski powędrował do reprezentanta Piaseczna Krzysztofa Sporczyka, a podium uzupełnił wspomniany Grzegorz Kurowski z Warszawy. Mistrzynią Turnieju została Natalia Woźniak z Dziwnówka. Tytuł Mistrza Województwa trafił w ręce Grzegorza Koczkodona z Ostródy. Zaś kategorię Skok Tygrysa dla zawodnika, który odniósł skok w klasyfikacji turniejowej wygrała Magdalena Świdzińska z Płocka. Poza głównymi nagrodami zawodnicy rywalizują w konkursach na słowo z danej kategorii wyrazowej. Jest to ekscytująca zabawa, w której zawodnicy mogą wykazać się znajomością słów branżowych. W kategorii ZŁOTY BLANK triumfował Adam Sternik z Kętrzyna, który ułożył najdroższy wyraz w jednym ruchu POLICZKA za 158 punktów. Inny konkurs cieszący się popularnością to WARMIA i MAZURY. Każda runda premiowana jest upominkiem dla osoby, która ułoży najdroższy wyraz zaczynający się na kolejną literę z hasła WARMIA MAZURY.
W mistrzostwach wystartowało kilku zawodników z Nowego Miasta i okolic, który uplasowali się na dalszych miejscach. W zakończeniu turnieju wziął m.in. udział Jacek Wolski, burmistrz miasta, który podziękował za udział i jednocześnie zaprosił na przyszłoroczne mistrzostwa, które związane będą z 700-leciem Nowego Miasta. W imieniu marszałka województwa wystąpił Zbigniew Domżalski, radny wojewódzki.
Przypomnijmy, że pomysłodawcą i głównym organizatorem scrabblowych mistrzostw jest od ponad ćwierć wieku Mariusz Orzeł, na co dzień nauczyciel nowomiejskiego Norwida.