Posiedzenie Rady Powiatowej Warmińsko – Mazurskiej Izby Rolniczej w powiecie nidzickim. Omawiali problemy rolnictwa i wsi
2023-07-22 16:00:00(ost. akt: 2023-07-19 12:27:32)
14 lipca w Nidzicy odbyło się ostatnie posiedzenie Rady Powiatowej Warmińsko – Mazurskiej Izby Rolniczej w powiecie nidzickim VI kadencji zwołane przez Przewodniczącego Rady Powiatowej W-MIR w powiecie nidzickim Piotra Miecznikowskiego.
Do udziału w obradach samorządu rolniczego zaproszeni zostali
PRZECZYTAJ KONIECZNIE:
przedstawiciele władz samorządowych poszczególnych gmin powiatu nidzickiego, Starostwa Powiatowego w Nidzicy oraz reprezentanci wszystkich instytucji działających na rzecz rolnictwa w powiecie nidzickim. W obradach uczestniczył też Prezes W-MIR Romuald Tański oraz Z-ca Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Łukasz Bartkowski. 
Pijany mężczyzna potrzebował "podwózki". Zadzwonił na policję
Podczas realizacji porządku obrad Rada omawiała bieżące problemy dotyczące rolnictwa i wsi z którymi zmagają się rolnicy w codziennej pracy. Z-ca Dyrektora OR ARiMR w Olsztynie Łukasz Bartkowski oraz Kierownik BP ARiMR w Nidzicy Grzegorz Mróz omówili przebieg kampanii naboru wniosków o płatności obszarowe w kontekście warunkowości i ekoschematów. Omówiono również pozostałe źródła wsparcia doraźnego oraz inwestycyjnego na rzecz gospodarstw rolnych będących aktualnie w procesie modernizacji z udziałem środków finansowych Unii Europejskiej, które przyznaje ARiMR.
Przewodniczący Rady Powiatowej W-MIR w powiecie nidzickim Piotr Miecznikowski przypomniał i omówił zebranym zasady uznawania suszy rolniczej, która występuje na terenie powiatu nidzickiego. Niebawem uruchomiony zostanie system i możliwe będzie zgłaszanie upraw przez rolników za pomocą internetowej aplikacji suszowej podobnie jak w latach ubiegłych.
Prezes W-MIR Romuald Tański przedstawił sytuację na poszczególnych rynkach rolnych w kraju i na świecie skupiając się głównie na problemach dotyczących rolnictwa, które wynikają z działań wojennych na Ukrainie i niekontrolowanego napływu zbóż. Obecnie trwa też weryfikacja podjęta przez odpowiednie służby na skutek działań samorządu rolniczego, czy zboże które niedawno w ilościach masowych trafiło do powiatu nidzickiego nie pochodzi z Ukrainy. W dalszej części obrad skupiono się na sprawach związanych ze stanem melioracji i urządzeń wodnych w powiecie nidzickim, które mają bardzo istotny wpływ na regulację stosunków wodnych w obszarze gospodarstw rolnych i potęgują powtarzającą się od wielu lat suszę rolniczą w powiecie.
Stan melioracji i urządzeń wodnych omówił Maciej Parecki reprezentujący Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w Nidzicy. Członkowie Rady zgłaszali problemy dotyczące gospodarki wodnej i regulacji cieków wodnych na terenie poszczególnych gmin. Za główny problem z melioracją uznano brak sprawnie działających spółek wodnych oraz fakt, iż wiele gruntów posiadają osoby, które nie są związane z produkcją rolną i nie są zainteresowane prowadzeniem remontów cieków wodnych w obszarze swoich nieruchomości.
Ostatnia część obrad miała charakter podsumowujący działania samorządu rolniczego w VI kadencji.
Ostatnia część obrad miała charakter podsumowujący działania samorządu rolniczego w VI kadencji.
Za największy sukces uznano wprowadzenie przepisów umożliwiających rolnikom przejście na zasłużoną emeryturę bez konieczności pozbywania się gruntów rolnych o co zabiegał od wielu lat samorząd rolniczy. W sprawach lokalnych dotyczących rolnictwa za sukces uznano rozbudowanie systemu stacji meteorologicznych monitorujących bardziej dokładnie opady atmosferyczne oraz poprawienie sytuacji na rzecz ograniczenia szkód łowieckich i tych powodowanych przez bobry. Przewodniczący Rady Powiatowej W-MIR w powiecie nidzickim Piotr Miecznikowski podziękował za czteroletnią pracę na rzecz rolników całej Radzie i przedstawicielom wszystkich instytucji oraz władzom samorządowym.
Podziękowania dla samorządu rolniczego za pracę społeczną na rzecz rolnictwa złożył też w imieniu samorządów starosta powiatu nidzickiego Marcin Paliński.
Jesienią tego roku odbędą się kolejne wybory do Rad Powiatowych Warmińsko – Mazurskiej Izby Rolniczej w poszczególnych powiatach i warto pamiętać, iż członkami izby rolniczej są wszyscy podatnicy podatku rolnego, którzy posiadają powyżej 1 ha gruntów rolnych i to na ich rzecz zgodnie z ustawą o izbach rolniczych działa Warmińsko – Mazurska Izba Rolnicza.
Michał Kawiecki
Kierownik OT w Szczytnie
WMiR
Jesienią tego roku odbędą się kolejne wybory do Rad Powiatowych Warmińsko – Mazurskiej Izby Rolniczej w poszczególnych powiatach i warto pamiętać, iż członkami izby rolniczej są wszyscy podatnicy podatku rolnego, którzy posiadają powyżej 1 ha gruntów rolnych i to na ich rzecz zgodnie z ustawą o izbach rolniczych działa Warmińsko – Mazurska Izba Rolnicza.
Michał Kawiecki
Kierownik OT w Szczytnie
WMiR


fot. WMiR
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez