Jednośladem bezpiecznie do celu

2023-05-12 10:00:00(ost. akt: 2023-05-12 08:32:48)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Z dnia na dzień na naszych drogach pojawia się coraz większa liczba rowerzystów.Coraz częściej widzimy poruszających się nim do pracy, szkoły, na zakupy, a nie jak niegdyś jedynie na weekendowe, letnie, czy wiosenne wyprawy. Zanim wyruszymy w trasę - długą lub krótką - pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu jednośladu oraz podstawowych zasadach ruchu drogowego, które obowiązują ich użytkowników.
Rower to najpopularniejszy pojazd na świecie. Jest ekonomiczny, ekologiczny i...bardzo modny. Nic więc dziwnego, że liczba jego zwolenników stale rośnie.

Coraz częściej widzimy poruszających się nim do pracy, szkoły, na zakupy, a nie jak niegdyś jedynie na weekendowe, letnie, czy wiosenne wyprawy.

Aby bezpieczeństwo było zachowane w każdym aspekcie należy pamiętać o podstawowych zasadach korzystania z dróg przez rowerzystów, a także wzajemnej życzliwości wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Obowiązkowe wyposażenie roweru:

> z przodu - co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być światło migające),

> z tyłu - co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,

> co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,

> dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Z dzieckiem na rowerze

Dzieci poniżej 10-tego roku życia mogą poruszać się na rowerze jedynie pod opieką osoby dorosłej.

Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę. Dozwolone jest przewożenie dziecka w przyczepie rowerowej.

Przewozić dziecko na rowerze lub w przyczepie rowerowej może tylko osoba, która ukończyła 17 lat.

Rowerzysta, a przejście dla pieszych

Zbliżając się do przejścia dla pieszych rowerzysta jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Podobnie jak inni kierujący, rowerzysta ma zakaz:

>wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany,

> omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,

> jazdy wzdłuż po przejściu dla pieszych.

Nidziccy policjanci przypominają również, że za jazdę tzw. „bez trzymanki” grozi mandat.

Przepisy Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym zabraniają jazdy rowerem bez rąk trzymanych na kierownicy.

Jazda bez trzymania rąk na kierownicy, nierzadko z telefonem komórkowym, poruszanie się obok drugiego rowerzysty i czepianie pojazdów to zachowania, które bardzo często możemy obserwować w wykonaniu młodych rowerzystów.

Pamiętajmy, że beztroska jazda „bez trzymania”, czy z pasażerem na kierownicy może mieć tragiczne konsekwencje. Policjanci apelują o ostrożność i przypominają, że obowiązujące przepisy zabraniają takich zachowań.
policja

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5