Mateusz Wasilewski finalistą konkursu wojewódzkiego

2023-04-10 16:00:00(ost. akt: 2023-04-06 09:46:35)
Mateusz Wasileski - finalista wojewódzkiego konkursu z matematyki

Mateusz Wasileski - finalista wojewódzkiego konkursu z matematyki

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

Mateusz jest uczniem klasy VIII c w Szkole Podstawowej nr 2. Jak mówi, było to dla niego zaskoczenie, ale i poczucie dumy z tego, że dał radę. Ten tytuł zmobilizował go także do dalszego rozwijania umiejętności matematycznych.
Rozmawiamy z Mateuszem Wasilewskim, który został finalistą z matematyki. Przygotowywała go do konkursu nauczycielka matematyki Mirosława Kaszubska. Awans do konkursu wojewódzkiego Mateusz wywalczył podczas etapu szkolnego, w którym mogli stratować wszyscy uczniowie.
— Podszedłem do szkolnego konkursu na całkowitym luzie, z marszu. Nie powtarzałem, nie przygotowywałem się i udało mi się. Mateusz podkreśla, że pytania nie były trudne. Przeszedłem do etapu wojewódzkiego. Byłem tym trochę zdziwiony i całkowicie zaskoczony — mówi Mateusz.

Pomyślał wówczas, że musi zacząć się do niego przygotowywać. Pomogła mu pani Mirosława Kaszubska.

— Kontakt między nami był nieco utrudniony, bo były ferie. Dlatego moja współpraca z nauczycielką matematyki odbywała się zdalnie. Jesteśmy w tym wprawieni z powodu zdalnego nauczania podczas pandemii — dodaje.

Zakresu materiału do konkursu nie znał. Pani Mirosława Kaszubska wysyłała mu testy. — Ja sam je rozwiązywałem i wysyłałem do pani, która je sprawdzała. Jeśli jakieś zadanie źle rozwiązałem, pani mi tłumaczyła, gdzie popełniłem błąd i na czym on polegał. Przyznaję, że takie błędy często mi się zdarzały, ale były to drobiazgi. Myślę, że zdarzały się przez moją nieuwagę i brak koncentracji— dodaje Mateusz.
Na konkurs do Olsztyna pojechał razem z dyrektorem szkoły Markiem Nachtygal oraz panią Mirosławą Kaszubską.

— Nie miałem stresu, nie byłem zdenerwowany. Podszedłem do konkursu na luzie. Po prostu potraktowałem konkurs jak sprawdzian moich umiejętności matematycznych przed egzaminem ósmoklasistów — wyjaśnia.

W sali, w której odbywał się konkurs, siedziało przy stolikach około 30 osób. Była także komisja pilnująca. Rozdano testy i zaczęło się ich wypełnianie.

— Otworzyłem test. Było 20 pytań zarówno zamkniętych jak i otwartych. Nie czytałem wszystkich od razu. Postanowiłem rozwiązywać je po kolei. Wypełniłem test i oddałem. Byłem zadowolony i przekonany, że na większość odpowiedziałem prawidłowo. Obawiałem się tylko tych pytań z geometrii — mówi.

Na korytarzu czekali na niego Mirosława Kaszubska i Marek Nachtygal.
— Pytali jak mi poszło. Odpowiedziałem, że raczej dobrze — dodaje.

Gdy dowiedział się, że został finalistą, był zaskoczony.
— Nie spodziewałem się, że tak dobrze wypadłem. Byłem jednocześnie zadowolony i dumny z siebie. Zmobilizowało mnie to dalszej pracy nad matematyką. Czeka nas wkrótce egzamin ósmoklasisty. Nie mogę na nim wypaść słabo. Dlatego zacząłem się już przygotowywać do niego, zwłaszcza z geometrii. Chociaż muszę przyznać, że teraz jestem spokojniejszy o wynik tego egzaminu — podkreśla Mateusz.

Przyznaje również, że woli działania z algebry, bo wystarczy znać odpowiednie wzory oraz kolejność wykonywania działań i bez problemu można wykonać działanie. Nieco gorzej idzie mu z geometrii, ponieważ musi nauczyć się wielu wzorów na obliczanie pól, objętości figur.

— Niektórych z nich nie mogę zapamiętać. Mimo to w szkole z matematyką radzę sobie zupełnie nieźle — zapewnia. Nie ma także problemów z innymi przedmiotami. W domu uczy się tyle czasu, ile potrzeba na opanowanie nowego materiału.

— Codziennie odrabiam lekcję, powtarzam, przygotowuję się do prac klasowych i sprawdzianów. Mam dobre oceny ze wszystkich przedmiotów. Lubię język angielski, geografię — wymienia.
Mateusz ma także czas na spotkania z kolegami, z którymi spędza czas wolny. — Najczęściej jeździmy na rowerach. Spotykamy się także w domu. Gramy wtedy w gry komputerowe.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5