Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Nidzicy wypożyczyła 51 971 książek

2022-01-22 16:00:00(ost. akt: 2022-01-20 12:47:09)
Miejsko- Gminna Biblioteka w Nidzicy

Miejsko- Gminna Biblioteka w Nidzicy

Autor zdjęcia: MGBP w Nidzicy

W roku szkolnym 2021/2022 w naszym powiecie naukę w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych w klasach pierwszych rozpoczęło 491 uczniów. Łącznie we wszystkich klasach uczy się 3662 uczniów, w tym w szkołach średnich — 920. W MGBP wypożyczono 51.971 książek.
W powiecie nidzickim są 3 państwowe szkoły ponadpodstawowe, które podlegają samorządowi powiatowemu. Są to Zespół Szkół Ogólnokształcących, Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących oraz zespół Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących w Jagarzewie.

W gminie Nidzica funkcjonują 4 szkoły podstawowe. Są to 3 szkoły w Nidzicy - Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 2 i Szkoła Podstawowa nr 3 oraz szkoły podstawowe w Napiwodzie, Rączkach i Łynie. W gminie Janowiec Kościelny dzieci uczą się w 2 szkołach: w Janowcu Kościelnym i Waśniewie Grabowie. W gminie Janowo znajdują się 2 placówki oświatowe w Janowie i w Muszakach, a w gminie Kozłowo funkcjonują 4 szkoły: w Kozłowie, Zaborowie, Rogożu i Szkotowie.

Wśród szkół podstawowych najwięcej uczniów jet w gminie Nidzica, a najmniej w gminie Janowo. Wśród szkół ponadpodstawowych najwięcej uczniów jest w Zespole Szkół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących, a najmniej w Zespole Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących w Jagarzewie.

SZKOŁY PONADPODSTAWOWE
We wrześniu 2021 w szkołach podlegających powiatowi nidzickiemu naukę rozpoczęło 218 uczniów, w tym w ZSZiO – 140, ZSO - 67, ZSRiO -11. Obecnie łącznie do szkół średnich uczęszcza 920 tym. W ZSZiO jest ich 541, w ZSO - 340, a w ZSRiO -39. Do matury w 2022 roku przystąpi 170 absolwentów, w tym w ZSZiO – 57, ZSO -106, ZSRiO -7

SZKOŁY PODSTAWOWE
Gmina Nidzica
Do klas pierwszych w 2021 roku przyjęto 194 uczniów uczniów. Ogółem we wszystkich szkołach podstawowych na terenie gminy Nidzica uczy się 1848 uczniów. Najwięcej w nidzickich szkołach podstawowych.

SZKOŁY W NIDZICY
Szkoła Podstawowa Nr 1 im Mikołaja Kopernika w Nidzicy
Ilość uczniów w klasie I - 76
Ilość wszystkich uczniów w placówce - 683

Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Nidzicy
w klasie I - 52
w całej placówce - 476

Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Janusza Korczaka w Nidzicy
w klasie I - 35
w całej placówce - 399

GMINA NIDZICA
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Napiwodzie
w klasie I - 14
w całej placówce - 103

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Mikołajczyka w Rączkach
w klasie I - 8
w całej placówce - 74

Szkoła Podstawowa im. prof. Romana Kobendzy w Łynie
w klasie I - 9
w całej placówce - 113

GMINA JANOWIEC KOŚCIELNY
Naukę w klasie I rozpoczęło ogółem 21 uczniów, w tym 9 w SP w Waśniewie - Grabowie, 12 w SP w Janowcu Kościelnym.
W szkołach na terenie gminy Janowiec Kościelny jest ogółem 244 uczniów w kl. I - VIII, w tym 89 w SP w Waśniewie - Grabowie, 155 w SP w Janowcu Kościelnym.

GMINA JANOWO
W Szkole Podstawowej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie naukę w klasie I rozpoczęło 8 uczniów, zaś w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Muszakach naukę rozpoczęło 14 uczniów.
W szkołach podstawowych uczy się 221 uczniów, w tym w Szkole Podstawowej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie - 120 uczniów, zaś do Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Muszakach - 101 uczniów.

GMINA KOZŁOWO
We wrześniu 2021 naukę w szkołach podstawowych na terenie gminy Kozłowo rozpoczęło naukę 36 uczniów, w tym s SP Kozłowo - 16, SP Zaborowo - 9, SP Rogóż - 7, SP Szkotowo - 4. Ogółem w szkołach gminy Kozłowo uczy się 429 uczniów, w tym:
w SP w Kozłowie — 172, SP Zaborowo — 89, SP Rogóż — 76, SP Szkotowo — 92.

Halina Rozalska

MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Uczniowie nidzickich szkół mogą korzystać z księgozbiorów w szkolnych bibliotekach, a także Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Nidzicy, która w W 2021r. zarejestrowała 2032 czytelników (o 164 więcej w stosunku do roku 2020), którzy wypożyczyli 51971 zbiorów (o 5367 więcej wypożyczeń zbiorów ogółem książek, prasy, multimediów, filmów, płyt winylowych, gier planszowych do 2020r.). W wypożyczalni dla dorosłych zarejestrowano 804 czytelników, w oddziale dla dzieci 652 osoby, filia miejska - dworzec 294 osoby, filie wiejskie w Napiwodzie, Jabłonce i Łynie 282 czytelników. Czytelnicy wypożyczyli m.in. 1653 ebooki i 393 audiobooki.

Dynamiczny rozwój nowych technologii zobowiązuje biblioteki do wdrażania nowych usług i narzędzi. Aby efektywnie zaspokajać rosnące potrzeby lokalnej społeczności czytelnikom udostępniliśmy dostęp do platformy e-bookowej Legimi - wielotysięcznej bazy książek elektronicznych. Platforma e-bookowa Legimi to dostęp do e-booków, audiobooków i synchrobooków. Jednak czytanie książek częściej i chętniej praktykuje się w formie papierowej niż cyfrowej. Biblioteka zakupiła bardzo zróżnicowane typy publikacji dla każdej grupy wiekowej. Czytelnicy zyskali również dostęp do bardzo szerokiego zbioru ebooków w Empik Go oraz IBUK Librze.

Przy zakupie nowości kierowaliśmy się sugestiami czytelników, śledziłyśmy rynek wydawniczy i księgarski oraz uzupełnialiśmy o nowe tytuły rozpoczętych już cykli. Dla najmłodszych czytelników zakupiliśmy książeczki – zabawki. W ostatnim roku pojawiła się grupa czytelników (zarówno młodzież jak i dorośli), których zainteresowania skupione były wokół specyficznych aspektów ludzkiej psychiki, nadwrażliwości i rozwoju osobistego. Zakupiono nowości wydawnicze autorów pochodzących z Nidzicy (Jakuba Żulczyka, Agnieszki Bednarskiej, Alicji Gawrońskiej oraz pani piszącej pod pseudonimem Lucy Wild). Ogłoszenie roku 2021 rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz jego beatyfikacja sprawiły, iż pojawiło się większe zainteresowanie jego postacią. W związku z tym zakupiliśmy m.in. M. Kindziuk – „Kardynał Stefan Wyszyński” oraz „Cuda błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego”. Księgozbiór uzupełniliśmy o nowe pozycje z klasyki polskiej i obcej, które w poprzednich latach wycofaliśmy ze względu na ich stan zniszczenia. Wśród nich znalazły się „Brzezina i inne opowiadania” J. Iwaszkiewicza, „Błogosławiona wina” i „Pożoga” Zofii Kossak, pierwsze trzy tomy cyklu „Bolesław Chrobry” Antoniego Gołubiewa, „Pachnidło” P. Suskinda oraz „Egipcjanin Sinuhe” M. Waltari.

Najpoczytniejsze tytuły wśród dzieci i młodzieży w minionym roku to:
„Kram z literami” Wandy Chotomskiej, „Smok pomidorowy” Marcina Mortki, „Tajemnica urodzin”, „Tajemnica pływalni” Martina Widmarka, „Zezowate szczęście”, „Jak po lodzie” Jeff Kinney, „Korona”, „Następczyni” Kiery Cass.
Wśród dorosłych największą poczytnością cieszyły się książki „Uśmiech zimy” Anny Rybkowskiej, „Szczęście w mazurskim domu” Katarzyny Janus, „Drugi brzeg” Joanny Jax.

Najwięcej wypożyczeń w ciągu roku wśród dzieci osiągnęli:
1. Zofia Grabowska - 210 książek,
2. Szymon Sarbiewski - 199 książek,
3. Maksym Kraszewski - 168 książek.
Wśród dorosłych najwięcej książek wypożyczyli:
1. Małgorzata Kosmala - 307 książek,
2. Irena Adamska - 219 książek,
3. Ewa Sokolnicka-Ziulewska - 212 książek.
MGBP w Nidzicy


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5